Ministr bez důvěry vyhodil šéfa CzechInvestu. Prý destabilizoval chod agentury

Autor: ČTK, zzu - 
9. 1. 2018
18:15

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner (za ANO) v úterý odpoledne odvolal z funkce generálního ředitele agentury CzechInvest Karla Kučeru (36). Vedením agentury pověřil ředitele Divize vnitřních služeb CzechInvestu Jana Urbana. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. Hüner společně s celou vládou Andreje Babiše (ANO) čeká na středeční hlasování o důvěře vládě ve Sněmovně.

„Svými rozhodnutími v posledních dnech, o kterých jsem navíc nebyl vůbec informován, destabilizoval chod agentury,“ uvedl Hüner k jeho odvolání. Kučera byl v čele agentury od října 2014, kdy ho do funkce jmenoval tehdejší ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Hüner nebyl podle webu iDNES.cz spokojen s tím, že Kučera v pondělí odvolal ředitele divize malých a středních podniků a regionů Vojtěcha Rajtra, který v agentuře pracoval 12 let. Jak web dále uvádí, za Rajtra se následně postavili zaměstnanci agentury. „Asi 80 zaměstnanců, tedy více než polovina pracovníků CzechInvestu, podepsalo petici proti Rajtrovu odvolání,“ uvedl iDNES.cz.

Kučera absolvoval Právnickou fakultu UK a Vysokou školu ekonomickou. Pracoval ve společnostech Deutsche Post, Accenture a M. C. Triton a působil i v České televizi. V komunálních volbách v roce 2014 byl Kučera na kandidátce hnutí ANO v Mníšku pod Brdy. „Z kandidátky jsem odstoupil. Jmenování s tím nesouvisí,“ řekl tehdy Lidovým novinám.

Generální ředitel CzechInvestu Karel Kučera  při rozhovoru pro Blesk.cz v japonském KjótuGenerální ředitel CzechInvestu Karel Kučera při rozhovoru pro Blesk.cz v japonském Kjótu | Foto Blesk - Jaroslav Šimáček

CzechInvest je vládní agenturou pro podporu podnikání a investic, která má na starosti lákání zahraničních investorů do Česka i pomoc menším českým firmám při hledání partnerů v cizině. Je podřízen ministerstvu průmyslu a obchodu. Agentura vznikla v listopadu 1992. Centrálu má v Praze a zastoupení ve 13 krajích. Zahraniční pobočky agentura provozuje v USA (New York, San Francisco), Číně (Šanghaj), Německu (Düsseldorf), Japonsku (Tokio), Británii a Irsku (Londýn) a Jižní Koreji (Soul).

Za 25 let své existence dojednal CzechInvest investice za téměř bilion korun, které ve všech krajích ČR vytvořily přes čtvrt milionu nových pracovních míst. Do Česka přišli investoři z více než 30 zemí. Nejvíc zde investovaly německé společnosti. Druhé místo patří investorům z Japonska, následují firmy z USA a Jižní Koreje. Největší akcí dojednanou CzechInvestem je výstavba korejské automobilky Hyundai Motor Manufacturing Czech za 34,4 miliardy korun v Nošovicích z roku 2006.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

nikal ( 19. března 2018 16:55 )

mluv za sebe, ty joudo bez názoru a vzdělání

Nezadat ( 10. ledna 2018 17:58 )

Od doby co byla založena agentura CzechInvest jeden průšvich za druhým a výsledkem prodělaný stovky miliard.

anna1234 ( 10. ledna 2018 09:30 )

.. nechci ti brát iluze ale důvěru musí ministr a celá vláda dostat od Poslanecké sněmovny, ne od těch co volili Babiše Koukám, že byste tu nejradši zavedli pořádky aby o všem rozhodovali jenom babišovci ale nejsme v Agrofertu.

Pollo ( 10. ledna 2018 07:18 )

No důvěru voličů..Ti volili Anofert a toho ET v čele. Taky bych v normální civilizované zemi s ústavou čekal, že vyhazovat se bude až po získání důvěry Parlamentem.

fandasever ( 9. ledna 2018 19:28 )

Kolem té agentury se motá mnoho pochybných existencí, žádná zodpovědnost, velké prach, cestování po celém světě, já bych to zrušil

Zobrazit celou diskusi
Další videa