Úterý 26. října 2021
Svátek slaví Erik, zítra Šarlota
Oblačno 13°C

„Manipulujete s dětmi,“ tepe ČT anarchokapitalista. Vadí mu naučný seriál

Autor: Matěj Hynek - 
28. dubna 2018
14:30

Česká televize se snaží naučit děti základy finanční gramotnosti. Vytvořila proto seriál Bankovkovi, který je zaměřený na diváky ze základních škol. Ten ale nadzvedl ze židle předního českého anarchokapitalistu Urzu, který se rozhodl otevřeným dopisem upozornit na některé údajné chyby, jenž zazněly v jednom z dílů. Episoda se zabývala daněmi, podle Urzy jim ovšem přiložila větší váhu, než ve skutečnosti mají. Česká televize si ovšem za svým dílem stojí. Podle ní se jednotlivé díly drží kapitol, které jsou v učebnicích pro druhý stupeň základních škol.

Blesk Zprávy: Vámi kritizovaný díl seriálu Bankovkovi měl premiéru už minulé léto. Proč jste se s jeho kritikou ozval až nyní?

Já jsem o něm dřív nevěděl. Znovu byl odvysílán asi v polovině března, kdy mi ho poslal jeden z mých čtenářů.

Co je podle vás tím nejzásadnějším problémem v díle s názvem Daně?

Vidím tam dvě věci, které vnímám jako velký problém. Ta první je filozofičtější a hůře uchopitelná. Druhá je přesně popsatelná, ale není až tak důležitá.

Ta zásadní je, že jsou v díle strašeny děti tím, co všechno by bez státu nebylo. Tím se z nich stávají na státu závislí jedinci. I kdybychom nebrali v úvahu anarchokapitalismus, ale mluvili jen o zmenšení státního aparátu, tak tohle dětem říká musíte státu platit neuvěřitelně moc peněz, nebo se vrátíte do středověku.

Je to strašně manipulativní, připomíná mi to reklamy na prací prášek, kdy je napřed zbídačená špinavá rodina, najednou se objeví prací prášek a všechno je super, jen je tu místo pracího prášku stát.  Je to další státní propaganda, tentokrát cílena na ty nejmenší z nás.

Druhou věcí, která mi vadí jsou faktické chyby. Nemyslím, že to scénáristi dělají záměrně, jen to zkrátka neví. Ale když říkají, že bez daní nebudou třeba hasiči, tak to není pravda. Podívejme se třeba do Dánska, kde jsou hasiči soukromou firmou, která funguje čistě na bázi trhu. Hromadná doprava naopak bez státu funguje například v Hong Kongu. Stejně tak zoologické zahrady, ty máme soukromé i v Čechách, nehledě na to, že San Diego Global, jedna z nejslavnějších zoologických zahrad na světě, má z veřejného rozpočtu méně než jedno procento svých příjmů.

A kdyby tam měly zaznít myšlenky anarchokapitalismu, bylo by podle vás rozumné, i kdyby tam zazněl zcela opačný proud, napadají mne například myšlenky Karla Marxe nebo komunismu?

Mě by to nevadilo. Bylo by dobré, aby byly informace podány vyváženě ve stylu, existují takovéhle názory a takové možnosti. Osobně si sice myslím, že socialistické myšlenky jsou vyvrácené už i na teoretické úrovni, ale ať tam zazní.

Ideální by samozřejmě bylo, kdybychom ideologii vynechali, ale to i tu státní. Pořad by však rozhodně neměl obsahovat vyložené nepravdy.

Mělo zaznít, že věci ve světě fungují i jinak

Jde vůbec něco takového zpracovat ve formátu vhodném pro děti? Přece jen jde o seriál, který by měl děti naučit základy finanční gramotnosti.

Já si nemyslím, že by tam měl být prostor pro nějaké ideologické výklady. Netvrdím ani, že tam musí být zmíněný anarchokapitalismus. Mělo by se ale dětem ukázat, co je skutečně pravda.

Říct jim: “Ano, náš stát poskytuje hasiče, poskytuje MHD a další věci”. Zároveň by tam ale mělo zaznít, že na světě existují i místa, kde to funguje i jinak a bez účasti státu. A rozhodně netvrdit, že bez státu to nejde, když víme, že jde.

Respektuji, že je to ekonomický pořad, kde nemusí být ideologie. Když se tam ale mluví o ekonomii, tak by neměly zaznívat nepravdivé informace a měly by být zohledněny i méně známé ekonomické školy, nebo by alespoň neměly být vysmívány.

Kvůli těmto výhradám jste se dokonce rozhodl napsat České televizi otevřený dopis, jakou na něj očekáváte reakci, myslíte, že vůbec nějaká přijde?

Doufám, že by dopis za reakci České televizi stát mohl. Nesnažím se přidávat k žádnému šílenství, kdy tu v poslední době část lidí začala obviňovat ČT ze všeho možného. Chtěl bych s nimi vést dialog, byl bych rád, kdyby se mi ozval třeba tvůrce pořadu. Rád bych s Českou televizí i obecně s veřejností vedl debatu na toto téma. Jde totiž o širší problém, který se netýká jen ČT, Bankovkovi posloužili pouze jako dobrý příklad.

Od mala jsme masírovaní tím, že bez státu to nejde

Jste skutečně přesvědčený, že šlo o pouhou chybu tvůrců? A je fér po nich požadovat tak hluboké znalosti?

Jsem přesvědčený, že šlo z jejich strany o chybu, nikoliv zlý úmysl. Chtěli dětským divákům ukázat, k čemu je stát. A oni to tak vážně vidí, od dětství jsme v tom všichni vyrůstali a procházeli tou mediální masáží.

A protože tvůrci to zažili úplně stejně, tak si odnesli pocit, že stát potřebujeme. Nemyslím, že by to ale byla nějaká jejich ostudná zásadní neznalost. Já se o tyhle věci zajímám, tak vím, jak fungují hasiči v Dánsku nebo MHD v Hong Kongu.

Nemyslím, že by neměli přehled, naopak, že dělají to, co považují za správné. To co jim chci vzkázat je: “Pozor, sami jste v dětství byli ovlivnění a teď to nevědomky posíláte dál”. To není dobré, měla by zaznít i nějaká protiváha.

Doufám, že i kdybych s dopisem neuspěl, tak si to alespoň autoři uvědomí a příště si dají pozor.

Váš dopis se těší i celkem velké podpoře napříč libertariánskou komunitou, například ho schvaluje Strana svobodných občanů, našel jste podporu i jinde - u jiných politiků?

Já jsem podporu u politiků vůbec nehledal. Jednal jsem o podpoře obecně s lidmi, o kterých vím, že jsou libertariáni. Podporu mi tak přislíbili Svobodní, Liberální institut, skupina Roklen a další. To, že je někdo politickou stranou pro mě není nic zásadního, za každou podporu jsem naopak rád.

Nebojíte se ale, že právě díky podpoře například Svobodných vás lidé s politikou začnou spojovat?

Máte pravdu. Je to je smutné, rozhodně nejsem politik, ani jím nechci být. Na druhou stranu nejsem fundametalista, který by říkal, že každý politik je ďábel.

Vím co chci dělat a pokud se najde někdo, s kým najdu společnou řeč a kdo mě podpoří, tak budu rád. Já sám z toho ustupovat nebudu.

Svobodní se k dopisu navíc nepřipojí formou podpisu. Podepsal jsem ho jenom já a ostatní nabídli, že ho budou pouze sdílet.

Děti jsou myšlenkám otevřenější a více přemýšlejí

Setkal jste se už v minulosti s podobnými problémy, jako u seriálu Bankovkovi, ať v učebnicích občanské výchovy, nebo jinde? A zkoušel jste například právě s učiteli, nebo autory učebnic vést na toto téma dialog?

Zkoušel jsem vést dialog s učiteli, protože to jak na děti působí učitel je mnohem důležitější, než učebnice. Krom toho si myslím, že pokud učitel neřekne dětem, aby si v učebnici něco přečetly, tak to většinou neudělají.

Zároveň jsem členem Svobody učení a Stálé konference asociací ve vzdělávání. Tam se snažím působit nejen na učitele. Kromě toho občas přednáším na přednáškách pro odbornou veřejnost působící ve vzdělávání. Tento dopis tak lze brát jako mou další snahu něco změnit v  oblasti vzdělávání dětí.

Dají se nějak shrnout reakce například učitelů základních a středních škol?

Mě si do škol často zvou studenti na různé dny osobností a podobně. Pravdou je, že přibližně polovinu přednášek zablokují učitelé, nebo vedení školy. Čas od času přednáším na gymnáziích.

Je zajímavé, že studenti o anarchokapitalismu uvažují. I když ne vždy souhlasí, tak argumentují a ukazují, že nad tím přemýšlí. Naproti tomu učitelé typicky libertariánské myšlenky skoro hned odmítnou jako kravinu.

Většinou tak od učitelů narážím na velký odpor. Naopak se studenty se dá debatovat. I když nesouhlasí, tak aspoň protiargumentují a diskutují. Někdy změní názor, někdy ho nezmění, ale je vidět, že jsou otevřenější nad věcmi přemýšlet jinak, než v zaběhnutých kolejích.

Česká televize: Držíme se látky v učebnicích pro základní školy

V reakci na kritiku pro Blesk Zprávy upozornila tisková mluvčí České televize Karolína Blinková, že seriál vznikl na podporu finanční gramotnosti dětí ve věku osm až dvanáct let. „Jeho cílem je seznámit diváky se základními pojmy v základních souvislostech, úměrně věku cílové skupiny a úměrně stopáži, která činí 14 minut na díl,“ dodala.

Obsah jednotlivých dílů je podle ní svým rozsahem a náročností přizpůsoben kapitolám v učebnicích pro druhý stupeň základních škol. Cílem má být vysvětlit elementární úvod do světa financí.

sněhulákLH69 ( 29. dubna 2018 10:22 )

Možná diskutuji trochu mimo, ale co se týká daní, za státní zaměstnance sociální pojištění (daň ze mzdy) stát neplatí. Narazil jsem na to, když jsem se chystal do důchodu a ČSSZ o mně neměla za 13let žádné údaje a já musel obcházet čtyři svá tehdejší pracoviště a jednotlivě žádat o potvrzení od-do zaměstnán tam a tam.

joudajoudovy ( 28. dubna 2018 20:17 )

kdo se na tobe vyradil dlouholebce? bez si do pralesa nahrazovat statni instituce za soukrome, dej pozor at ho nezapalis a cekej na odebrani bodoucich potomku norskymi fondy. takoveto invidium mit v rodine je nebezpecne.... a bubunek, brcko, snupec ci buchnu s sebou...

-zeus- ( 28. dubna 2018 19:42 )

Problém lidských práv je ten, že se na nich prakticky nikdo neshodne a jsou obvykle násilím vynucována většinou.

Platenik ( 28. dubna 2018 18:42 )

 Toho setřásli někde z palmy nebo kde se vzal ?

hades ( 28. dubna 2018 18:16 )

Bohužel máš i právo tady blbě pindat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa