Generálka: 4 miliony pro rodiny padlých? Neuvěřitelné! Lidé na vojáky myslí

Autor: ČTK, simao - 
10. srpna 2018
13:01

Již více než čtyři miliony korun poslali lidé od pondělí do mimořádné sbírky pro rodiny tří českých vojáků, kteří padli minulý týden v Afghánistánu. Částka je neuvěřitelná, pro vojáky je však důležitá hlavně podpora veřejnosti, uvedla dnes předsedkyně výboru Vojenského fondu solidarity brigádní generálka Lenka Šmerdová.

„Když jsme vyhlašovali sbírku, protože lidé volali, že chtějí přispět, tak tam vůbec nebyla důležitá ta částka, ale to, že chtějí pomoct,“ uvedla Šmerdová. „Pro všechny vojáky je to velmi významné vědět, že lidé na nás myslí, že nám věří, že nás podporují,“ dodala.

Peníze do mimořádné sbírky mohou lidé posílat do konce srpna na účet číslo 44665522/0800 s variabilním symbolem 918 nebo cestou dárcovské SMS na číslo 87777. Její znění zadají podle toho, jakou částku se rozhodnou věnovat, tedy DMS VFS 30, DMS VFS 60 nebo DMS VFS 90.

Video  Návrat hrdinů do vlasti: Martin Marcin (†36), Kamil Beneš (†28) a Patrik Štěpánek (†25).  - Lukáš Červený

Vojenský fond solidarity vyhlásil mimořádnou sbírku v pondělí. Výsledná částka na účtu se zatím každý den zvyšuje o více než milion. Ve čtvrtek dopoledne bylo na kontě 2,7 milionu korun, dnes je to 3,8 milionu. Zatím ještě nejsou připočtené peníze z DMS zpráv, ze kterých bylo ve čtvrtek dalších 400 000 korun, dodala Šmerdová.

„Ve 14:00 bylo na kontě přesně 4,032.407 korun,“ uvedla pro ČTK mluvčí generálního štábu Vlastimila Cyprisová.

Víc je těch, co drží pěsti, věří generálka

Ochota veřejnosti přispět je podle Šmerdové známkou toho, že lidé vnímají armádu pozitivně. „Každý má právo na svůj názor, ale řekla bych i na základě toho výsledku, že těch, kteří armádě drží pěsti, je daleko více,“ míní.

Mimořádná sbírka potrvá do konce srpna. Celková částka se pak jednorázově rozdělí rodinám padlých vojáků podle potřebnosti. Roli bude hrát například to, jestli jsou v rodině děti.

Peníze lidé posílali na pomoc pozůstalým i po sebevražedném útoku z července 2014, po kterém zemřela pětice českých vojáků. Na sbírkové konto tehdy i díky různým charitativním akcím přibylo přes pět milionů korun. Armáda poté ve spolupráci s Charitou ČR zřídila Vojenský fond solidarity, který vybírá peníze od stálých i jednorázových dárců.

„Jsou tam jednotlivci - samí vojáci, naši podporovatelé z řad civilní veřejnosti, firmy, sportovní kluby, jednotky aktivní zálohy,“ vyjmenovala Šmerdová. „V souvislosti s tou aktuální mimořádnou sbírkou se nám ozvali i podporovatelé ze zahraničí,“ dodala.

Video  Ministr obrany Lubomír Metnar promluvil po příletu padlých vojáků.  - Lukáš Červený

Peníze pro děti padlých vojáků i na zdravotní pomůcky

Mimo konto pro rodiny Martina Marcina, Kamila Beneše a Patrika Štěpánka, kteří zemřeli v neděli po útoku sebevražedného atentátníka, je ve fondu kolem šesti milionů korun. Z těch armáda pomáhá vojákům a jejich rodinám v nesnázích, do kterých se nedostali vlastní vinou. „Snažíme se podporovat život dětí vojáků, kteří zahynuli při plnění služebních povinností. Pomáhali jsme i v případě vážného onemocnění vojáka nebo jeho dítěte, přispíváme na zdravotní pomůcky nebo v těžkých sociálních situacích,“ popsala Šmeralová.

Video  „Výbuch byl fatální.“ Generálmajor popsal útok na české vojáky, kteří zemřeli v Afghánistánu.  - Lukáš Červený

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

11karel11 ( 16. srpna 2018 12:50 )

Proč tam jezdili, za vidinou velkých peněz, s tím se muselo počítat.

11karel11 ( 16. srpna 2018 12:47 )

Armáda dá vysoké odškodné . Proč tam jezdili, za vidinou velkých peněz, s tím se muselo počítat.

11karel11 ( 16. srpna 2018 12:45 )

Pokud si ti pozůstalí peníze vezmou , tak nemají v těle citové zábrany. Vyměnit milovanou osobu za peníze je hnus.

victor1 ( 15. srpna 2018 11:59 )

Pohřeb není modní přehlídka vole.Šli prostě kolem,chtěli vzdát čest a zrovna u sebe neměli v tašce chlap kvádro a ženská společenské večerní šaty.Já třeba se sebou běžně dvě tři kvádra nosívám,ale taky zrovna teť nemám.

victor1 ( 15. srpna 2018 11:54 )

Cypovina.Pokud vím,tak museli být vysoce pojištěni a též ministerstvo války by mělo něco dát.Ovšem,je to pěkné od těch lidí,kteří přispěli.I když si tedy nejsem vědom,že by nám nějaký zavšivený Afghánistán vyhlásil válku,nebo nás snad dokonce napadl.Ale kluků je škoda,o tom žádná.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud