Papež potvrdil mučednickou smrt Slovenky Anny (†16) i svatořečení kritika okupace

7. 3. 2018
17:50

Papež František potvrdil svatořečení bývalého papeže Pavla VI. a salvadorského arcibiskupa Óscara Romera. Informovala o tom ve středu agentura ANSA s tím, že datum svatořečení zatím nebylo stanoveno. V případě papeže Pavla VI. by se tak mohlo stát letos v říjnu. František schválil v úterý dekrety o zázraku na přímluvu několika blahoslavených, a také potvrdil mučednickou smrt Slovenky Anny Kolesárové (†16) za druhé světové války.

Papež Pavel VI., který stál v čele katolické církve od roku 1963 do své smrti v roce 1978, proslul kritikou tehdejších komunistických režimů ve střední a východní Evropě. V roce 1968 odsoudil vstup vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Českého biskupa Štěpána Trochtu a arcibiskupa Františka Tomáška Pavel VI. tajně jmenoval kardinály a kardinála Josefa Berana nechal pohřbít do krypty vatikánské baziliky mezi hroby papežů.

Anna zavražděná vojákem Rudé armády bude možná blahořečená

Salvadorský arcibiskup Óscar Romero (1917–1980) pomáhal za občanské války v Salvadoru lidem, které pronásledoval tehdejší režim. Sám byl během mše v březnu 1980 zavražděn takzvanými eskadrami smrti, což byly na vládu napojené oddíly likvidující oponenty režimu. Romero by mohl být podle španělského tisku prohlášen za svatého buď letos v říjnu spolu s Pavlem VI., nebo příští rok v lednu během papežovy návštěvy v Salvadoru a Panamě.

Papež František schválil v úterý i dekret potvrzující mučednickou smrt šestnáctileté slovenské dívky Anny Kolesárové, kterou zastřelil v obci Vysoká nad Uhom nedaleko Košic v listopadu 1944 voják Rudé armády. Učinil tak proto, že mu odmítla být po vůli. Potvrzením mučednické smrti Kolesárové otevřel papež cestu k jejímu blahořečení.

Video Papamobil vyděsil koně. - Reuters
1080p 720p 360p

doktormediciny ( 8. března 2018 11:37 )

Treb mela ta Slovenka i jine prednosti, ktere jsoun perioritou katolicke cirkvr. Mnr osobne tohlre nepripada zcela relevantni.Nevim kdybyla Dukla...V roce 1943 uz byli rudoarmejci na Slovensku..

kukuku ( 7. března 2018 18:34 )

To jako budou dohledávat a svatořečit každou, která nedala a byla pak zavražděna ? Papež by také mohl svatořečit oběti církevních honů na "čarodějnice" - obejít Petrovy kameny nebo si pustit Kladivo na čarodějnice, tam by se také našly mučednice.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa