Policie donutila muže nezákonně sundat tibetskou vlajku, rozhodl soud

Autor: ČTK, Mii - 
12. 12. 2017
14:35

Zásah, při kterém policisté zakročili proti mužům, již při návštěvě čínského prezidenta vyvěsili do oken své kanceláře tibetskou a tchajwanskou vlajku, byl nezákonný. V úterý o tom pravomocně rozhodl pražský městský soud. Policisté podle něj mohli muže jen legitimovat, vyzývat ke strhnutí vlajek a zakazovat nahrávání ne. Policejní odbor vnitřní kontroly předtím vyhodnotil zvolený postup jako legitimní.

Ladislav Pelcl a Martin Maloš dříve pracovali v karlínské budově Diamond Point, která stojí vedle hotelu Hilton, kde byl loni při svém pobytu v Praze ubytován prezident Si Ťin-pching. Do oken kanceláře tehdy vylepili dva archy papíru ve formátu A3 s vytištěnými vlajkami Tibetu a Tchaj-wanu, aby vyjádřili svůj nesouhlas s čínskou lidskoprávní politikou.

Bezprostředně poté dorazili na místo dva policisté s tím, že Útvar rychlého nasazení vyhodnotil vyvěšení vlajek a pohyb lidí za okny jako riziko – prý proto, že za nimi nebylo možné kontrolovat prostor za okny. Právník obou mužů upozornil mimo jiné na to, že stažené žaluzie v jiných oknech policii nevadily. Soudem zadaný znalecký posudek navíc potvrdil, že policie mohla situaci za vlajkami sledovat zvenčí pomocí speciální techniky, kterou měla k dispozici.

Návrat do strachu

Muži tvrdí, že je policisté legitimovali, ačkoliv ke zjišťování jejich totožnosti neměli důvod. Vlajky je prý přiměli sundat pod pohrůžkou předvedení na služebnu a zakázali jim policejní zákrok nahrávat. Počínali si prý nevybíravě, nedokázali svůj požadavek objasnit a odmítali jakoukoliv diskusi. Pelcl zážitek s policisty popsal jako návrat do atmosféry strachu, kdy policie není s námi, ale proti nám.

Při loňské třídenní návštěvě čínského prezidenta bylo v ulicích Prahy denně tisíc policistů, kvůli některým zásahům čelili kritice. Podle vlastního interního šetření ale chybovali pouze v budově FAMU, kam rovněž přišli kvůli vyvěšeným tibetským vlajkám.

Video Podívejte se na 48 hodin čínského prezidenta v Česku ve 3 minutách. - Jan Jedlička, Zuzana Štíchová, Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
satanas ( 12. prosince 2017 18:43 )

Jestlipak si taky troufnou vyvesit Americkej hadr s hvezdama na kadibudku nebo si ji vytrit vejfuk pred projizdejici kolonou US okupantu? Hrdinove!?

wernerovamagdalena ( 12. prosince 2017 17:30 )

moiaza ( 12. prosince 2017 15:46 )

Já nevím, v Tibetu vlaje spousta Českých vlajek a místní policii to nevadí.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud