12. srpen 2020
Svátek slaví Klára, zítra Alena

I Beskydy mají svůj Aspen

/
 • Zalyžujete si, ale také pochutnáte
  Zalyžujete si, ale také pochutnáte (archiv Valachy)
  9. ledna 2018 ● 08:00

  Velké Karlovice v Beskydech nabízejí v zimě pestrou zábavu pro celou rodinu, i proto sem míří stále více návštěvníků. Několik ski areálů se zázemím pro děti doplňuje rozsáhlá síť kvalitně značených a upravovaných běžkařských tras, kvůli kterým sem neváhají jezdit mnozí běžkaři třeba i na otočku z celé Moravy. Když k tomu připočtete výbornou valašskou gastronomii místních hospůdek, nepřeberné možnosti ubytování od stylových valašských chaloupek přes penziony až po luxusní wellness hotely a v neposlední řadě termální bazény, kde se můžete zahřát po dni na sněhu, není divu, že se Velké Karlovice zařadily mezi top zimní střediska na Moravě.

 • 1.

  Několik ski areálů na jednom místě

  Resort Valachy

   

  Ve Velkých Karlovicích a okolí je hned několik lyžařských areálů, ta největší jsou sdružena do Skiregionu Valašsko a je možné v nich lyžovat na jednotný skipas.

  Rodiny vyhledávají Ski areál Razula, jehož sjezdovka Horal u hotelu Horal je díky mírnému sklonu a dětskému lyžařskému parku ideální pro začátečníky. Při dostatku přírodního sněhu tu bývá i snowtubing. Hned vedle sjezdovky je navíc Wellness Horal s termálními bazény, kam se dá s dětmi zajít rovnou z lyží za koupáním.

  Nároční lyžaři si oblíbili hlavní sjezdovku Ski areálu Razula, dlouhou 1 km. K celodennímu skipasu tu dostanete zdarma hodinový vstup do termálních bazénů.

  Ski centrum Kohútka nabízí kromě sedačkové lanovky také překrásné výhledy do údolí. A milovníci adrenalinu si na své přijdou ve Skiareálu Karolinka, kde je jeden z nejlépe hodnocených snowparků v České republice.

  Některé hotely (například Lanterna a Horal v Resortu Valachy) nabízejí pobyty se skipasem v ceně.

 • 2.

  Ráj pro běžkaře

  ...

   

  Velké Karlovice patří svou rozlohou k největším obcím České republiky. Jen páteřní silnice „od cedule k ceduli“ měří téměř 10 kilometrů. Toto rozlehlé území je protkáno 50 kilometry běžkařských tras ve 12 okruzích, které se různě prolínají. Můžete tak klidně prožít celý den na běžkách, aniž byste opustili území obce. Výhodou běžkování v údolí je i možnost zastávek v hospůdkách podél trasy.

  Na síť v údolí, ideální i pro začátečníky, navazuje dalších 50 km tras na okolních hřebenech.

  Nenechejte si ujít jedinečný běžkařský zážitek v sobotu 17. února. V 18 hodin odstartuje u hotelu Galik závod Noční stopa Valachy. Jede se na 15 kilometrů, povinným vybavením jsou čelovky. Od 16 hodin, ještě před setměním, se budou konat závody pro děti.

  Oblíbená je také Karlovská padesátka, která se uskuteční 27. ledna.

 • 3.

  Koupání v termálních bazénech

  Resort Valachy

   

  V zimě nemusíte ve Velkých Karlovicích jen lyžovat. Dá se tu i koupat a to v termálních bazénech místního vyhlášeného relaxačního centra Wellness Horal. Tři bazény jsou vyhřívány až na 36°C, dospělé jistě potěší posezení v relaxačním bazénu na masážních lavicích s tryskami a bubblery, zatímco děti si mohou zařádit v divoké řece nebo bazénku s vodním hřibem.

  Speciální tip pro oslavence: v den narozenin je vstup do wellness za korunu.

 • 4.

  Kyselice, slivovice, frgály

  ...

   

  Co by to bylo za výlet do Velkých Karlovic bez ochutnání některé z typických specialit zdejšího regionu Valašsko?

  Místní hospůdky si na regionální gastronomii velmi zakládají, ve většině najdete na jídelníčku typickou valašskou polévku kyselici, připravovanou ze zelí, brambor, uzeného masa a kysané smetany. Vyhlášená je například ve Valašské hospůdce hotelu Horal.

  Ochutnat můžete také halušky. Jsou známé spíše jako slovenská specialita, ale díky poloze na slovenské hranici zdomácněly i ve Velkých Karlovicích. Výborné mají například v Penzionu Pod Pralesem, kde mají navíc vlastní Karlovský minipivovar.

  K Valašsku patří i jehněčí či zvěřina nebo sýry, to vše najdete na jídelním lístku Spa hotelu Lanterna, který představuje v rámci Velkých Karlovic nejvyšší úroveň moderní regionální gastronomie a láká i na večerní posezení u několikachodových menu s víny.

  V mrazivém počasí je vzpruhou slivovice – tradiční pálenka vyráběná ze švestek, která také nechybí v nabídce restaurací.

  Na populární valašský frgál si zajděte do Bistra Razula, kde je pekařky dělají denně čerstvé.

 • 5.

  Výlet ke třem rozhlednám

  ...

   

  Pokud dáváte přednost procházkám, můžete v okolí Velkých Karlovic v zimě můžete navštívit hned tři rozhledny.

  Příjemnou procházkou je výlet k rozhledně Miloňová. Dojdete k ní lesní cestou od hotelu Lanterna, odkud je vzdálená zhruba 2 kilometry lesem.

  Nejsnadněji dostupná je rozhledna Sůkenická, vzdálená jen 500 metrů od stejnojmenného hotelu, k němuž se dá dojet autem. V zimě není rozhledna běžně otevřená, ale klíč si můžete půjčit v restauraci hotelu.

  Mimořádný výhled do krajiny nabízí rozhledna Ztracenec, která se nachází na hřebeni Javorníků. Dá se k ní dojet na běžkách po trase Kasárna – Kohútka.

 • 6.

  Ordinace Doktora Martina a dřevěný kostel

  ...

   

  Víte, že ve Velkých Karlovicích se natáčel seriál Doktor Martin s Miroslavem Donutilem v hlavní roli? Jako lékařská ordinace posloužila místní fara. Hned vedle ní stojí za návštěvu Kostel Panny Marie Sněžné, který je považován za jedinečnou ukázku lidového baroka. V polovině 18. století byl vystavěn bez jediného kousku kovu.

  Blízko kostela můžete navštívit také Karlovské muzeum, které přibližuje život předků na Valašsku. Ještě do 2. února si tu navíc můžete prohlédnout výstavu betlémů.

 • 7.

  Tipy na zajímavé akce

  Ve Velkých Karlovicích to v zimě žije naplno.

  Milovníci zimních sportů by si neměli nechat ujít 28. ledna závod Karlovská padesátka nebo 17. února Noční stopu Valachy. Pro ty, kteří se chtějí zdokonalit v běhu na lyžích, je 28. až 31. ledna připravena Škola běžeckého lyžování s ubytováním ve Spa hotelu Lanterna.

  Oslavte Valentýna s trochou recese ve Ski areálu Razula, kde chystají Valentýnské lyžování za hubičku. Pokud při zakoupení skipasu spolu se svým partnerem projevíte u pokladny vzájemnou náklonnost, dostanete k jednomu celodennímu skipasu druhý zdarma.

  Děti jsou zvány na tradiční Maškarní lyžovačku na sjezdovce Horal u hotelu Horal, koná se v neděli 4. března.

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy