„Soros chystá převrat!“ Důvěřivé Čechy si dobírá krotitel falešných zpráv

Autor: bud - 
3. 5. 2018
05:14

Češi se snadno nechají „napálit“ nejrůznějšími falešnými zprávami, tedy fake news, mediální gramotnost v zemi je nízká. Je o tom aspoň přesvědčený Benedikt Vangeli, šéf Centra proti terorismu a hybridním hrozbám. Podle něj v Česku působí až 100 autorů, kteří dezinformace píšou a šíří. Patří mezi ně zprávy o tom, že se chystá převrat, za kterým stojí Židé, neokoni nebo třeba miliardář maďarského původu George Soros. Vangeli to uvedl pro Blesk Zprávy.

Objem i kvalita dezinformací v Česku je vysoká a mediální gramotnost lidí nízká, tvrdí vedoucí Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, které funguje na ministerstvu vnitra a zabývá se také monitorováním nepravdivých a manipulativních zpráv. Podle Benedikta Vangeliho jsou Češi zranitelní, neumí příliš rozeznávat falešné zprávy a snadno uvěří mnohdy i bizarním zprávám.

Soros, Židé a neokoni chystají převrat

„Analyzujeme dezinformační narativy, které k nám putují a jsou recyklovány. Stále platí, že je několik základních, například že Česko není suverénní stát a je řízeno například z Německa. Nebo že EU je nepřítelem Česka, nebo že se EU rozpadá. Nebo že se v Česku chystá převrat, ať už to organizuje Soros, studenti, nevládky, Židé a neokoni,“ řekl Vangeli v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

Expert zmínil další příklady zpráv, kterým jsou Češi schopni „naletět“: Stát chce cenzurovat informace. Veřejnoprávní média jsou nedůvěryhodná. Migrační krize byla způsobena NATO a EU, případně že EU a Česko poskytuje výhody uprchlíkům na úkor občanů, případně že vláda zatajuje informace o skutečném počtu uprchlíků. „Fake news také šíří, že NATO je nespolehlivý spojenec, chystá se třetí světová válka nebo že stát spolu s neziskovými vnucuje multikulti,“ dodává s tím, že témata se částečně opakují.

„Emoce a šok? Pak si dejte pozor“

„Když uvidíte příliš dlouhý název s kapitálkami a expresivním titulkem, tak byste měli zpozornět. Podezřelé jsou jakékoliv výrazné emoce, šok,“ uvádí Vangeli s tím, že vodítkem rovněž může být chybějící zdrojování informací nebo to, že zprávu publikuje dezinformační server.

Podle auditu národní bezpečnosti, který připravilo ministerstvo vnitra, jsou v Česku běžné tyto dezinformační aktivity:

  • Cílené podkopávání důvěry v samostatný demokratický právní stát a budování vstřícnosti vůči zájmům cizích států.
  • Šíření dezinformací prostřednictvím mediálních a kvazimediálních platforem včetně sociálních sítí, „nezávislých“ nevládních organizací, veřejně známých osobností včetně politických představitelů, kteří podléhají vlivu nebo prosazují zájem odlišný od zájmů ČR.
  • Využívání médií s koncentrovaným vlastnictvím k prosazení mocenských zájmů.
  • Podněcování nepřátelských postojů vůči ČR v rámci cizineckých komunit a jejich zapojení do aktivit proti zájmům ČR.

Video Dezinformace, útoky i migrace. Šéf Centra proti terorismu popsal hrozby pro Česko. - David Budai, Jan Jedlička

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

petr12 ( 27. dubna 2019 08:54 )

poplašné správy jistě ale že Sores je dobytek,zrádce,humus evropy a dovozce uprchlíku,zla,teroristu,vrahu,znásilnovaču ja taky pravda, to není falešná správa ale pravda.

junkiexl ( 3. května 2018 14:51 )

Proc jste toho cicmundu nehodili pred interview pod sprchu? Hnus se na to divat, bedjary a tri dny stare vousisko na xichte, neucesane mastne vlasy...on sam je fake human being.

gladio ( 3. května 2018 12:37 )

havlofašistický mainstream je mnohem horší, lže tají,manipuluje,zhn v iráku,ztajení masakru v oděse 2.5 2014,a ještě rozkazují co smíme číst +cenzurují maily,

mirnete ( 3. května 2018 12:19 )

To už panuje z dob totality. Rudé právo je vychvalovalo, lhalo a tajilo. Dnes se zprávami roztrh pytel, je to živnost, málo kdo si umí vybrat kvalitu a pravdu.

gabreta ( 3. května 2018 11:28 )

"Češi se snadno nechají „napálit“ nejrůznějšími falešnými zprávami, tedy fake news" Samozřejmě. Po letech falešných a zavádějících zpráv ve veřejnoprávní ČT, už Čeči neví komu věřit. Když jste ve zprávách z Kyjeva v ČT slýchali, jak Berkut brutálně potlačoval pokojné demonstrace a pak jste si pustili You Tube a tam jste viděli zmlácené a hořící příslušníky Berkutu "pokojnými demonstranty" s Molotovovými koktejly!! Hlavně ten "Krotitel falešných zpráv" koktal a nevěděl jak se vyjádřit! Přesně ten tip člověka, který by mohl dělat mluvčího Schlafenbergovi!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa