Ve vedru a s růží v puse. Martin (10) vedl Jízdu králů, víno poteče proudem

Autor: ČTK, nkov - 
27. května 2018
14:35

Vlčnov na Uherskohradišťsku v neděli ožil tradiční Jízdou králů. S bílou růží v ústech na důkaz mlčenlivosti jí kraloval Martin Darek Franta (10). Pozornost na něj upíralo několik tisíc lidí, kteří se na krojovanou přehlídku sjeli z širokého okolí, ale i ze zahraničí. Král náročnou roli zvládl s přehledem, v ženském kroji ustál i poměrně vysoké letní teploty a občas i splašenou královskou kobylku. Rodina Frantových si roli krále užila již podruhé, před pěti lety byl ve stejné pozici Martinův starší bratr Ondřej.

Ráno se Martin ještě v chlapeckém kroji zúčastnil mše. Poté jej jeho družina přinesla na ramenou k obecnímu úřadu, kde starosta jízdu symbolicky povolil a malý král rozdal růže všem osmnáctiletým děvčatům v družině.

Kočárem se poté svezl domů, kde jej čekalo převlékání do tradičního ženského kroje. „Užívá si to. Ale myslím, že nejvíc si to užije, až si bude prohlížet fotky. Teď je to takové hektické,“ řekla maminka krále Kristýna Frantová, před jejímž domem se před průvodem shromáždilo několik set lidí, kteří sledovali zdobení královského koně.

Martin musel trénovat hlavně jízdu na koni

Na královskou roli se chlapec připravoval od začátku roku, natrénovat musel především jízdu na koni. „Úlevy mi ve škole nedávali žádné. Naučit jsem se musel hlavně jízdu na koni. Nejtěžší je zvládnout udržet tu růži v puse a vydržet to horko v kroji. Je to dobrý pocit, moc jsem se na to těšil, řekl Martin Darek Franta.

Na tropické teploty si Kristýna Franková nestěžovala. „V tom kroji je to taková izolačka,“ uvedla s úsměvem maminka krále, jehož rodina kvůli slavnosti objednávala na dnešek 2500 vdolečků, tisíc zákusků, 90 litrů vína a 60 litrů slivovice.

Oslavami žila celá obec, do nádherných pestrobarevných krojů se oblékla nejen královská družina, ale i mnozí sousedé. „Jsme jediná obec, kde se Jízda králů koná každý rok. Je to tradice už přes sto let a ani jednou se nevynechala. Lidé v dědině tím králem žijí, pořád je to nadšení, i když je to pro obyvatele někdy zátěž. Jde hlavně o to, aby v tom pokračovali mladí,“ řekl soused královské rodiny Mirek Žižka.

Původ tradice je nejistý

Jízda králů je od listopadu 2011 zapsaná na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Vlčnovská jízda je nejznámější. Na Slovácku se konají ještě v Kunovicích, Hluku a ve Skoronicích. Jediná vlčnovská se jezdí každoročně.

Jízda králů má původ ještě v pohanské době, kdy mezi sebou chlapci soutěžili při vyhánění dobytka. Nejlepší byl králem. Druhý původ tradice vidí etnografové v útěku uherského krále Matyáše Korvína před Jiřím z Poděbrad. Aby se neprozradil svým vzhledem a mluvou, oblékl se do ženského kroje a do úst si vložil růži.

Video  Babiše vyhlásili při jízdě králů: Tohle v sále asi nikdo nečekal  - Pro Blesk.cz Antonín Vrba

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

joanna5 ( 28. května 2018 15:07 )

...hezké, ale proč tam máte staré fotky?

naidka ( 27. května 2018 16:21 )

Je to hezké, když se zachovávají staré tradice. Mmch, rodina malého krále se musela pěkně prohnout, když hostila celou vesnici a to po 5 letech už podruhé, když byl králem starší bratr Martina.

y1xcvbnm ( 27. května 2018 14:56 )

zmizela celá cikánská rodina, nejprve otec, pak 6 dětí a nakonec matka, tak se mohli matky zeptat kam všichni mizí a ne je hledat až když odešla i ona. Pod článkem není prostor pro diskusi ani pro napsání připomínky, neví někdo proč???

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud