V dovolenkových rájích hrozí vážné nemoci: Břišní tyfus a západonilská horečka

Autor: ula - 
30. 5. 2018
05:37

I když se nechystáte na dovolenou zrovna do exotické země, neměli byste zapomínat na prevenci v podobě očkování. Nebezpečné nemoci totiž hrozí také v evropských letoviscích a dalších oblíbených destinacích Čechů, jako je například Tunisko nebo Egypt. Ohrožení jste vy i vaše děti. Řada exotických nemocí přenášených hmyzem už se objevila i v Evropě.

„Základem do všech destinací je očkování proti virové hepatitidě A. Při plánovaném pobytu v přírodě zejména střední a severní Evropy i proti klíšťové encefalitidě,“ řekl Blesk Zprávám epidemiolog Rastislav Maďar. 

Hepatitis A se vyskytuje ve většině zemí světa a cestovatelé jsou virem ohroženi, i když se pohybují jen v turistických oblastech. K infekci většinou dochází požitím kontaminovaných plodů moře, neumyté zeleniny nebo ovoce nebo jídla připraveného nosičem tohoto viru.

U dětí infekce často proběhne bez příznaků, ale mohou ji přenést na starší děti a dospělé, u kterých může dojít k typickému postižení jater. Očkování nebo podání protilátek se doporučuje pro cestování do všech rozvojových zemí a pravděpodobně by se mělo zvážit při jakémkoli cestování, protože jen v málo oblastech je nulové riziko.

Klíšťata nehrozí jen v Česku

Ačkoliv v Česku je počet nakažených klíšťat vysoký, nakazit se po přisátí klíštěte můžete i jinde v Evropě. „Děti a mladší osoby by se měly očkovat proti meningokokům, malé děti a starší lidé proti pneumokokům. Samozřejmostí je ověření platnosti očkování proti tetanu,“ dodává Maďar.

Video Děti a další rizikové skupiny na dovolené - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

Západonilská horečka a komáři

„V jižní Evropě se vyskytují i nemoci s exotickým názvem jako papatači, západonilská horečka nebo leishmanióza, přenášené létajícím bodavým hmyzem,“ varuje epidemiolog.

„V loňském roce postihla na několik měsíců části Itálie kolem Říma epidemie horečky chikungunya, která se tam po importu z ciziny usadila na několik měsíců. Očkování proti žádné z těchto nákaz neexistuje,“ doplnil Maďar.

Proto byste kromě opalovacího krému přibalit i kvalitní repelent, zvláště pokud jedete do Španělska, Itálie, Chorvatska či do dalších balkánských zemí.

Komářímu bodnutí je možné se vyhnout omezením rizikových aktivit, od setmění do úsvitu zůstávat v chráněných místnostech, vhodným oblečením a používáním repelentů obsahujících permethrin nebo N,N-diethyl-M-toluamide (DEET).

Břišní tyfus v Egyptě

Do rozvojových zemí vhodné očkování proti břišnímu tyfu. Do Egypta a Tunisu se osobám náchylným k průjmům může hodit vakcína ve formě nápoje proti choleře a bakterii ETEC.

„Alternativou je preventivní užívání probiotik a disciplína při výběru jídla a nápojů – vyhnout se tepelně neupravenému masu, plodům moře, listové zelenině, nepasterizovaným mléčným výrobkům, pouličním ovocným džusům, vodě a ledu do nápojů z pochybných zdrojů,“ uvádí Rastislav Maďar.

„Uvařit, oloupat nebo na to zapomenout"

Cestovatelský průjem vzniká po požití kontaminovaných potravin nebo vody. Nejbezpečnější je převařená voda, horké nápoje z převařené vody a lahvové nebo plechovkové sycené nápoje. Neměl by se používat led a vodou z kohoutku si raději nečistěte ani zuby.

Nejlepší způsob desinfekce vody je její vaření po dobu jedné minuty. Neoloupané ovoce, syrová zelenina, nepasterizované mléko a mléčné produkty (např. sýry) a nedovařené maso nebo ryba mohou být kontaminované a je třeba se jim vyhnout.

„Základní pravidlem pro stravování v rozvojových zemích je uvařit, oloupat nebo na to zapomenout. Ryby, zejména korálové, jsou obzvláště problematické, protože mohou obsahovat jedy. U malých dětí je vhodné kojení, zejména u kojenců do šesti měsíců,“ radí lékař Daniel Dražan.

Video Na dovolenou cestuje stále více rizikových skupin, hlavně malé děti a senioři - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
agfor ( 30. května 2018 13:19 )

Je zajímavé, že když táhli do Evropy ekonomičtí uprdlíci, právě z těchto končin, tak jsme se neměli žádných tropických nemocí bát. A ejhle už straší před dovolenejma.

naidka ( 30. května 2018 10:43 )

Alfin, máš vůbec ponětí, kde je západ a kde východ?

naidka ( 30. května 2018 10:40 )

Na Google je web, kde už jsou a kde ještě nejsou.

naidka ( 30. května 2018 10:37 )

V dovolenkových rájích hlavně dávat bacha na tlusté emerické turistky, které si holí nohy do bazénu.

janieem ( 30. května 2018 10:36 )

"U malých dětí je vhodné kojení, zejména u kojenců do šesti měsíců,“ radí lékař Daniel Dražan. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale dítě cca do 3-4 let si pamatuje hodně málo. Tahat takhle malé děti k moři, neřku-li někam do tramtárie, je podle mě čiré sobectví rodičů a naprostá kravina. V životě by mě nenapadlo tahat malé dítě do Egypta, Tunisu apod. Stačí místní koupaliště, nebo zahrada. To dítě z toho nemá lautr nic, z takové dovolené, maximálně tak tu srač...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud