Penze se mají zvýšit. Důchodci nad 85 let dostanou tisícovku navíc, souhlasí Sněmovna

Autor: ČTK, nkov - 
19. 4. 2018
12:45

Pevná část důchodů se možná zvýší o procentní bod na deset procent a lidem starším 85 let vzroste měsíční penze o tisíc korun. Změny předpokládá vládní důchodové novela, kterou ve čtvrtečním úvodním kole podpořila Sněmovna. Někteří poslanci upozorňovali na to, že se nejedná o penzijní reformu. Předlohou se bude zabývat sociální a rozpočtový výbor. Na projednání budou mít měsíc místo obvyklých dvou.

Cílem změn je podle ministryně práce a sociálních věcí Jaroslavy Němcové (ANO) přispět ke zvýšení životní úrovně důchodců s nízkými důchody, u nichž základní výměra činí významnou část penzí.

„Nejde o žádnou reformu, ale jen o dílčí zásah do penzijního systému,“ poznamenal zpravodaj Jan Bauer (ODS). Podobně jako Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) a Mikuláš Ferjenčík (Piráti) uvedl, že z ekonomického růstu mají mít prospěch i senioři. Ferjenčík ale také upozornil na to, že se důchodový systém vrátí opět do minusu.

Pevná výměra penzí je pro všechny stejná a vychází z průměrné mzdy. Její zvýšení oslabí zásluhovost, takže se velké části seniorů a seniorek bude penze zvyšovat pomaleji než dosud. V příštím roce se však ještě opatření díky přechodnému ustanovení neprojeví.

Na snížení zásluhovosti poukázala Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Naše důchody budou více rovnostářské. Bude to poškozovat až 60 procent příjemců,“ soudí. Připomněla, že na malou zásluhovost penzí poukazoval v minulosti Ústavní soud.

Němcová: Důchodci jsou rádi, že jen nesvítíme a netopíme

Předlohu v diskusi podpořili poslanci SPD a KSČM. Podle Lucie Šafránkové (SPD) je nutné pro udržitelnost státního penzijního pilíře zlepšit demografický vývoj, mluvila také o individuálním spoření se státní garancí včetně výnosu. Leo Luzar (KSČM) očekává od novely jen dílčí zlepšení situace důchodců.

„Již na začátku tohoto procesu jsem uvedla, že se jedná o nejvyšší zvýšení důchodů za posledních 20 let. Jde také o důležitý bod, který vychází z programového prohlášení vlády, proto jsem ráda, že návrh poslanci pustili do dalšího projednávání,“ komentovala podporu ve Sněmovně ministryně Němcová, podle které „minimálně důchodci nyní ocenili, že naše vláda jen nesvítí a netopí“.

Starší senioři potřebují přidat víc

Státní rozpočet vyjde navýšení penzí příští rok asi na 14 miliard korun. Peníze chce vláda získat novelou zákona o Fondu národního majetku, mají jít z privatizačních účtů. Předloha je v dolní komoře před prvním čtením.

Pokud bude novela zákona schválena, přesnou částku výměry důchodů na příští rok vláda stanoví v září podle nových pravidel. Zvýšení důchodů o tisíc korun pro seniory nad 85 let návrh zákona přímo stanovuje k 1. lednu 2019.

Podle autorů návrhu je třeba starším seniorům přidat více kvůli jejich vyšším výdajům na péči a léky. Důvodem je i to, že starší senioři mají nižší penze než ti mladší. Před 30 lety nastupovali do starobního důchodu s nižší částkou. I když se jim později přepočítala, stále je výrazně menší, než mají mladší důchodci.

Důchody se zvyšují vždy v lednu, a to o součet poloviny růstu reálných mezd a růstu cen. Současně pevná část penze, která je pro všechny stejná, musí nyní odpovídat devíti procentům průměrné mzdy.

Plánovaný růst na deset procent neznamená, že se penze zvednou o procento, jen se přeskupí jejich složení. Pravidla pro přidávání zůstanou stejná, zvětší se podíl přidávání do pevné části a zmenší se podíl na růst procentní výměry, v níž se odráží výše odvodů z výdělků a odpracované roky.

Video „Důchod není štědrý, lidé živoří. Je nutná reforma,“ varuje šéf důchodové komise Potůček - David Budai, Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

sores ( 19. dubna 2018 17:09 )

Je to směšné!!! Kolik takových důchodců žije 85 let! To je pro pečovatelku,samotný důchodce už si je nemůže užívat to je přeci jasné!!

italiano ( 19. dubna 2018 16:55 )

Ani Soud někdy nezohlední ženu a matku, která se starala o více dětí ,či o dítě rizikové./ Firma byla přeci manžela, tak jaképak dělení majetku, nechá se slyšet mladá paní soudkyně/ Někdy se doufá, že ostudná kauza nikdy nespatří světlo světa....a jsou "oběti", kteréněkdy skončí i na ulici.

cukrenka ( 19. dubna 2018 16:50 )

Ve výpočtu důchodu / jsde o systém/ se diskriminují zejména ženy- matky. A přidávat by se mělo těmn, co mají velmi malé důchody a živoří, nikoliv těm, kteří mají 20 000 i více. Každý pracoval podle svých schopností a možností.

tomik007 ( 19. dubna 2018 16:37 )

Dokud bude hrstka nenazranych/rozmlaskanych do sebe zahledenych jedincu rozhodovat o duchodech ostatnich obczanu - tak to pro ty ovczany nemuze NIKDY dopadnout dobrze...

starypes ( 19. dubna 2018 16:26 )

Ani se neptej, ani se neptej. Tak tak, že jim to vystačí 2x ročně na měsíční dovolenou dovolenou v Karibiku se svou rodinou. No nepolitoval bys je.

Zobrazit celou diskusi
Další videa