Masové propouštění v Českém rozhlase. Sto lidí „poletí“, dalším přidají

Autor: ČTK, kal - 
5. 6. 2018
11:25

Nejméně stovku ze stávajících 1500 zaměstnanců Českého rozhlasu (ČRo) čeká v následujících měsících výpověď. Důvodem je úspora personálních nákladů kvůli chystanému zvyšování platů i změna zákona o DPH. Uvedl to mluvčí rozhlasu Jiří Hošna. Se záměrem v úterý zaměstnance ČRo seznámil generální ředitel René Zavoral. Na chystané propouštění upozornil web Seznam Zprávy.

Snížení počtu pracovních míst o tři procenta se nyní bude týkat všech divizí, dalších pět procent pak budou muset uspořit vybrané úseky, kterých se dosud personální změny týkaly jen minimálně. Personální náklady tvoří 59 procent rozpočtu Českého rozhlasu.

Platy se mají zvýšit ve dvou vlnách. Díky uspořeným financím by mohli pracovníci divizí, kterých se bude týkat propouštění významněji, dostat přidáno na podzim. Plošné navýšení mezd pro všechny zaměstnance Českého rozhlasu je pak možné očekávat od ledna příštího roku.

S platy rozhlas kulhá za konkurencí

„Český rozhlas přestává být z hlediska platů konkurenceschopný. Pokud chceme udržet kmenové zaměstnance a zároveň být schopní čelit situaci na trhu práce, musíme zajistit pracovníkům rozhlasu vyšší mzdy. Považoval bych za neodpovědné zatížit naše posluchače a českou veřejnost vyšším rozhlasovým poplatkem. Proto v současné době není jiné cesty než provést optimalizaci pracovních míst a ušetřené finance pak vrátit zpět do personálního rozpočtu,“ uvedl Zavoral.

Český rozhlas bude při personálních změnách podle Hošny postupovat v souladu s platnými zákony, podle platné kolektivní smlouvy s odborovou organizací a co nejcitlivěji. Všichni zaměstnanci, kteří budou z Českého rozhlasu odcházet, budou mít možnost uzavřít dohodu o ukončení pracovního poměru, a získat tak navíc dva průměrné měsíční výdělky nad rámec kolektivní smlouvy.

Úprava zákona může ČRo připravit až o 120 milionů

Dalším důvodem pro nutné vytvoření úspor je novela o DPH, připravovaná ministerstvem financí. Kvůli tomuto legislativnímu kroku by mohl Český rozhlas přijít ve svém ročním rozpočtu o částku kolem 120 milionů korun. V příštím roce tak bude podle Hošny pravděpodobně nutné finance šetřit i v dalších personálních položkách, jako jsou honoráře či dohody o provedení práce či pracovní činnosti.

Video Reportéři Slovenské veřejnoprávní televize podávají výpovědi - Spravodajské odbory RTVS
1080p 720p 360p

Osobní náklady ČRo se pro letošek mají meziročně zvýšit o jedno procento na 983 milionů korun. Veřejnoprávní firma má letos hospodařit s náklady a výnosy 2,253 miliardy korun. Vyrovnaný rozpočet je o 16,7 milionu Kč vyšší než loni.

Hlavním příjmem ČRo jsou koncesionářské poplatky. Letos zůstaly zachovány na 45 Kč. Výběr koncesionářských poplatků by měl letos vzrůst o pět milionů korun na 2,075 z 2,070 miliardy korun.

Doporučujeme
ivoadler ( 5. června 2018 15:56 )

Kdy dojde ve snižování počtu zaměstnanců na dvojče ČRo - Českou televizi? Obě instituce jsou přezaměstnané a v podstatě fungují na státní objednávku. K nestrannosti hodně, ale hodně daleko. Některým ten vyhazov přeju jako praseti drbání.

thomasino18 ( 5. června 2018 14:08 )

Zbytečná instituce,dnes je milion stanic na netu.ČR se svým programem je vhodný pro hluchoněmé

thomasino18 ( 5. června 2018 14:06 )

11karel11 ( 5. června 2018 13:42 )

Malé ryby vyhazují, velké se drží koryt.

malavelka ( 5. června 2018 13:33 )

asi mělo být "necenzurovaná" media. Vše tady ovládají peníze a zavládl bezbřehý nihilismus. Mnoho lidí nedosáhne na avizovaný průměrný palt 32 000Kč, ale potrřavinby jsou drahé/ a často nekvalitní/ Proč mají vajíčka v jednom balení dvě různá razítka? Jedno černé, druhé červené/ obě jsou CZ/ Kdo tomu má ale věřit,že?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa