Chybí léky na tlak i na kašel: Může za to nelegální přeprodávání, tvrdí lékárníci

Autor: ula - 
15. června 2018
05:00

Endiaron, Nasivin, Stopangin, léky na vysoký tlak, antidepresiva nebo léky pro onkologické pacienty – to je část léků bez předpisu i na předpis, které momentálně v našich lékárnách neseženete. Podle České lékárnické komory (ČLnK) je možné většinu z nich nahradit jinými léky se stejným složením. Kdy budou léky znovu k dostání, nelze s jistotou říci. Důvodů, proč léky českým pacientům chybí, je několik, např. legální a nelegální přeprodávání léků z Čech.

Jaké léky bez receptu aktuálně neseženete v lékárnách? 

 • Endiaron – lék na průjmy
 • Diosminol – lék na činnost cévního systému dolních končetin
 • Nasivin Sensitive 0,025 % pro miminka – nosní kapky
 • Ophtalmo-Septonex kapky – kapky do očí
 • Stopangin – ústní sprej
 • Canesten Gyn – lék na vaginální mykózy
 • Prospan – lék na kašel

Z léků vydávaných na předpis (tzv. Rx přípravky) chybí:

 • Ciplox – antibiotika
 • Ospen 750 sirup – antibiotika
 • Doxybene 100mg – antibiotika
 • Medrol 4mg – kortikosteroid, např. pro onkologické pacienty
 • Sectral – lék na vysoký tlak
 • Cosopt Free – oční kapky ke snížení zvýšeného tlaku v očích
 • Dormicum 7,5 – léky na spaní
 • Loseprazol – léky na pálení žáhy
 • Citalon 20mg – antidepresivum
 • Salofalk čípky – léky na léčbu zánětu tlustého střeva

„Většinu léků může lékárník nahradit jiným přípravkem. Nahradit z jmenovaných však nelze Cosopt Free a Medrol 4mg,“ řekla pro Blesk Zprávy mluvčí komory Michaela Bažantová.

Video Jak funguje eRecept? Videonávod k používání aplikace pro pacienty. - SÚKL

Farmaceuti: Za výpadky může přeprodávání

Důvodů, proč se českým pacientům nedostávají určité léky, může být několik.

Může za to např. pozastavení výroby, závada kvality nebo nedostatečná distribuce.

„Výroba se plánuje v ročních i víceročních cyklech – na jedné výrobní lince se střídá výroba i desítek druhů léků. Pokud pak dojde k nějaké závadě výrobní linky, kvality léčivé látky, zjištění závady kvality již hotového léčivého přípravku nebo k výpadku podobné léku jiného výrobce, dochází k nedostatku léku,“ vysvětluje Bažantová.

Větší problém jsou ovšem reexporty léků, neboli přeprodávání. Lék doputuje do České republiky a odtud je prodáván dál do zahraničí. Příčinou jsou nízké ceny léků u nás. Stejný lék od stejného výrobce totiž stojí např. v Německu nebo Dánsku až desetinásobek.

„Tento cenový rozdíl využívají reexportéři ke svému zisku, zatímco čeští pacienti zůstávají bez léků. Bohužel tento systém je v České republice legální,“ uvedla mluvčí lékárnické komory.

V Česku samozřejmě bují i nelegální reexporty. Těm se snaží komora zabránit, stejně jako se snaží prosadit, aby zákon upravoval i legální přeprodej.

Kdy se léky vrátí do lékáren?

Délka výpadku léku závisí na jeho důvodu. Pokud byl například lék stažen z důvodu závady kvality, nastaly problémy ve výrobě nebo jeho zásoby došly třeba z důvodu jeho použití jako náhrady za jiný výpadkový lék, musí být znovu vyroben a do té doby chybí.

„Pokud je důvodem výpadku reexport, dochází často k cyklickému nedostatku – léky jsou k dispozici na začátku měsíce, kdy jsou do ČR dovezené, zatímco na konci měsíce už často pro české pacienty chybí,“ uzavírá Bažantová.

 

Video Proč jsou léky drahé? Vědec Vilček: „Farmaceutické firmy chtějí vydělat. Ale brzy možná zlevní.“ - David Budai, Aleš Brunclík

 

zdenek43 ( 15. června 2018 14:21 )

brezen 2014 ........ Mediální skupina M a f r a, a. s., která je součástí koncernu A g r o f e r t ovládaného Ing. Andrejem B a b i š e m, současným ministrem financí, spustila svou vlastní internetovou lékárnu. Silný potenciál Provoz zajišťuje společnost Christopher Robin s.r.o. provozující dvě lékárny Pharmea v Jihlavě a Nymburce a pražskou Lékárnu U Libeňského zámečku a internetový obchod Rychlalekarna.cz. + + Mediální skupina MAFRA spustila novou internetovou lékárnu....Nový e-shop Lekarna.iDNES.cz vznikl v reakci na stále sílící trend zdravého životního stylu..... Partnerem a provozovatelem obchodu Lekarna.iDNES.cz je lékárnická skupina Christopher Robin s.r.o., která provozuje internetovou lékárnu Rychlalekarna.cz a kamenné lékárny v několika českých městech. Mediální dům tak dále rozšiřuje své portfolio služeb a nedá se vyloučit, že mu tato symbióza (reklama in-house) může přinést zajímavý podíl na trhu e-lékáren v ČR. Lékárna.cz a ti další Tomu zatím dominuje nejstarší (2003) český lékárenský eshop Lekarna.cz patřící PharmDr. Vladimíru Finsterlemu, MBA a jeho společnosti Pears Health Cyber. Významným hráčem je (mj. i po akvizici DocSimon v roce 2012) také investiční skupina Penta Investments, jejíž společnost Česká lékárna holding provozuje největší kamenný řetězec lékáren Dr. Max a stejnojmenný e-shop. Relativně mladým hráčem (od loňského července) na tomto trhu je e-lékárna Pilulka.cz, za kterou stojí investor v e-commerce Martin Kasa, zakladatel jednoho z předních eshopů Kasa.cz. Vzhledem k propojenosti evropského trhu není vyloučena ani akvizice některých ze strany významných zahraničních e-lékáren, jako se to stalo koncem roku 2012 v případě DocMorris.

zdenek43 ( 15. června 2018 14:07 )

srpen 2012 ..... Vláda schválila novelu o léčivech, která mimo jiné zavádí registr léků s omezením. Oprášila tak projekt centrálního úložiště receptů. Novela má zajistit také lepší kontrolu padělků a ministerstvo chce ř e š i t i situace, kdy se léky určené pro české pacienty v y v á ž e j í do zahraničí. unor 2015 ..... Léky za pět miliard? Omyl, v cizině jich skončí trojnásobek...... Přeprodávat léky z českých lékáren do zahraničí je ještě větší byznys, než firmy přiznávají. Odborníci odhadují, že venku skončí ve skutečnosti pilulky za 15 miliard korun. To je téměř čtvrtina veškeré spotřeby léků v Česku. Oficiální statistika přitom přiznává "jen" reexport za 5 miliard....... Kolik firem se reexportem živí? Povolení k distribuci léků (což nemusí vždy znamenat, že je skutečně vyváží) mělo v loňském roce podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv 425 firem. Z toho 171 bylo zároveň provozovatelem lékárny i držitelem povolení k distribuci...... Největší výdělky prý firmám zajišťuje vývoz "centrových" léků na rakovinu, roztroušenou sklerózu či revmatoidní artritidu. Tyto léky jsou totiž velmi drahé - jediné balení přijde na tisíce korun. "Stačí proto jen malý počet vývozů a je vyděláno. Není to ani moc logisticky složité...... kveten 2016 - Novela zákona o léčivech omezí reexporty, problém chybějících léků ale ošetří jen zčásti .... Úprava je oproti jiným zemím V4 opravdu trochu odlišná. Jsme poslední zemí, která nemá reexport komplexně a proporcionálně řešen. O to více jsme se stali atraktivní zdrojovou zemí. Maďarské, polské i slovenské řešení má svoje specifika v tom, že úroveň zapojení příslušného resortního ministerstva je různá..... 9.2016 - Vytvořením porodnického řetězce se B a b i š dostal do vyšší kategorie zdravotnických podnikatelů, jakými jsou Penta se sítí lékáren Dr. Max nebo EUC, která vznikla pod křídly PPF a dnes už samostatně staví především na síti laboratoří..... noooooooo a pise se rok 2018 ........ p r e p r o d a v a n i .....

briana ( 15. června 2018 12:23 )

Kšefty, kšefty, kšefty a podvody. Lerivon nebyl víc jak půl roku a náhrada za něj nebyla žádná. Nechápu co je to za bordel.

pepen ( 15. června 2018 12:12 )

Česká republika je v podvodech na 1 místě!!!!Co by jste chtěli-můžeme si za vše sami- nechali jsme politiky a ty bezpáteřní obchodníky dělat co chtějí!!!!V této zemi nebude už nikdy nic v pořádku-jedna bestie vedle druhé...nikomu nezáleží na lidech v této zemi!!!Je zajímá jenom podvody,tunely,mamon,miliony nic víc!!!! Škoda že si to necháme vše líbit!!!!

agfor ( 15. června 2018 11:35 )

Za vše můžou kšeftaři, ale také lékárníci. Není český Sectral za 80 Kč za krabičku ? Není se co divit když zmizel stejný Apo Acebutol, dovážený z Kanady, který VZP plně hradila.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud