Stát koupí část Sázavského kláštera, který v restituci získali benediktini

Autor: ČTK - 
9. 3. 2018
09:28

Stát odkoupí část areálu Sázavského kláštera, která patří benediktinům. Ti objekty nedávno získali v restituci. Celý areál ale má tři vlastníky – stát a dva církevní subjekty, proto je jeho správa náročná. Obtížná je situace s budovou, která je součástí konventu a která je částečně ve vlastnictví opatství a částečně zůstala ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ), řekl ČTK správce Benediktinského opatství Panny Marie a Sv. Jeronýma v Emauzích Karel Šmída. Protože jde o nadlimitní veřejnou zakázku, bude se odkupem budovy ve středu zabývat vláda.

Areál kláštera je v důsledku církevních restitucí tvořen vzájemně propojenými nemovitostmi tří různých vlastníků, což uvádí NPÚ do nepříznivé vlastnické situace,“ sdělila ČTK mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. Správa klášteru Sázava zůstala podle ní v důsledku změn vlastníků bez jakéhokoliv zázemí. „Opatství, vědomo si komplikované vlastnické struktury, nabídlo NPÚ prodej většiny jím vlastněných nemovitostí,“ uvedla. Ani jedna ze stran ale nechce sdělit částku, za jakou stát budovy odkoupí.

Šmída doplnil, že o objekty opatství požádalo v restitucích, protože dříve byly majetkem kláštera. „Ve 30. letech jsme to měnili za velkostatek v Suchdole a bylo předjednáno, že budovu získáme celou. Směna se ale neuskutečnila, takže v tuhle chvíli v tom baráku vlastníme kus přízemní chodby, kus patra a kus střechy bez samostatného přístupu,“ uvedl.

Klášter zůstal státu, kostel mají katolíci

Stát vrátil v roce 2016 při majetkovém vyrovnání státu s církvemi části areálu Sázavského kláštera. Římskokatolická farnost Sázava – Černé Budy dostala kostel svatého Prokopa, který je ústřední budovou areálu Sázavského kláštera, torzo gotického trojlodí s věží a faru. Řád benediktinů dostal menší část konventu, budovu prelatury a část zahrad. Budova kláštera s expozicí věnovanou slovanské vzdělanosti zůstala státu. Tři zmíněné budovy se mají brzy rekonstruovat, přispějí na ni 101 miliony korun evropské fondy a 12 miliony stát.

Poutník Prokop založil v Sázavě na začátku 11. století družinu, kterou později kníže Oldřich povýšil na konvent řehole sv. Benedikta. V roce 1032 byly také postaveny první částečně soukromé klášterní budovy. Téměř tři čtvrtiny století v ní žili slovanští mniši, Sázava tehdy představovala středisko staroslověnského písemnictví a liturgie.

Objevené fresky budou vidět v roce 2032

V roce 1096 se v klášteře usídlili pražští latinští mniši, nadále ale zůstal centrem duchovní i literární vzdělanosti a rozvoje uměleckých řemesel. Osud kláštera se uzavřel v roce 1785, kdy ho Josef II. zrušil. V 19. století fungoval jako zámek a byl za tímto účelem také přestavěn. Tehdy vzaly za své barokní fresky v křížové chodbě, které byly zabíleny. Objeveny byly v roce 2007, postupně se obnovují a hotovo by podle NPÚ mělo být do roku 2032, kdy se slaví tisícileté výročí založení kláštera.

V roce 1951 byl areál znárodněn, měl různé využití, třeba i pro expozici místní sklárny Kavalier. V roce 1962 se stal národní kulturní památkou a jeho správu převzal Státní památkový ústav, dnes NPÚ.

Video Je to skandální, říká k návrhu komunistů na zdanění náhrad za církevní restituce lidovec Výborný. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Doporučujeme
vaber ( 9. března 2018 10:33 )

Když se zakládaly kláštery, mniši makali od rána do večera a bylo mezi nimi spousta vyjímečných lidí ,dnes jsou to jen paraziti .Kláštery zrušil už císař Josef II po roce 1780 ,ale restituenti ti jsou nesmrtelní ,svatá,,spravedlivá cirkev umí takové zázraky skvěle , jen neumí žádný užitečný zázrak

Jindich Dvok ( 9. března 2018 09:56 )

Stát by nic kupovat neměl, protože už dostatečně předvedl a každodenně předvádí dál, že je nejhorším hospodářem na světě. Naopak by měl svůj podíl na uvedených nemovitostech dobře prodat těm černopr.......íkum (jako odhadce ceny by mohl využít toho vola, který stanovil cenu vepřína v Letech). Když si ten zbytek zrestituovali, tak ať se o to taky pěkně starají, aby jim to nespadlo na hlavu, ne že jim to bude opravovat stát za peníze evropských fondů a daňových poplatníků.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa