Zničený trávník a popelnicové hody: Soňa už roky válčí s divočáky. A prohrává

1080p720p360p
Autor: Mii - 
19. 5. 2018
06:04

Jak se může příjemné bydlení u lesa proměnit v úporný boj se zvěří, zažívá již několik let Soňa Holingerová Hendrychová z Ústí nad Labem. Divoká prasata jí chodí na pozemek a pravidelně ho kompletně rozrývají. Často je také svědkem toho, jak divočáci rabují popelnice. Soňa už musela i oplotit potok, aby se vetřelcům vyhnula. Podle Karla Rouče z ústeckého magistrátu jsou divoká prasata ve městě dlouhodobě přemnožená a lidé, kteří jsou podobně postiženi, se mohou obrátit na policii.

„Kančí bistro v Božtěšicích, aneb když si bachyně oblíbí pár popelnic a chodí pravidelně na večeři. Tentokrát bez mladých,“ tak komentuje Soňa záznam, který pořídila nedaleko svého domu. Divoké prase na něm v pozdních večerních hodinách s velkým zalíbením vyžírá popelnice, což se podle ženy děje velice často.

Útoky na popelnice ale nejsou to nejhorší, co zažívá. Divočáci jí navštěvují zahradu, kde nenechají kus ladem – kompletně celou ji rozryjí. Soňa už v Božtěšicích, okrajové části Ústí nad Labem, bydlí tři roky a za tu dobu to stihli nejméně desetkrát.

Zvědavá zvířata podle ženy chodí k lidským obydlím z lesa přes potok, jehož okolí taktéž často bývá rozryté. Soňa tak musela přistoupit k jeho oplocení sítěmi, aby měla aspoň nějakou zábranu. Divočáci to ale dál zkoušejí a cesty nacházejí, jak ukazuje záznam.

Co nejméně odpadků

Ústí nad Labem si je výskytu divočáků vědomo a přiznává, že jsou dlouhodobě přemnoženi. Stav trvá minimálně od roku 2015, kdy se výjimečně objevovala i v centru města. Tehdy ústecký magistrát zvýšil počet míst, kde je možné prasata střílet a myslivcům za každý kus slíbil 300 korun.

Aktuálně se podle tiskového referenta Karla Rouče z magistrátu Ústí nad Labem odstřelí v oblasti zhruba 1500 kusů divočáku ročně. Lidé, kteří mají podobný problém jako Soňa, se v nouzi mohou obrátit na policii, která sjedná hon na vetřelce.

Město také podle Rouče pravidelně provádí osvětu, aby lidé na zahradách a v okolí nechávali co nejmenší počet odpadků, které by divočáky lákaly. Prevence je totiž vždy nejúčinnější zbraň.

Doporučujeme
agfor ( 19. května 2018 18:18 )

Uspěje lépe, než když by cokoliv vysvětlovala arogantnímu a debilnímu úředníkovi.

horalysa ( 19. května 2018 09:52 )

Dám zdarma postižené paní jednu radu. Kupujte jídla jen tolik, kolik jste schopní toho doma sníst. Nevím, jak to děláte vy, ale my doma žádné jídlo do popelnic nevyhazujeme. U nás to chodí tak, že co nakoupíme, to sníme. Pokud přece jen náhodou zbude kousíček chleba, nebo rohlíků, dáme to nedaleko od nás koníkovi a nebo vhodíme do rybníka. U nás by divočáci pošli hlady. Zahradu máme samozřejmě řádně oplocenou. Tím pádem divočáci vždy utřou nos.

dyskrymynaclja ( 19. května 2018 08:35 )

Na kulovnici musí mít zbroják,stačí kuše a šípy s TOXIC 100 GRAIN.

naidka ( 19. května 2018 08:28 )

Na videu paní Soňa v noční košili bachyni cosi vysvětluje.

naidka ( 19. května 2018 08:25 )

Pro začátek by možná stačilo oplotit popelnice.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa