Česko se mění v zemi starců: Stoletých budou tisíce, seniorem každý třetí

Autor: bud - 
5. 8. 2018
06:15

Za posledních šest měsíců zemřelo v Česku 35 seniorů, kterým bylo více než 100 let. Vyplývá to z dal České správy sociálního zabezpečení, podle nichž počet staletých tuzemců v posledních letech vytrvale klesá. Momentálně je jich 457, nejstarší jsou dvě ženy z Prahy a Jihomoravského kraje, kterým je shodně 108. Tento trend se ale má brzy změnit. V následujících letech rychle poroste nejen počet staletých lidí, ale i všech seniorů. Za 30 let tak bude v důchodu každý třetí Čech.

Celkem 457 Čechů, 399 žen a 58 mužů, dosáhlo věku nejméně 100 let. Staletých seniorů ovšem v posledních letech rychle ubývá, ještě před rokem jich bylo 523 a před pěti dokonce 649. Jen za posledních šest měsíců jich podle úředníků České správy sociálního zabezpečení zemřely přes tři desítky.

„Nejstarší obyvatelky České republiky žijí v Praze a v Jihomoravském kraji, obě se narodily v roce 1910. Nejstarší muž je narozený v roce 1913 a žije v Jihomoravském kraji,“ uvedla mluvčí správy Jana Buraňová. Nejvíce stoletých seniorů podle ní žije v Praze (83 lidí), naopak nejméně na Liberecku, a to jen sedm. Tím, že dosáhnou 100 let věku, se jim zvýší důchod o 2000 korun, dodala mluvčí.

10 tisíc staletých

Přestože momentálně velmi starých lidí ubývá, trend se rychle otočí. Podle propočtů českých statistiků by už za třicet let mohlo být v populaci staletých více než 10 tisíc. A nezadržitelně stárnout bude obecně celý národ. Jen za poslední dva roky přibylo bezmála 100 tisíc seniorů, což je v průměru o 4100 navíc každý měsíc.

Video Vlastimila Šrutková (100 let) z Prahy vypráví o svém životě. - Daniel Vitouš

Dnes je ve starobním důchodu přibližně 2,4 milionů Čechů, za 10 let už to možná bude až o milion více. Zatímco dnes je starší 65 let přibližně každý pátý obyvatel, v polovině století to bude už každý třetí. Zásadní bude i to, že ve 30. letech se do seniorního věku dostanou silné ročníky z éry socialismu, takzvané „Husákovy děti“.

Čísla ukazují, jak Česko stárne.Čísla ukazují, jak Česko stárne. | ČSÚ

Pracující se budou muset víc činit

„Přirozeným důsledkem populačního stárnutí bude výrazný růst počtu osob s nárokem na starobní důchod. Vstupem osob narozených v poválečném období zvýšené porodnosti do důchodového věku a úbytkem mladých lidí, končících přípravu na povolání, nastane dlouhé období nepřetržitého růstu ekonomického zatížení aktivních obyvatel,“ konstatuje analýza Českého statistického úřadu.

Co dalšího říkají „stárnoucí“ odhady?

  • počet lidí v Česku bude obecně klesat
  • rychlému vymírání zabrání migrující cizinci, kteří se sem přestěhují
  • naroste délka dožití mužů i žen, obyvatelstvo výrazně zestárne. Dnes se ženy dožívají průměrně 82 let, muži pak 76 let
  • počet obyvatel starších 85 let se do roku 2050 zpětinásobí
  • už přes 20 let je v Česku více seniorů než dětí do 15 let

Video Jak se připravit na důchod? Radí expert Zdeněk Svoboda - David Budai, Lukáš Červený

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

hadraplan ( 17. října 2018 09:03 )

Nepište kraviny,spousta lidí umírá před důchodem na raka,těch stoletých je jak šafránu

krista2018 ( 25. srpna 2018 14:57 )

akorát se tady rozeštvávají generace

ivopatta ( 5. srpna 2018 23:16 )

Zde jste zcela mimo mísu. Pokuste se příště reagovat k věci. Já píši o problémech pracujících rodičů vychovávajících děti z peněz, které si sami vydělali.

ivopatta ( 5. srpna 2018 23:10 )

Ti bezdětní si budou muset odložit právě tolik, kolik ušetřili na výchově dítěte. V opačném případě v průměru tunelují státní důchodový systém ve výši 1 milion 600 tisíc korun. Bezdětní ze svých odvodů sociálního a zdravotního pojištění financovali důchody a zdravotní ošetření svým rodičům. Na svůj důchod investovali v průměru 400 tisíc korun z daní přerozdělených částečně na výchovu dětí těch druhých (např. školství), a na důchodu dostanou 2 miliony korun. To je tunel ve výši 10 % ze 434,4 miliard korun vydaných letos na důchody. Ale zpět, bezdětný dostane i po důchodové reformě stejnou výměru důchodu jako před reformou. To co si nestačí naspořit, dostane z I. důchodového pilíře, protože důchodová reforma musí být také sociálně citlivá!

renataren ( 5. srpna 2018 22:32 )

Navrhuji posunout věk odchodu do důchodu na 85 let a nemocné, zchátralé střílet na státní útraty... takhle si to asi představujete??

Zobrazit celou diskusi
Další videa