Mercury před 26 lety prohrál s AIDS, Čechů s HIV přibývá. 700 z nich neví, že virus má

Autor: Zuzana Zelenková - 
25. listopadu 2017
07:30

Dvacátého třetího listopadu to bylo 26 let od chvíle, kdy Freddie Mercury oznámil, že je HIV pozitivní. O den později zemřel. Byla to rána pro hudební svět, ale také šlo o první známou osobnost, jež otevřeně promluvila o vážné nemoci, která byla v té době tabu. Dneska by zpěvák mohl žít díky pokročilé medicíně třeba ještě dvacet let. Existuje i rozsáhlá osvěta. I přes ni ale počty nakažených rostou, a to i v Česku. Ročně jich přibude 250 až 500, 700 nakažených pak podle Státního zdravotnického ústavu o své nemoci vůbec neví.

O nemoci se vědělo už před Mercuryho smrtí. Nemluvilo se o ní ale nahlas. Až zpěvákův odchod rozpoutal veřejnou diskusi a donutil veřejnost k tomu, aby se začala věnovat osvětě a prevenci.

O zdraví zpěváka skupiny Queen se začalo spekulovat už v roce 1989. Až o dva roky později 23. listopadu oznámil, že má AIDS. O den později zemřel na zápal plic (na jeho komplikace v důsledku nemoci).

AIDS přitom ani v té době neznamenal nutný konec. Podle média The Guardian žije v Londýně Jonathan Blake (65), ten se nakazil v roce 1982, bez léků žil až do roku 1996. Žije stále, jen od té doby bere medikaci.

700 nezkontrolovaných nakažených v Česku

Nemoc se však nevyhýbá ani Česku. První tuzemec zemřel na AIDS zřejmě před 30 lety. Přes veškerou osvětu nemocných neubývá. Naopak. Státní zdravotnický ústav vidí jako problém i to, že přibližně 700 lidí vůbec neví, že se nakazilo HIV.

Podle lékařky a manažerky Národního programu pro HIV/AIDS v ČR Veroniky Mičulkové je hned několik příčin nárůstu. „Obecně v naší populaci narůstá počet HIV nakažených, čímž dochází ke zvýšení počtu zdrojů nákazy a roste pravděpodobnost získání infekce. Nejvyšším rizikem je stále nechráněný pohlavní styk a dnešní moderní seznamovací aplikace usnadňují navázání téměř anonymních známostí na jednu noc,“ uvedla pro Blesk.cz Mičulková.

Video Dům světla: Takhle vypadá místo, kde hledají pomoc HIV pozitivní - Tomáš Polák, Petr Soukup

Určitý vliv podle lékařky má také nedostatečná prevence během minulých let, kdy se rušily HIV poradny. Dalším faktorem pak mohou být některá nová rizika, jako je např. chemsex (užívání drogy s cílem většího sexuálního požitku, pozn. red.), kdy sexuální riziko násobí užívání drogy, a vyšší výskyt dalších pohlavně přenosných onemocnění.

„Poslední odhady naznačují, že se v populaci pohybuje přibližně 700 nediagnostikovaných osob. Odhad byl proveden Státním zdravotním ústavem dle údajů, které byly k dispozici za rok 2016 prostřednictvím modelu Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí,“ dodala Mičulková.

Vzhledem k narůstajícímu trendu v počtech ročních nových případů, je podle lékařky zapotřebí věnovat se prevenci zejména v klíčové skupině, kterou jsou v České republice prý gayové.

Expert: Stát dělá málo

Také ředitel Domu světla Jiří Pavlát pro Blesk.cz uvedl, že by bylo třeba, aby stát věnoval více pozornosti prevenci a hlavně ji lépe financoval.

„To je první oblast. A druhá oblast, aby opět stát respektoval zkušenosti ze zahraničí, kdy například ve Velké Británii - v Londýně - nebo v Americe v některých městech, jako je San Francisco, počty nakažených klesají. Je to tím, že umožnili finančně dostupnou preexpoziční profilaxi (PrEP),“ popsal expert.

To ale stojí peníze, v Česku je to podle odborníka 8 tisíc, sousední Němci zaplatí asi 50 euro. V Česku se podle něho ale řeší spíš morální aspekt než reálné dopady na zdraví.

Video Petr onemocněl HIV: Chtíč byl silnější než myšlenky na ochranu - Mária Rušínová

Podle webu hiv-prevence.cz se jedná o následující: „PrEP je užívání léku HIV negativními osobami, které jsou ve vysokém riziku nákazy HIV. Cílem PrEP je zabránit viru HIV, aby se ve vašem těle usadil, pokud jste byli nákaze vystaveni. Toho lze dosáhnout preventivním užíváním jedné tablety denně. Účinné látky v tabletě jsou přitom stejné, jako v lécích pro HIV pozitivní.“

V Česku se totiž ročně nakazí 250 až 500 osob. Vzhledem k tomu, že neexistuje nic, co by HIV stoprocentně vyléčilo, je potřeba věnovat o to větší pozornost právě prevenci. Lék se užívá denně ve formě tablet, při správném užívání zabraňuje tomu, aby se nemoc v těle usazovala a šířila. Stále je potřeba mít na paměti, že bezpečný sex zajistí kondom.

Lékaři se nemocných štítí

Stále je ve hře ještě další problém, který nakaženým nepřidává. A to, že čeští lékaři se štítí svých pacientů s HIV a často mají problém je ošetřit. „Česká zdravotnická veřejnost, běžní obvodní lékaři a podobně se s HIV běžně nesetkávají. Nese se s tím to stigma, že HIV pozitivním pacientům odmítají léčbu, protože se jich bojí,“ zdůraznil Pavlát.

Lékař Josef Štolfa před nedávnem na odborné konferenci promluvil o tom, že se právě někteří lékaři, speciálně třeba zubaři, nebo chirurgové, HIV pacientů štítí. Ohlasy měl ale spíše ze strany pacientů. Jen několik lékařů se mu prý ozvalo s tím, že se nebojí nákazy, ale toho, že by pacientům svojí léčbou mohli ublížit. Mají totiž stále dojem, že je tyto pacienty zapotřebí léčit jinak.

Je potřeba rozlišovat HIV pozitivní a AIDS. HIV pozitivita je zjištěný virus v těle. Nastupuje se pak mnoho let až desítky let dlouhá léčba, člověk je pozitivní, ale není nemocný. U pozdně diagnostikovaného člověka může nastoupit AIDS. „To už má fyzické příznaky, například projevy plísní, které se dostanou až do plicní tkáně. To je potom zánět plic, který měl Freddie Mercury, na který zemřel. Pokud jsou ale léčeni, tak nemají projevy defakto žádné. To jsou v podstatě zdraví lidé. Pokud to člověk neví, nijak nakaženého nerozliší,“ dodal Štolfa.

Propagace bezpečného sexu

Podle odborníků má boj proti HIV mnoho rovin a není pouze otázkou specializovaných organizací. Začíná sexuální výukou na školách, zahrnuje propagaci bezpečného sexuálního chování v klíčových skupinách, podporu testování a také léčbu. Na úrovni jednotlivce je to pak otázka aktivního přístupu k vlastnímu zdraví i zdraví nejbližších.

Podle Mičulkové je teď na odborné půdě diskutovaná také otázka, jak nejlépe přiblížit veřejnosti možnosti, kterak se nechat zkontrolovat. Velký význam má v současnosti i léčba, která výrazně snižuje infekčnost léčeného pacienta. Kromě finančních prostředků by bylo také velkou pomocí personální posílení zejména pro práci s cílovou skupinou.

zapletalikovi ( 25. listopadu 2017 20:37 )

Jo jo, už je to tolik let... A rádia pořád hrají Fereddieho písničky. A znají je i děti, nejen my, kteří jsme zažili vrchol popularity skupiny Queen. Pořád to říkám, že Mercuryho je věčná škoda.

jity ( 25. listopadu 2017 11:07 )

Pořád se jeho písně líbí a tak už je to dlouho co tady Mercury není.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud