Kardinál Duka dostal mimořádný úkol: Zastoupí papeže na polských oslavách

Autor: ČTK, Mii - 
3. 5. 2018
12:39

Papež František jmenoval kardinála Dominika Duku svým legátem na oslavách 1050. výročí biskupského stolce na polském území. Legát je vyslancem a reprezentantem papeže, který ho zmocňuje, aby jednal v jeho jménu. Akce se bude konat 22. až 24. června v Poznani, uvedlo ve čtvrtek na webu pražské arcibiskupství. 

Legátem je dnes mimo jiné také papežský nuncius, tedy vyslanec s diplomatickým posláním. V Česku takto zastupuje Vatikán od roku 2011 Giuseppe Leanza. V letošním roce se ale dožívá 75 let, a z toho důvodu na pozici skončí.

Jeho nástupce by měl být podle dřívějších informací znám během letošního roku. Stejného věku se před pár dny dožil také Duka, který je od roku 2010 pražským arcibiskupem. Musel kvůli tomu jako všichni biskupové v tomto věku poslat k rukám papeže svůj rezignační dopis. Jak a kdy papež František o ukončení jeho působení na svatovojtěšském stolci rozhodne, známo není.

Místo je spjaté s Českem

Poznaňská diecéze je historicky první diecézí na polském území. Ustanovena byla v roce 968 jako misijní biskupství podléhající přímo pod jurisdikci Svatého stolce. Stalo se tak dva roky po křtu knížete Měška I., na nějž měla podle kronikářů významný vliv jeho žena Doubravka, dcera českého knížete Boleslava I. a neteř sv. Václava.

Prvním biskupem se stal Jordán, jmenovaný papežem Janem XIII., a podle některých pramenů i on přišel do Poznaně z Čech v doprovodu kněžny Doubravky. V roce 1038 při Břetislavově výpravě do Polska byla poznaňská diecéze zplundrována. Cenné poklady a relikvie uloupené ve Velkopolsku pak pražský biskup Sever, který se nájezdu osobně zúčastnil, uložil v katedrále sv. Víta v Praze. Tak se do pražské katedrály dostaly mimo jiné relikvie sv. Vojtěcha ukradené v Hnězdnu (polsky Gniezno), uvádí pražské arcibiskupství.

Doporučujeme
ivoadler ( 3. května 2018 13:16 )

Dneska je v tom Blesku úplný hov no.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa