Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Češi padají vedrem, obchodníci jásají. Zmrzlina i klimatizace jdou „na dračku“

Autor: ČTK, AKu - 
1. srpna 2018
17:00

Současná vedra zvyšují prodeje zmrzlin, balených vod či ovoce. Nárůst poptávky registrují i firmy, které dodávají pevně zabudované klimatizace. Zaměstnanci v kancelářích a těžkém průmyslu zároveň mohou zahnat žízeň na pracovišti minerální vodou. Tu jim je podle nařízení vlády podnik povinen poskytnout zdarma.

Prodeje zmrzlin v těchto vedrech vyskočily v obchodech Tesco na dvojnásobek. „V podstatě to znamená, že si každý zakoupí nanuk na rychlé osvěžení. Vedle prodejů chlazených nápojů a vod stoupá i prodej letního ovoce, především melounů, broskví a mandarinek,“ uvedl mluvčí řetězce Václav Koukolíček.

„Pozorujeme zejména výrazný nárůst u nanuků, zmrzlin a také u nealko i alkoholických nápojů,“ popsal také zakladatel Rohlik.cz Tomáš Čupr. Současné tropické teploty zvyšují podle společnosti PepsiCo zájem i o klasické kolové nápoje a další limonády. „Například konzumace naší limonády Lemon Lemon roste v restauracích oproti průměru i o více než dvacet procent,“ řekl manažer sycených nápojů Michal Šlechta.

Růst spotřeby nealkoholických nápojů potvrdil i ředitel strategického marketingu Karlovarských minerálních vod Ondřej Postránský. Podle něj však jde hlavně o vody s minerálními látkami. Zvětšuje se také prodej v restauracích, které podle něj lidé v horku spolu s koupališti navštěvují.

Zájem roste i o klimatizace

E-shop Alza.cz registruje rovněž markantní nárůst poptávky o ventilátory a klimatizace. „Klimatizací je několik druhů, mezi nejoblíbenější patří tzv. mobilní klimatizace – nevyžadují odbornou montáž, dají se převézt z domova kamkoli – třeba na chatu – a jsou cenově dostupnější. Pohybují se od 6 500 korun,“ uvedla Patricie Šedivá z Alzy.

Že je prodej mobilních klimatizací a ventilátorů letos v meziročním srovnání o 30 procent vyšší, potvrzují i údaje srovnávače cen Heureka.cz. „Krátkodobě se na vrchol prodejů dostávají malé přenosné klimatizace za pár stovek korun. Po zkušenostech s předchozími léty však dlouhodobě u Čechů vítězí větší klimatizace s vyšším výkonem řádově za jednotky tisíc korun,“ uvedla manažerka firmy Alexandra Čermáková.

Podle společnosti ait-česko, která je v Česku největším distributorem klimatizací Samsung, se v tomto období každoročně zvyšuje zájem o klimatizace u domácností i firem. „V ČR je téměř 60 procent firem, které stále nemají klimatizaci. Domácnosti jsou na tom podobně,“ uvedl František Plachý z obchodního oddělení firmy. Největší zájem je letos o novinku – nástěnnou jednotku s tzv. wind free technologií.

Kromě klimatizací a ventilátorů lidé na internetu v horkých dnech kupují i další prostředky ke zchlazení. „V těchto vedrech stabilně rostou prodeje různých bazénů, zahradních i dětských, ale také cestovních ledniček nebo výrobníků ledu,“ dodala Čermáková.

Kdy vám musí firma zajistit nápoje?

Zaměstnancům pracujícím v kanceláři má k překonání tropických veder pomoci nařízení vlády, podle kterého mají nárok na minerální vodu zdarma, pokud teplota na pracovišti přesahuje 34 °C. U pracovníků v těžkém průmyslu pravidlo platí už od 26 °C. 

Pokud by firma odmítla nápoje zajistit, mohou se zaměstnanci obrátit na hygieniky či inspektorát práce. „Zaměstnavateli hrozí za nedodržování povinností celkem vysoké sankce, a to až do výše dvou milionů korun,“ uvádí server Bezpecnostprace.info.

Tropy potrvají celý srpen?

Ani čtvrtek nepřinese úlevu od tropů. Nejvyšší odpolední teploty budou i nadále vystupovat vysoko přes třicítku – v maximech naměříme 31 až 35 °C, ve Středočeském kraji očekáváme až 37 °C.

Nadprůměrně teplé počasí v Česku vydrží zřejmě celý srpen. Největší vedra budou první dva týdny a koncem srpna se bude pozvolna ochlazovat, řekl v pondělí mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák.

Obecně se v horkém počasí doporučuje omezit tělesnou zátěž, omezit pohyb na slunci, nenechávat děti v kočárcích na přímém slunci a děti či zvířata v autech na parkovištích. Pacienti s chronickými nemocemi dýchacích cest a nemocemi srdce a cév by měli omezit vycházky kolem poledne a odpoledne.

Zobrazit celou diskusi