Středa 30. září 2020
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 14°C

„Případ odložen“: Hackery, kteří zaútočili na české volby, policie nenašla

Autor: base, ČTK - 
11. května 2018
10:03

Policie nedokázala odhalit pachatele loňského útoku hackerů na volební weby Českého statistického úřadu (ČSÚ) během sněmovních voleb. Případ tak byl odložen. Uvedl to v pátek web iROZHLAS.cz na základě vyjádření policie a státního zastupitelství. Hackeři loni v říjnu způsobili výpadky webů, na nichž byly zveřejňovány výsledky voleb. Podle ČSÚ to ale nijak neovlivnilo zpracování výsledků.

Státní zástupce Richard Houdek, který dozoroval vyšetřování útoku, webu nyní opět potvrdil, že šlo o cílený útok. „Nepodařilo se však zjistit ani lokalizovat původce tohoto útoku,“ doplnil. Policie proto případ ke konci ledna odložila.

Kvůli opakovaným hackerským útokům loni 21. října během sčítání hlasů vypadávaly weby volby.cz a volbyhned.cz, na kterých ČSÚ průběžně zveřejňoval výsledky voleb do Sněmovny. Externí dodavatel podle ČSÚ původně oznámil, že to způsobily technické problémy. Analýza pak ale odhalila takzvaný DDoS útok, kdy se hackeři snaží přes více počítačů zahltit web vysokým množstvím požadavků najednou.

Mluvčí ČSÚ Petra Báčová loni krátce po útoku oznámila, že předávání a zpracování výsledků voleb se hackerům ovlivnit nepodařilo. ČSÚ následně přijal bezpečnostní opatření, aby se podobná situace neopakovala, a provedl bezpečnostní a zátěžové testy.

VIDEO: Hacker zaútočil na web Karlínské pivnice:

Video Neznámý hacker zaútočil na web Karlínské pivnice: Z webu se ozývala islámská modlitba - Martina Neckářová

balika ( 11. května 2018 19:02 )

Kraďous a Farský si oddechli.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud