Úterý 13. duben 2021
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Nelegální migraci nepodpoříme, ujišťuje Čechy po dohodě v OSN ministerstvo

Autor: ČTK, ula - 
14. července 2018
21:10

Česká vláda nemůže a nebude dávat souhlas s nelegální migrací, reagovalo v sobotu ministerstvo zahraničí na informace o globálnímu paktu k migraci. Na jeho textu se v pátek shodla drtivá většina zemí OSN. České ministerstvo zahraničních věcí rovněž zdůraznilo, že dohoda, k níž mají kromě Američanů výhrady také Maďaři, není právně závazná a státy OSN zatím přijaly pouze návrh, k němuž se jednotlivé země vyjádří až v prosinci.

„ČR opakovaně vyjádřila, že je zásadní, aby tento text dostatečně řešil nelegální migraci, tj. zejména otázky návratu uprchlíků do země původu, boje proti pašerákům a problémy, které k nelegální migraci vedou. Vláda ČR nemůže a nebude dávat žádný souhlas s nelegální migrací,“ stojí v prohlášení, které ministerstvo poskytlo ČTK.

„V noci na dnešek byl v OSN připraven pouze návrh textu, který jednotlivé státy posoudí na svých národních úrovních a své stanovisko k němu vyjádří až na konferenci, která se bude konat v prosinci,“ uvedla diplomacie. „Ministerstvo zahraničních věcí zdůrazňuje, že tento text ze své povahy není právně závazný a ČR o tom, zda se k němu připojí, bude teprve jednat,“ doplnil resort.

Video Asi 50 migrantů se snažilo překonat plot a pokračovat v cestě do Evropy. - Reuters

Státy OSN s výjimkou USA, které z vyjednávání odstoupily, se v noci na sobotu shodly na podobě globálního paktu o migraci. Cílem této nezávazné dohody je podpora bezpečné, řízené a legální migrace a snížení počtu případů pašování lidí a obchodování s lidmi.

Expert: Je to první globální úspěch. I bez USA

Podle experta Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Tomáše Jungwirtha může kompakt přispět k usměrnění migrace i bez podpory ze strany USA. „Globální kompakt pro migraci i bez účasti USA znamená první úspěšnou snahu o zakotvení rámce pro řízení migrace na světové úrovni,“ ohodnotil dokument. Klíčové podle něj bude, co na uzavření dohody naváže v dalších letech.

Maďarská diplomacie již oznámila, že Budapešť nesouhlasí s klíčovými body paktu a bude diskutovat o „možnosti odstoupení od dohody“. Dokument definuje migraci jako základní lidské právo a tím podle maďarského ministra lehkomyslně migraci propaguje.

Maďarsko, které společně s Českou republikou, Polskem a Slovenskem tvoří takzvanou visegrádskou čtyřku, platí za silného odpůrce migrace. Všechny čtyři země své vyhraněné postoje vůči přijímání nových lidí na vlastním území silně zdůrazňovaly při jednání Evropské unie o způsobu, jak zvládnout migrační vlnu, která tlačila na Evropu v roce 2015.

Video Dav uprchlíků skandoval „Mama Merkel“. A hledal, kudy do Evropy - Blesk - Václav Lang

Podle Jungwirtha to však nutně neznamená, že Česko dokument nepodpoří. „Očekávám, že i ČR k dokumentu bez výhrad přistoupí, jediným potížistou v regionu bylo zatím Maďarsko,“ poznamenal odborník a dodal: „Ostatně, je v našem zájmu, aby se prohlubovala mezinárodní spolupráce například v oblasti pobytu a návratu.“

OSN uvádí, že ve světě asi 250 milionů migrantů, což představuje 3,4 procenta světové populace. Jednání o globální dohodě začala v důsledku migrační krize v Evropě v roce 2015, která byla největší uprchlickou krizí od druhé světové války. Příliv migrantů vyvolal v Evropě strach z cizinců a nacionalistické nálady.

Další videa