Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 19°C

Ještěd ovládl miliardář Rattaj. Liberec mu pronajal skiareál na deset let

Autor: ČTK - 
30. listopadu 2017
18:50

O sjezdovky na Ještědu se bude příštích deset let starat nová firma. Liberec skiareál pronajal firmě Tatry mountain fesorts (TMR), která patří slovenskému miliardáři Igoru Rattajovi. Zastupitelé o pronájmu rozhodli ve čtvrtek po dvouhodinové debatě, pro jich hlasovalo 27 z 39. Od pronájmu si jeho zastánci slibují především rozvoj ztrátového areálu i zlepšení služeb, středisko trápí především úzké sjezdovky. Rattaj oznámil, že jeho firma Ještěd převezme od letošní sezóny.

„Trochu jsme spolupracovali se současným vedením areálu při tvorbě ceny a nastanou malé změny v provozu,“ uvedl Rattaj. Za pronájem a pacht lyžařského areálu získá město ročně 5,2 milionu korun, z toho 4,2 milionu je určeno na benefity pro sportovní klub.

TMR měla původně skiareál získat na 25 let, části zastupitelstva to ale přišlo jako neúměrně dlouhá doba. TMR na zkrácení přistoupila pod podmínkou, že bude moci po vypršení smlouvy uplatnit opci na dalších deset let. Město na opci nemusí přistoupit, to by ale muselo TMR zaplatit investice v zůstatkové ceně, převzít dluhy a zaplatit smluvní pokutu.

„Je to ochrana pro ně, když se jim to opravdu povede rozjet a jiné vedení města se rozhodne dát přednost jinému investorovi,“ uvedl zastupitel Michal Hron (Starostové pro Liberecký kraj), který byl ve vyjednávací skupině. TMR souhlasilo i s vypuštěním další problematické podmínky, a to možností ručit za investice majetkem skiareálu. „Udělali jsme politický kompromis, velká škola pro mě,“ řekl Rattaj.

V budoucnu by se mělo pachtovné a nájemné navýšit až na 8,5 milionu ročně. TMR převezme i patnáctimilionový dluh městské společnosti Sportovní areál Ještěd (SAJ), jež nyní areál provozuje. SAJ má dluh vůči městu ve výši 65 milionů korun, radnice jej ale bude muset kapitalizací „odepsat“.

„Město definitivně přijde o možnost, že z peněz, které do areálu vložilo, dostane něco zpátky,“ varoval zastupitel Změny Jaromír Baxa. Vadilo mu také, že ve smlouvě není, kdy a jaké investice se budou v areálu realizovat.

Jednání o pronájmu trvala dva roky

Ve skiareálu na Ještědu je přes devět kilometrů tratí se třemi lanovkami a pěti vleky. V posledních letech tam za sezonu lyžovalo od 35 tisíc do 98 tisíc lidí. Tržby SAJ za zimu se pohybovaly mezi devíti až 25 miliony korun. Město hledalo strategického partnera, protože nemá na investice, navíc je areál prodělečný. Město uvádí, že za předchozích šest sezon celková ztráta dosáhla 83 milionů Kč. Jednání s TMR trvala dva roky.

Firma ve své nabídce uvedla, že v první fázi investuje 169 milionů korun. Další investice za půl miliardy závisí na změnách v územním plánu. Liberec už v minulosti jednou areál soukromé firmě pronajal, skončilo to ale fiaskem. Firma Snowhill měla Ještěd pronajatý od roku 2006, město ho od ní převzalo zpět o tři roky později s čtvrtmiliardovým dluhem.

Slovenská firma provozuje největší skiareály na Slovensku a podniká také v Polsku. Skupina TMR vlastní největší slovenský akvapark, hotely, má i podíl v provozovateli největšího českého skiareálu ve Špindlerově Mlýně. Rattaj ve čtvrtek zastupitelům řekl, že roční obrat TMR je asi 2,6 miliardy korun a v zimě má přes 2000 zaměstnanců.

Video  Ranní rozbřesk pod Ještědem. Nádhera natočená z oblaků  - David Malík, Matěj Šrám, Hudba: Holland-Smith Jeremy - Arcing, studio Fontána - Imagem Production Music
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi