Tisíce lyžařů nalákal čerstvý sníh a sluníčko. Hory hlásí rekordní návštěvnost

Autor: ČTK, jmik - 
18. 2. 2018
22:40

Výborné sněhové podmínky a dobré počasí přilákaly do zimních areálů v Česku desítky tisíc lyžařů, na své si přišli i běžkaři. O víkendu mnohde navíc napadl i čerstvý sníh. Areály tak slibují výborné zážitky i do dalších dní, těšit se mohou zejména školáci ze Zlínského kraje nebo části středních a východních Čech, kterým v pondělí začínají jarní prázdniny.

V Krkonoších lyžovalo o víkendu v pěti střediscích SkiResortu Černá hora - Pec pod Sněžkou přes 21 tisíc lidí, což představovalo jednu z nejvyšších návštěv v sezoně. „Podmínky pro lyžování jsou vynikající. V sobotu svítilo sluníčko, byl inverzní charakter počasí. Neděle byla spíše oblačná,“ řekl ředitel SkiResortu Petr Hynek. V krkonošské Rokytnici nad Jizerou, největším zimním středisku Libereckého kraje, si o víkendu užívaly hor také tisíce rekreantů. „Naplněnost odhadujeme na 90 procent, bylo hodně jednodenních lyžařů a pokračují ještě jarní prázdniny, takže lidí je dost,“ řekl ředitel Spartaku Rokytnice Vít Pražák.

V Jizerských horách byla nejplnější parkoviště v okolí Bedřichova, kde se o víkendu konala Jizerská padesátka. Do Bedřichova přijelo na 7000 účastníků závodů a další tisíce diváků. Vysokou návštěvnost hlásila i další velká střediska Jizerských hor na Tanvaldském Špičáku či Severáku.

Výborné podmínky mají i běžkaři

V Orlických horách v Říčkách leží na upravených sjezdových tratích až 120 centimetrů sněhu. „Středisko je kompletně v provozu, skibus a parkování zajišťujeme zdarma. Běžecké tratě jsme upravili v pátek v plném rozsahu,“ uvedl ředitel Skicentra Říčky Jan Duffek. V nedalekém Deštném je na sjezdovkách kolem 60 centimetrů sněhu a kromě sjezdovky Zákoutí jsou všechny tratě otevřené.

Šumavský Špičák přilákal každý den okolo 1700 lidí, přálo počasí a návštěvnosti pomohly i jarní prázdniny. „Všechno bylo v naprostém pořádku. Lyžování bylo výborné,“ řekl Vladimír Kasík z lyžařského areálu Špičák. Okolo 3000 lyžařů se o víkendu vystřídalo také v šumavském areálu Zadov, hodně lidí také využilo běžecké trasy v okolí. Skiareál Lipno přivítal od soboty do neděle v součtu 4500 rekreantů. Pokud vyjde předpověď počasí slibující další mrazy, mohla by být zprovozněna i bruslařská dráha na lipenském jezeře. Zatím tam bruslení není bezpečné.

V Krušných horách panují vynikající podmínky na Klínovci. V provozu je 18,9 km sjezdovek všech druhů obtížnosti a v okolí Klínovce je upraveno 49 km běžeckých tras včetně magistrály na Horní Halži, informují provozovatelé areálu Klínovec. Ideální podmínky jsou i v areálech Neklid a Novako na Božím Daru. Krušné hory o víkendu zaplnili také Němci, v sousedním Sasku jsou totiž nyní prázdniny.

Horská služba: Víc bylo i úrazů

V Beskydech se hojná návštěvnost projevila i vyšším počtem zásahů horské služby. „Dost toho bylo kolem Lysé hory. Byly nějaké zlomeniny, v lyžařských areálech byly běžné úrazy,“ řekl dispečer Horské služby Beskydy Česlav Jadamus. V sobotu zasahoval v Beskydech i vrtulník u pacienta, kterého postihla srdeční slabost. Dnes zemřel v horách pěší turista, který zřejmě zkolaboval.

Výbornou návštěvnost měly o víkendu i Jeseníky. Od konce ledna je návštěvnost nadstandardní, i proti minulým letům,“ uvedl například vedoucí střediska Ski Aréna Karlov Jaroslav Lukeš. Areál se připravuje na olympijský festival, který se tam uskuteční o nadcházejícím víkendu. Bude tam biatlonová střelnice, běžecký okruh, závody v alpských disciplinách i na snowboardu, nebudou chybět lyžaři v historických kostýmech.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa