Pátek 24. března 2023
Svátek slaví Gabriel, zítra Marián
Oblačno 17°C

Pacient s rekordně drahou léčbou: Hemofilik stál pojišťovnu 54 milionů ročně

Autor: ČTK, ivm - 
12. května 2018
11:45

Léčba zřejmě nejdražšího pacienta v Česku stála loni 54 milionů korun. Nemocný trpí hemofilií, geneticky podmíněnou poruchou srážlivosti krve. Uvedla to mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny, u které byl pacient pojištěný, Elenka Mazurová. Lidí, jejichž léčba stojí ročně přes deset milionů korun, je několik desítek. Vyplývá to z údajů tří největších zdravotních pojišťoven, které mají dohromady zhruba 8,7 milionu klientů z 10,6 milionu Čechů.

Všeobecná zdravotní pojišťovna loni zaplatila za 20 svých nejnákladnějších pacientů přes 306 milionů korun, více zatím vydala jen v roce 2016. Nejdražším pacientem byl také hemofilik, pojišťovna za něj zaplatila 25,8 milionu korun.

„Potvrzuje se tak následující trend: zatímco mnohdy astronomická suma, kterou dá pojišťovna v daném roce za nejdražšího jednotlivce, je víceméně otázkou náhody, náklady na větší skupinu drahých pacientů, kde vzhledem k jejich většímu počtu již nehraje náhoda takovou roli, postupně rostou,“ uvedl mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR (ZPMV) vydala podle mluvčí Hany Kadečkové za nejdražší pacientku 12,1 milionu korun. Žena trpí atypickým hemolyticko-uremickým syndromem. Právě vzácné nemoci, transplantace a hemofilie patří mezi nejnákladnější léčbu.

Za pět nejnákladnějších pacientů zaplatila ZPMV 52,6 milionu korun. „Čtyřem z uvedených pěti pacientů byl hrazen lék na základě takzvaného paragrafu 16 zákona o veřejném zdravotním pojištění, tedy lék, který není v ČR schválen k úhradě z veřejného zdravotního pojištění. Přes 90 procent veškerých nákladů na léčbu těchto pacientů si vyžádaly právě náklady na léky,“ vysvětlila mluvčí Kadečková.

Zákon v paragrafu 16 stanoví, že zdravotní pojišťovna ve výjimečných případech hradí zdravotní služby jinak nehrazené, pokud je to jediná možnost z hlediska zdravotního stavu pacienta. Pokud nehrozí nebezpečí z prodlení, musí souhlasit revizní lékař.

Pojišťovny v roce 2016, z nějž jsou poslední data, dostaly přes 21 500 žádostí o tuto výjimečně hrazenou léčbu. Vyhověly 90 procentům z nich, náklady překročily 1,5 miliardy korun. Počty žádostí i náklady v posledních letech rostou, v roce 2013 byla žádostí polovina a náklady třetinové. Pojišťovny uvádějí, že pokud žádost zamítnou, tak proto, že zákon proplacení léčby neumožňuje. Například nejde o jedinou možnou léčbu. V takovém případě si pacienti musí drahou léčbu uhradit sami, nelze ani dorovnat rozdíl nákladů mezi nimi.

Video  Když má dítě modřiny bez příčiny: Možná je to nebezpečná hemofilie.  - Andrea Ulagová, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

agfor ( 12. května 2018 12:59 )

Je to jenom propaganda. Kdyby takový pacient neexistoval, musela by si ho VZP vymyslet, aby lidi nebrblali, že je měsíčně okradou o téměř 1300 Kč a přitom jim nezaplatí 300 Kč za čtvrt roku za léky.

sores ( 12. května 2018 12:14 )

Jak je možné, že do někoho pojišťovna narve milióny a do dalšího nechce vůbec zaplatit i kdyby to bylo jen pár tisíc a přitom by mu to zachránilo život,fakt nechápu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa