Na Facebooku vás ochrání zadání písmen BFF, šíří se Českem „cinknutá“ rada

12. 4. 2018
13:00

Po aféře s nalomeným bezpečím na sociální síti Facebook se objevil překvapivě jednoduchý recept. Stačí do příspěvku zadat trojici písmen BFF a hned je o vašem bezpečí jasno. Vážně? Příspěvek s tímto návodem, který prý vymyslel přímo šéf firmy Mark Zuckerberg, se šíří Českem. Sdílela ho například fanouškovská stránka soutěže SuperStar. Problém to má jediný - celé je to nesmysl.

Zpráva se začala poprvé šířit v březnu a obsahovala informaci, že pokud uživatelé napíší do komentáře anglickou zkratku BFF (Best Friend Forever – v překladu „nejlepší kamarád na světě“), mohou zjistit, zda jsou jejich data v bezpečí, či zneužitelná.

V případě, že se písmena zbarví dozelena, jsou vaše data bezpečí. V případě, že barvu nezmění, byl váš účet kompromitován a příspěvek pak radí, abyste si neprodleně změnili heslo.

Jedná se ale o falešnou zprávu. Zuckerberg nemá s výtvorem nic společného, stejně jako zbarvení textu nemá nic společného s ochranou vašeho účtu. Snopes, internetový projekt, který ověřuje pravdivost sdělení kolujících po internetu, falešnost zprávy potvrdil. A vysvětlil, že změna zbarvení textu souvisí s jiným prvkem Facebooku, který však nijak nesouvisí s ochranou účtu.

Video Zuckerberg se omluvil za selhání Facebooku. Připravuje placenou verzi bez reklam - Reuters, Markéta Volfová
1080p 720p 360p

Určitá slovní spojení jako například Congratulations („Gratuluji“), Best Wishes („Vše nejlepší“) nebo zmíněné BFF aktivují krátkou animaci. Ta se objeví na vašem monitoru, pokud na zbarvený text komentáře kliknete.

Pokud se barva vašeho komentáře nezmění, souvisí to nejspíš s nastavením vašeho webového prohlížeče.

I přes falešnost zprávy začaly příspěvek šířit tisíce uživatelů. Nevyhnulo se to ani české scéně, zprávu sdílela například fanouškovská facebooková stránka nové řady Superstar, kterou vysílá televizní stanice Nova.

 

stanoslav1986 ( 29. ledna 2019 13:04 )

Ahoj lidi. Jmenuji se Helena Karas z Praha 8. V pondelí 07/01/19 dostal jsem úver ve výši 15.000.000 Kc od Peter Krajcovic za nemovitost v Praze 2. Správný e-mail pana Krajcovic je senatorrpwalter@hotmail.com. Jeho úver je 100% garantován. Kontaktujte jej, pokud stále hledáte pujcku.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa