Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Polojasno, déšť 26°C

Víme, na kolik vás letos vyjde vánoční stromek. Cenu ovlivní i místo prodeje

Autor: base, ČTK - 
29. listopadu 2017
13:20

Ceny vánočních stromků i jejich prodej letos zůstanou na loňské úrovni. Kvalitních stromků je v Česku dostatek, nabídka druhů i velikostí bude pestrá. Velkoobchodní ceny se nezvýšily, proto se nebudou z valné většiny zvyšovat ani v maloobchodě. V některých případech může nastat zdražení oproti loňsku kvůli pořízení pokladen pro elektronickou evidenci tržeb, řekl ve středu ČTK místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků František Valdman.

„Maloobchodní ceny budou, tak jako v minulosti, regionálně rozdílné. Prodej začne počátkem prosince,“ uvedl Valdman, který spravuje třicetihektarovou plantáž u Sušice a prodává stromky velkým obchodníkům.

U nejprodávanějších kategorií stromků ve velikosti 150 až 200 centimetrů sdružení předpokládá, že cena jedle kavkazské bude od 550 do 900 korun. Na horní hranici bude její cena v centru Prahy, kde je vysoký nájem za prodejní místo, u pěstitele na vsi by měla být naopak kolem 550 Kč. Stříbrný smrk má přijít na 400 až 600 korun, smrk ztepilý i borovice lesní na 300 až 400 Kč, borovice černá na 400 až 500 Kč.

„Domácí produkce pravidelně stoupá, což zajišťuje spotřebitelům čerstvě sklizené stromky,“ uvedl Valdman.

Stále větším problémem jsou podle něj pro české pěstitele dovozy, kvůli kterým pak mají problém prodat své zboží. Nejvíce je trápí nárůst dovozu z Polska a Dánska, kterým pomáhají v propagaci i ambasády. Polské plantáže založily dánské firmy a v ČR vydávají stromky za dánské. „Pokud jsou dlouho v paletách, mohou se zapařit a začnou opadávat,“ uvedl Valdman. Podle sdružení to nejsou příliš kvalitní stromky a některé obchody je používají jako marketingový tah k lákání zákazníků. „Přestože naši pěstitelé jsou schopni nabídnout mnohem kvalitnější stromky, je pro ně stále obtížnější jim cenově konkurovat,“ uvedl místopředseda sdružení.

Kolik peněz utratíte za Vánoce?
Celkem 766 hlasujících

Pěstitelé měli navíc problémy s jarním mrazem a velkým suchem v červnu a červenci. „Byly ztráty na výsadbách, což ale neovlivní cenu stromku, ale výdaje pěstitele, protože musí sázet znovu,“ uvedl Valdman.

V Česku se ročně spotřebuje až 1,3 milionu vánočních stromků. Jedlí je kolem 65 procent, stříbrného smrku 15 procent a po deseti procentech borovice a klasického smrku. Dovozy tvoří zhruba polovinu prodejů.

„Lidé vyžadují stále vyšší kvalitu vánočních stromků, a proto v současné době všechny prodávané stromky pocházejí ze speciálních plantáží. Jejich kvalita stále roste,“ uvedlo sdružení.

Naopak prodej plastových stromků klesá, jejich podíl je asi deset procent. Je to dáno pestrou a kvalitní nabídkou živých stromků a rostoucí životní úrovní. Lidé se navíc více vrací k tradicím a živý stromek navodí jinou atmosféru, uvedl Valdman.

Řezaný stromek se má skladovat v chladu v nádobě s vodou. Je nutné odříznout špalíček na kmínku zalepeném smolou. Díky řezu přijme asi pět litrů vody a zůstane déle svěží.

VIDEO: Jak probíhalo kácení vánočního stromu pro Staroměstské náměstí?

EMBED_OFF

Přečtěte si jak správně vybrat druh vánočního stromku

agfor ( 29. listopadu 2017 17:22 )

Stromek nekupuji a Vánoce neslavím od té doby, co mi doktoři zavraždili tátu a stejní doktoři v nemocnici v Mostě zmrzačili mámu. Samozřejmě, že jako bílí Češi nemáme nárok na odškodnění. Kdybychom byli cikáni, topili bychom se v dávkách. PRYČ S RASISTICKÝM STÁTEM.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud