Českem projede konvoj USA. Kudy? Šlechtová: Plníme závazky spojencům

Autor: ČTK - 
23. 5. 2018
10:15

Českem příští týden projede konvoj americké armády, který z Německa zamíří přes Polsko na cvičení do Pobaltí. Celkem se přes ČR přesune asi 400 vozidel a 1000 vojáků, uvedl dnes Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Američtí vojáci projedou Českou republikou ve dvou skupinách, každá z nich pak bude rozdělena kvůli plynulosti dopravy do menších skupin. Přesun je naplánován na 29. května až 1. června.

Českou republikou za poslední tři roky projelo několik větších konvojů americké armády. Pozornost vyvolal především první z nich. I když se proti němu zpočátku ozývali hlavně odpůrci NATO, americké vojáky nakonec během cesty i na jednotlivých zastávkách vítaly tisíce lidí. Nadcházející konvoj přes Česko projede v rámci cvičení Saber Strike 2018.

Podle ministryně obrany v demisi Karly Šlechtové (za ANO) je průjezd ukázkou plnění českých spojeneckých závazků. „Našim vojákům zároveň umožňuje v praxi procvičit činnosti související s logistikou a doprovodem,“ uvedla.

Fajnor poznamenal, že cvičení je jednou z aktivit, kterými NATO reaguje na vývoj bezpečnostního prostředí ve světě a „demonstruje svoji soudržnost, pevnost transatlantické vazby a připravenost členských zemí ke kolektivní obraně“.

Na 400 vozidel

Konvoj by měl celkem zahrnovat asi 400 vozidel a 1000 vojáků 2. jízdního pluku (2nd Cavalry Regiment) z německého Vilsecku. První část přejede hraniční přechod Rozvadov v úterý 29. května večer, po dálnici D5 a přes Pražský okruh zamíří do kasáren ve Staré Boleslavi, kde vojáci přenocují.

Druhý den budou pokračovat po dálnicích D10, D11 a silnici 33 (E67) na hraniční přechod Náchod. „Tento blok čítající do 170 vozidel a do 300 osob bude s ohledem na plynulost dopravy rozdělen do sedmi proudů vždy se zhruba hodinovým rozestupem,“ uvedl Fajnor.

Bez ukázek pro veřejnost

Druhá část konvoje přijede do Rozvadova večer ve čtvrtek 31. května. Noc opět stráví ve Staré Boleslavi a ráno vyrazí do Náchoda. Rozdělen bude do deseti částí. Americké vojáky doprovodí Vojenská policie a Policie ČR. Žádné ukázky pro veřejnost, jak tomu bylo v některých případech v minulých letech, armáda neplánuje.

„Pro Armádu České republiky představuje tento průjezd významnou příležitost k poskytnutí podpory hostitelskou zemí a další ze zkušeností s plánováním a organizováním přesunů v mezinárodním prostředí, do které se zapojuje Odbor vojenské dopravy Agentury logistiky ve spolupráci s dalšími subjekty státní správy,“ uvedl ředitel sekce podpory ministerstva obrany Jaromír Zůna.

Video Průjezd amerického konvoje Českem - Tadeáš Provazník

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

satanas ( 24. května 2018 20:24 )

JSte , pravda..NAstesti mate Zemana..

gabreta ( 23. května 2018 21:38 )

Jasně, že jsme. Na to jsme ale měli už Vencu Flašku, kterej je z nás udělal, dávno před Zemanem!! Asi budeš nějakej opožděnej!

gabreta ( 23. května 2018 21:35 )

Šlechtová měla prohlásit, že je naše povinnost lézt Amíkům do perdele! Tak by to bylo správně!!

konopasek ( 23. května 2018 17:36 )

Aby se hochům nepřihodila každoroční příhoda a to odpadnutá překližka, coby součást obrněně kastle a zadřený motor. Jinak mi je stále záhadou, že stále jedou jedním směrem a s Pobaltí se nevrací. Čím to asi bude?

agfor ( 23. května 2018 14:40 )

A co v roce 1968, to jste taky vítali bratrské armády ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa