Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Jasno 23°C

„Tati, neboj, já našel bydlení.“ Poškození H-Systemem řeší závist i hrozbu ulice

Autor: Ivan D. Hladík - 
26. července 2018
18:27

To snad ne! Kroutí dál hlavami desítky lidí, kteří možná již za měsíc nebudou mít střechu nad hlavou. Mezi nimi i rodiče, jejichž děti se do kauzy H-Systemu narodily. Verdikt Nejvyššího soudu, že budou muset opustit domy, které vlastními silami dostavěli, je zdrtil. Jde však jen o jednu skupinu lidí poškozených v kauze H-System. Zástupci té druhé volají po tom, aby byli odškodněni všichni. A i v Horoměřicích se mluví o tom, že svou roli může hrát nyní i závist.

Atmosféra v Horoměřicích byla po verdiktu soudu plná šoku i dojemných situací. „Během okamžiku si připadáme jako vyvrhelové, že obýváme něco neoprávněně,“ řekl Blesku Zdeněk Vašina (45) a těžko skrýval emoce. „Všechno jsme H-Systemu zaplatili, jak může soudce říct, že v těch domech bydlíme neoprávněně?!“ kroutí muž hlavou.

Několikrát jsme nabídli, že si domy znovu odkoupíme. Konkurzní správce Monsport se s námi ale domluvit nechce,“ vadí Vašinovi i ostatním, kdo už 20 let prožívají ve strachu a nejistotě. Právě v tu chvíli přichází jeho syn Timotej (9). „Už jsem nám našel na internetu bydlení,“ říká otci. „Vidíte, budoucnost tu řešíme všichni,“ dodává k tomu Vašina starší.

Klienti H-Systemu nyní doufají, že přes prohru soudu s insolvenčním správcem Josefem Monsportem nakonec své domovy nebudou muset opustit. Jejich naděje se upínají k Ústavnímu soudu, s jehož předsedou se kvůli kauze sejde i prezident Miloš Zeman.

Stále jsou v šoku

Podle Nejvyššího soudu by měli do měsíce vyklidit domy, ve kterých žijí a za něž, jak se místní v Horoměřicích shodují, zaplatili penězi i zdravím. Pořád ale doufají ve zvrat, který jim dovolí v domovech zůstat. „Ten šok pořád neopadl, ale každý se s tou situací vyrovnáváme, jak umíme,“ řekl Blesku Robert Ježovič (55). „Snad Ústavní soud pomůže, já si neumím vůbec představit, že bychom se vážně museli vystěhovat,“ dodal.

Kauza H-System přitom rozdělila poškozené na dva tábory. Na ty, kteří zůstali v rozestavěných domech a svépomocí je dostavěli (zastupuje je družstvo Svatopluk), a na ty, kteří vůbec ani bydlet nezačali, doufají však, že se ještě někdy shledají se svými „zašantročenými“ penězi. Na jejich straně je sdružení Maják.

Video  Tragédie, nespravedlnost, hrůza, říkají klienti H-Systemu. Domy si dostavěli svépomocí.  - Martin Pekárek, Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Maják žádá spravedlnost pro všechny poškozené

Sdružení Maják přitom vyzvalo premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO), aby jednali se zástupci všech bývalých klientů H-Systemu.

„Vyzýváme k jednání ministra spravedlnosti a premiéra vlády, aby věc řešili ve prospěch všech klientů a k jednání byli pozváni i zástupci ostatních skupin klientů H-Systemu,“ uvedla dnes předsedkyně sdružení Jitka Drunecká. Podle ní je třeba brát zřetel na rozhodnutí Nejvyššího soudu, který tento týden vyzval k nalezení spravedlnosti pro všechny věřitele H-Systemu.

Naopak družstvo Svatopluk se chystá verdikt Nejvyššího soudu napadnout u Ústavního soudu. Stížnost podá v polovině příštího týdne. 

Sdružení Maják ve středu uvedlo, že nemá zájem na vystěhování lidí z Horoměřic z jejich domovů. Upozornilo ale, že družstvo Svatopluk svévolně snížilo majetek zahrnutý do konkurzní podstaty, ze které mají být odškodněni všichni bývalí klienti H-Systemu.

„Sdružení Maják nemá zájem na vystěhování klientů H-Systemu z jejich domovů a zásadně se nestaví proti jiné skupině klientů H-Systemu, kteří byli stejně jako oni podvedeni jednateli H-Systemu, konkrétně panem Petrem Smetkou a jeho společníky. Je však nutné si uvědomit, že tito lidé přes družstvo Svatopluk stavěli zcela svévolně bez povolení konkurzního správce a tím byli významně poškozeni ostatní klienti a věřitelé, neboť se snižovala hodnota majetku v konkurzní podstatě,“ tvrdí sdružení.

Nebydlících rodin z H-Systemu je asi 950, což je zhruba 15krát více než rodin bydlících v Horoměřicích, připomněl Maják.

Pan Robert: Někdo žije závistí

Prohlášení sdružení Maják Ježovič, který v Horoměřicích bydlí, lidsky chápe, i když s ním nesouhlasí. „Ono to bylo od začátku naše neštěstí, že jsme šli proti sobě. Jinak se to ale asi řešit nedalo – my jsme měli možnost to dostavět, řada lidí ne,“ uvedl také s tím, že Svatopluka proti Majáku postavily okolnosti, ne lidé samotní.

„Někdo žije závistí a chce, když přišel o všechno, abychom tak dopadli i my. To mu ale snad ani nemůžu vyčítat, je to lidské, i když se nám to nemusí líbit,“ dodal.

Video  „Nedám jim to. Jedině přes mou mrtvolu.“ Zdrcená klientka H-Systemu paní Milena o šoku z rozhodnutí soudu a nuceném vystěhování.  - Martin Pekárek, Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

jozinzbazin ( 26. července 2018 20:11 )

To bylo k pani KVETUSI...stare zavistivce zlutozelene...

jozinzbazin ( 26. července 2018 20:08 )

Vy musite byt zelena zavisti, coz? Nekdo mel uspory jinemu pujcili pribuzni a vam je do toho gowno. Sis urcite se vam drdol zavisti jen chveje. Zlucnik dobrej?

jozinzbazin ( 26. července 2018 20:05 )

Hmmm, je zvyjem svou hloupost omlouvat zavisti druhych. Proc si ti "poskozeni" nekoupili pozemky jako to udelali v ostatnich obcich? Jen staveli na cizim a ted brecim

Kvetuse ( 26. července 2018 19:41 )

 Kde ti lidé vzali tolik peněz těsně po revoluci? V r. 1993 miliony na odkoupeni a dale na dostaveni? Ven, at si duchodci uzijou co je to zivot pro normalni lidi..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa