Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 8°C

Špatná zpráva: Elektřina od léta podraží. O kolik si připlatíme?

Autor: ČTK, ČTK, nkov, nkov - 
6. dubna 2018
17:01

Energetická společnost ČEZ zdraží od začátku června většině svých odběratelů z řad domácností elektřinu. Účet stoupne zákazníkům, kteří nemají ceny zafixovány, a to v průměru o čtyři procenta. Řekl to v pátek mluvčí firmy Roman Gazdík. Hlavním důvodem je podle něj růst cen na velkoobchodních burzách, které za poslední dva roky stouply téměř na dvojnásobek. 

K podobnému navýšení cen přistoupil už od začátku roku další dominantní dodavatel, společnost E.ON. Navýšení cen zvažuje také Pražská energetika. Alternativní dodavatelé naopak úpravu cen zatím neplánují.

„Pro většinu zákazníků bude mít tento krok jen velmi malý dopad, půjde o méně než 20 korun měsíčně. Zákazníků, kteří u nás mají ceny elektřiny zafixovány, se tato úprava cen samozřejmě po dobu fixace nedotkne,“ řekl Gazdík.

Podle mluvčího má aktuálně cenu elektřiny u ČEZ zafixovanou zhruba 40 procent zákazníků. ČEZ je největším dodavatelem elektřiny v Česku.

U plynu společnost aktuálně změnu cen nechystá. „Tam jsou ceny na burzách víceméně konstantní,“ uvedl Gazdík. Elektřinu a plyn od ČEZ podle něj celkem v Česku odebírá asi 2,7 milionu odběratelů, údaj pouze za elektřinu firma nezveřejňuje.

Další nárůst cen se neočekává

Růst cen z podobných důvodů jako ČEZ zvažuje také Pražská energetika. „Ještě není zcela jasné, kdy to uděláme, v jakém rozsahu a pro jaké produkty. Fixované produkty jsou fixované, tam je to tabu, takže by se také velmi pravděpodobně týkalo nefixovaných. Ale jestli všech, nebo jenom některých sazeb není v tuto chvíli zatím rozhodnuto,“ řekl mluvčí firmy Petr Holubec.

Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2019, na který se teď obchodníci nejvíce zásobí, činí nyní přes 37 eur (938,- Kč) za megawatthodinu (MWh), meziročně o téměř třetinu více. Cena plynu na téže burze stoupla za stejné období o 3,2 procenta na 17,6 eur (446,- Kč) za MWh.

Analytička portálu Ušetřeno.cz Markéta Witoszová míní, že v nejbližších měsících k dalšímu skokovému růstu cen elektřiny u dominantních dodavatelů nedojde. To potvrzuje také mluvčí E.ON Božena Herodesová.

Alternativní dodavatelé zdražovat neplánují

„V současné době nepočítáme s dalším navýšením cen,“ řekla. Zákazníkům, kterých se lednové zdražení firmy dotklo, se podle ní snaží společnost kompenzovat nárůst cen nabídkou nových produktů.

Zdražování zatím neplánují ani Bohemia Energy, Centropol Energy a innogy, které patří mezi takzvané alternativní dodavatele elektřiny. „V tuto chvíli nevidíme ke zvyšování cen důvod,“ uvedl mluvčí Centropolu Aleš Pospíšil.

Energetický regulační úřad loni v listopadu oznámil, že pro domácnosti u elektřiny zvýšil pro letošní rok část ceny, kterou určuje, průměrně o 2,5 procenta, tedy řádově o inflaci.

U plynu očekává ERÚ pro letošek podle tehdejšího vyjádření stagnaci konečných cen nebo jejich růst v rozmezí dvou až tří procent. Podle odhadů úřadu i dřívějších vyjádření analytiků vzrostou letos domácnostem náklady na energie v řádu stokorun za rok.

Video  Tito muži chrání Česko před blackoutem. Jak vypadá řídící centrum?  - David Budai, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Mamba ( 6. dubna 2018 20:56 )

Jako by nestačilo že ikdyž má člověk zvýšený zálohy tak pak ve vyúčtování doplácí !!!!! Je to jen banda zlodějů,co jako jiní jim podobní naslibujou hory doly,aby se jim člověk upsal a pak šup,a najednou platíte po nějaký době víc než máte ve smlouvě.Neupozorní na případný zvýšení,na nic se neptají a pak jen plaťte a plaťte!!!!!!!! Šmejdi """""

agfor ( 6. dubna 2018 20:18 )

Je to jasné. Důchodci mají od příštího roku slíbené zvýšení důchodů, tak je stát (přes nenažraný ČEZ) musí nějak o těch pár drobných připravit, a to v předstihu, aby si nemohli vyskakovat.

flora ( 6. dubna 2018 19:24 )

V článku ale chybí zmínka ( aby to bylo úplně všem jasné)zda zdražením elektřiny dojde také ke zvýšení příspěvku každého z nás na solární barony.

sores ( 6. dubna 2018 18:09 )

srpmistr: moje slova je rok od roku hůře místo lépe!! Prostě přiblížit se Německu životní úrovní Česko nedokáže ani za 100let! Zůstaneme rozvojová zem,mimo Prahy,to je stát ve státě. Ve světě nás přirovnávají k Rumunsku.Kapitalismus si udělali pro sebe politici,zloději,doktoři,právníci a v šoubyznysu + soudci. Obyč.češi žijí z ruky do huby.

srpmistr ( 6. dubna 2018 17:44 )

Málo. Chtělo by to zdražit rovnou všechno, plyn, vodu, elektřinu, nájemmé a potraviny aspoň o 100 procent. Třeba by se pak lidé konečně vzpamatovali.

Zobrazit celou diskusi