
Chybí léky na tlak i na kašel: Může za to nelegální přeprodávání, tvrdí lékárníci

Endiaron, Nasivin, Stopangin, léky na vysoký tlak, antidepresiva nebo léky pro onkologické pacienty – to je část léků bez předpisu i na předpis, které momentálně v našich lékárnách neseženete. Podle České lékárnické komory (ČLnK) je možné většinu z nich nahradit jinými léky se stejným složením. Kdy budou léky znovu k dostání, nelze s jistotou říci. Důvodů, proč léky českým pacientům chybí, je několik, např. legální a nelegální přeprodávání léků z Čech.
Jaké léky bez receptu aktuálně neseženete v lékárnách?
- Endiaron – lék na průjmy
- Diosminol – lék na činnost cévního systému dolních končetin
- Nasivin Sensitive 0,025 % pro miminka – nosní kapky
- Ophtalmo-Septonex kapky – kapky do očí
- Stopangin – ústní sprej
- Canesten Gyn – lék na vaginální mykózy
- Prospan – lék na kašel
Z léků vydávaných na předpis (tzv. Rx přípravky) chybí:
- Ciplox – antibiotika
- Ospen 750 sirup – antibiotika
- Doxybene 100mg – antibiotika
- Medrol 4mg – kortikosteroid, např. pro onkologické pacienty
- Sectral – lék na vysoký tlak
- Cosopt Free – oční kapky ke snížení zvýšeného tlaku v očích
- Dormicum 7,5 – léky na spaní
- Loseprazol – léky na pálení žáhy
- Citalon 20mg – antidepresivum
- Salofalk čípky – léky na léčbu zánětu tlustého střeva
„Většinu léků může lékárník nahradit jiným přípravkem. Nahradit z jmenovaných však nelze Cosopt Free a Medrol 4mg,“ řekla pro Blesk Zprávy mluvčí komory Michaela Bažantová.
Farmaceuti: Za výpadky může přeprodávání
Důvodů, proč se českým pacientům nedostávají určité léky, může být několik.
Může za to např. pozastavení výroby, závada kvality nebo nedostatečná distribuce.
„Výroba se plánuje v ročních i víceročních cyklech – na jedné výrobní lince se střídá výroba i desítek druhů léků. Pokud pak dojde k nějaké závadě výrobní linky, kvality léčivé látky, zjištění závady kvality již hotového léčivého přípravku nebo k výpadku podobné léku jiného výrobce, dochází k nedostatku léku,“ vysvětluje Bažantová.
Větší problém jsou ovšem reexporty léků, neboli přeprodávání. Lék doputuje do České republiky a odtud je prodáván dál do zahraničí. Příčinou jsou nízké ceny léků u nás. Stejný lék od stejného výrobce totiž stojí např. v Německu nebo Dánsku až desetinásobek.
„Tento cenový rozdíl využívají reexportéři ke svému zisku, zatímco čeští pacienti zůstávají bez léků. Bohužel tento systém je v České republice legální,“ uvedla mluvčí lékárnické komory.
V Česku samozřejmě bují i nelegální reexporty. Těm se snaží komora zabránit, stejně jako se snaží prosadit, aby zákon upravoval i legální přeprodej.
Kdy se léky vrátí do lékáren?
Délka výpadku léku závisí na jeho důvodu. Pokud byl například lék stažen z důvodu závady kvality, nastaly problémy ve výrobě nebo jeho zásoby došly třeba z důvodu jeho použití jako náhrady za jiný výpadkový lék, musí být znovu vyroben a do té doby chybí.
„Pokud je důvodem výpadku reexport, dochází často k cyklickému nedostatku – léky jsou k dispozici na začátku měsíce, kdy jsou do ČR dovezené, zatímco na konci měsíce už často pro české pacienty chybí,“ uzavírá Bažantová.
EMBED_OFF
Kšefty, kšefty, kšefty a podvody. Lerivon nebyl víc jak půl roku a náhrada za něj nebyla žádná. Nechápu co je to za bordel.