Zuckerberg pomohl akciím Facebooku k růstu. A šéf pranýřované firmy skončil

Autor: ČTK, nkov - 
12. dubna 2018
09:00

Šéf konzultantské společnosti Cambridge Analytica, která se pod zástěrkou dostala k soukromým datům milionů uživatelů Facebooku, odstoupil z funkce. Konec Alexandera Taylera oznámilo představenstvo firmy. Cambridge Analytica je terčem rozsáhlého skandálu, získané údaje využívala na ovlivňování volebních kampaní. Silné kritice kvůli zneužití dat čelil i šéf Facebooku Mark Zuckerberg. Jenže po jeho dalším vystoupení před výborem Sněmovny reprezentantů začaly akcie firmy rychle opět sílit.

„Představenstvo oznámilo, že Alexander Tayler odstoupil z funkce výkonného generálního ředitele společnosti Cambridge Analytica,“ uvedla společnost ve svém tiskovém prohlášení.

Tayler se podle ní vrátí na svou předchozí pozici ve firmě. „Rádi bychom poděkovali panu Taylerovi za jeho službu v tomto pro společnost náročném období,“ dodala Cambridge Analytica, která má své kanceláře v Londýně, New Yorku a Washingtonu.

Jméno nového úřadujícího šéfa společnost nezveřejnila, list The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje uvedl, že půjde o Juliana Wheatlanda z britské pobočky firmy.

Tayler společnost vedl poté, co Cambridge Analytica kvůli skandálu zbavila v březnu funkce svého tehdejšího generálního ředitele Alexandera Nixe. Tayler se údajně v takto vysoké funkci ve firmě „necítil“. Například během úterního konferenčního hovoru s kolegy si jim postěžoval, že pokaždé „zčervenal“, když se objevil v záběru kamery, napsal The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje z Taylerova okolí.

Terčem byly i volby v Česku?

Aféra citelně zasáhla zejména společnost Facebook, která stejnojmennou sociální síť provozuje. Ta se už za kauzu omluvila a přislíbila zavést taková opatření, která dalšímu zneužívání dat zabrání.

Podle nahrávek pořízených britskou stanicí Channel 4 se společnost Cambridge Analytica tajně účastnila volebních kampaní po celém světě, mimo jiné i v České republice.

Tehdejší šéf firmy Alexander Nix na záznamech pořízených skrytou kamerou řekl, že mateřská společnost Strategic Communication Laboratories pracovala na více než 200 volbách včetně Česka, Nigérie, Keni, Indie nebo Argentiny.

Facebook rekordně posiluje

Po Zuckerbergově vystoupení před Kongresem si akcie připsaly 0,8 procenta, následně akcie firmy stouply až o 4,5 procenta a zažily nejvyšší denní růst za dva roky.

Akcie se dnes nejprve propadly o více než procento až na 163,3 dolaru. Nakonec uzavřely na ceně 166,32 USD. Akcie změnily směr poté, co se Zuckerbergovi podařilo vyvrátit domněnky některých členů Kongresu, že uživatelé nemají nad svými daty dostatečnou kontrolu.

Facebook vstoupil na burzu v květnu 2012 za cenu 38 dolarů za akcii. Tržní kapitalizace firmy tak tehdy činila 104 miliard USD (2,1 bilionu Kč). Díky stabilnímu růstu počtu uživatelů a dominantnímu postavení na trhu s digitální reklamou akcie firmy stouply letos v únoru až na rekordních více než 195 dolarů za akcii.

Minulý měsíc však kvůli zprávám, že údaje o uživatelích Facebooku byly zneužity, klesly o téměř 11 procent a koncem března dokonce zažily nejhorší týdenní výkon od července 2012, což bylo zhruba dva měsíce poté, co firma vstoupila na burzu.

Facebook dostala do problémů zpráva, podle které analytická společnost Cambridge Analytica neoprávněně získala informace o 50 milionech uživatelů Facebooku a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa v roce 2016.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg přiznal, že firma chybovala. Omluvil se uživatelům a slíbil zvýšit kontrolu přístupu internetových vývojářských firem k uživatelským datům.

Video Zuckerberg se omluvil za selhání Facebooku. Připravuje placenou verzi bez reklam. - Reuters, Markéta Volfová

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud