Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

Olivy a špek ve vepřovém mase. Medici mají trenažér na zavádění jehel

Video se připravuje ...
Autor: ula - 
20. prosince 2017
05:40

Ne všichni pacienti dají souhlas k tomu, aby se od nich učili medici. Zvláště pokud jde například o zavádění kanyl, obřích jehel, do těla. K radosti studentů medicíny, lékařů a hlavně pacientů mají letos medici nový předmět Moderní medicínské technologie. Díky tomu mají možnost naučit se pracovat s moderními zdravotnickými nástroji, aniž by pacient trpěl. Medici se tak například učili zavádět kanylu pomocí ultrazvuku do kusu zvířecího masa.

„Studenti mají v tomto volitelném předmětu unikátní možnost získat manuální zručnost a zkušenosti při práci s moderními zdravotnickými přístroji a nástroji. Zájem mají opravdu veliký. Proto mají jen krátký teoretický úvod a většina časového prostoru je věnována pro žádaný praktický nácvik,“ říká manažer Aesculap Akademie a marketingu Martin Kalina.

Na stole leží připravený kus masa ve fólii. Není určeno pro grilování, ale právě pro nácvik budoucích lékařů  „Jsou v tom olivy a špek,“ říká přednášející Michael Stern, primář Kliniky anesteziologie a resuscitace FN Královské Vinohrady. Pomocí ultrazvuku se pak studenti učí najít nejen v masu, ale i na speciálních modelech různé body, které nahrazují cévy, aby se do nich naučili bezpečně zavést kanylu. 

Tato technika je specifická pro budoucí anesteziology, ale mohou ji využít i chirurgové.

Podívejte se, jak takový nácvik zavádění kanyl vypadá a co o tom říkají samotní studenti medicíny:

Video  Medici trénují zavádění kanyl na modelech a masu.  - Andrea Ulagová, Aleš Brunclík
Video se připravuje ...

Předmět ve srovnání s praxí v nemocnici umožňuje medikům učení v tzv. bezpečném prostředí, aniž by pacient utrpěl. Ne všichni pacienti, byť ve fakultních nemocnicích, také souhlasí, aby se na nich medici učili. Díky malým skupinám tu během naplánované lekce dostane prostor opravdu každý, což je pro nutnou a nesnadno zajišťovanou praxi budoucích lékařů příjemná jistota.

Už v minulosti se tu studenti učili šít na kuřecích čtvrtkách, elektrokoagulaci na vepřovém steaku, nebo zavádění hřebů do modelů kostí.

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi