Z Labe je brouzdaliště! Sucho devastuje české řeky. Ústím protéká 3x méně vody

Autor: Jan Doležal - 
26. 7. 2018
14:50

Normálně tam není možné ani vkročit kvůli riziku utopení. Nyní je v korytu Labe v Ústí nad Labem jen rozpraskaná zem a vody sotva po kotníky. Není divu. Spalující vedra a tři měsíce skoro bez deště udělaly své. A bude hůř.

Pod zámečkem Větruše, mezi železničním mostem a mostem Dr. Edvarda Beneše, připomíná Labe v Ústí promenádu. Místní lidé si procházky po dně sice užívají, ale zároveň přiznávají, že mnohem raději by viděli koryto plné vody.

Lepší než povodně „Chodím sem každý den a bez problémů dojdu suchou nohou až do poloviny koryta. Ale pořád je to lepší než v roce 2013, kdy rozvodněná řeka zatopila celé město. Je to fakt neskutečný rozdíl,“ popisoval Blesku Martin Prušák (45). „Je to katastrofa, ale můj syn Čenda má radost, že může v Labi chytat rybičky,“ řekla Radka Bochezová (36).

Jen 74,5 kubíku. Labem v Ústí v současnosti proteče za vteřinu 74,5 kubíku vody. „Normální průtok je až trojnásobný,“ říká meteoroložka Dagmar Honsová. A co bude dál? Žádné zlepšení. „Až do 8. srpna očekáváme tropy a pršet bude minimálně. I když to budou přívalové srážky, při kterých spadne za několik desítek minut kolem 40 mm vody, sucho ani tak nedokážou zastavit,“ dodává Honsová.

Někde jsou řeky skoro vyschlé, jinde hrozí povodně... Proč to tak je? Na otázky Blesku odpovídal Martin Pecha, hydrolog Českého hydrometeorologického ústavu.

Labe vysychá, v Beskydech je vody dost. Proč?

Zejména minulý týden se vyskytly na severovýchodě území výrazné srážky. Čechy už ale nezasáhly. Z tohoto důvodu má i Labe v Ústí nad Labem výrazně podprůměrné množství vody.

Hrozí, že by Labe úplně vyschlo?

„Naštěstí ne, díky přehradám. Kdyby nebylo vltavské kaskády, tak tam teče ještě mnohem méně vody.“

Mnoho řek je na historických minimech. Čím je to způsobeno?

„Zhruba od února či března se neustále obnovuje severovýchodní, východní a jihovýchodní proudění, které není tak vlhké. Vyskytují se v něm pouze místní přeháňky a bouřky a ty nejsou schopny doplnit vodu, která tady chybí.“

Doporučujeme
vaber ( 26. července 2018 15:49 )

to není rozmar počasí, ohřívá se planeta a to změnilo klima , planeta se již neochladí a příští roky budou tedy stále horší, zásoba vody v přehradách je směšně malá v porovnání se spotřebou ,jen prodlouží trápení

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa