Advent i Vánoce odbýváme, tvrdí historik. Co všechno dělali lidé dřív?

Autor: Zuzana Zelenková - 
1. prosince 2017
05:02

V neděli začíná advent, který bude letos vůbec nejkratší. Skončí přesně na Štědrý den. Naši předkové se 40 dní před Vánoci postili a připravovali na jejich příchod. Dnes se podle historika Lukáše Snopka stírá rozdíl mezi adventem, tedy přípravou na Vánoce, a svátky samotnými. V dnešní době většinou vše končí Štědrým dnem, dříve ale trvaly vánoční oslavy do půlky ledna.

„Advent je doba přípravy na vánoční svátky, trvá čtyři týdny a jeho základní barvou je fialová. V průběhu liturgického roku mu odpovídá doba postní, doba příprav,“ popsal pro Blesk.cz historik Lukáš Snopek.

„Před velkými křesťanskými svátky, kdy se slaví narození Kristovo, nebo jeho smrt a vzkříšení, tak ve tradiční společnosti tomu předcházela doba přípravy. Pokud nadcházelo něco slavnostního, dneska typicky svatba, tak se na to bylo potřeba připravit,“ zmínil expert.

Správná adventní svíčka: Fialová

Fialová barva je podle historika barvou ztišení, usebrání. Správné adventní svíčky by měly být fialové, kněží v tomto období oblékají fialová roucha. Půst v minulosti následoval jako logické vyústění situace, kdy je po sklizni, příroda usíná a s potravinami se muselo šetřit.

„Charakter období do toho dobře zapadal s tím, že se všechno ztišilo a lidi se soustředili na to, že se na přelomu roku budou bavit,“ vysvětlil Snopek, aby dodal: „Dneska je ta situace trochu pokřivená tím, že lidé málo, nebo takřka vůbec nerozlišují mezi vánočním a předvánočním časem. A to je takový protiklad k té tradiční společnosti, která správně rozlišovala dobu přípravy a dobu samotného slavení.“

Podle Snopka dneska slavíme Vánoce obvykle na Štědrý den, zatímco ve správném tradičním pojetí, které odpovídá logice věci, Vánoce začínají 24. prosince večer, kdy končí advent. Vánoční doba potom podle experta trvá 3 týdny do 12. až 13. ledna. I tato slavnostní doba má svoji symbolickou barvu, tou je zlatá, nebo bílá.

Příchod Mesiáše

„Adventní období obyčejně trvá čtyři týdny, letos to jsou ale jenom tři, protože čtvrtá adventní neděle je zároveň štědrovečerní. Je to období, které je duchovní přípravou na Vánoce, na oslavu narození Ježíše Krista,“ uvedl pro Blesk.cz trmický farář Jiří Voleský.

Texty k bohoslužbám adventních nedělí a vůbec k adventním bohoslužbám jsou pak podle duchovního brány hlavně ze Starého zákona, Proroctví o příchodu Mesiáše. Mesiáš je postava, která z nábožensko-biblického hlediska má zásadním způsobem přinést boží přítomnost sem na zem. V Ježíši Kristu se toto podle křesťanů naplňuje.

Starozákonní proroctví říká, že je na toto potřeba se připravit, že by se člověk měl duchovně dávat dohromady. Dělat pokání, tedy pracovat na tom, aby hříchů bylo co nejméně. A aby člověk byl připravený na setkání s Bohem.

„Křesťané věří, že se v Kristu narodil Mesiáš, tedy zásadní náboženská postava dějin a zároveň Bůh, který přichází mezi lidi. To čtyřtýdenní období je příprava, která shrnuje celá ta staletí Starého zákona, který připravuje na příchod mesiáše,“ popsal Voleský.

Věnec jako kolo osudu

V řadě domácností se v neděli rozhoří první svíčka na adventním věnci. Je to asi nejvýraznější doplněk, který nás adventem provází. Zároveň se k němu váže řada zajímavostí. Věnec by měl být vždycky kulatý, představuje kolo osudu, všechno se točí a nemá konec. Svíčky by měly být vždycky zasazeny do kruhu, ne rovně. A měl by obsahovat jehličí nebo cesmínu, jehličí totiž symbolizuje zdraví a také bodlinkami odhání nepříjemnosti.

Čtyři svíce zase značí čtyři roční období. Dříve se přidávala i pátá svíce za Ježíše Krista. Každá svíčka má svůj význam. Zapalujeme je proti směru hodinových ručiček. První symbolizuje naději, druhá mír, třetí je za přátele (a někdy má jinou barvu než ostatní), čtvrtá se zapaluje za lásku. Letos si ji zapálíme přesně o Štědrém dnu.

pajato73 ( 1. prosince 2017 08:07 )

to je pravda, dneska jsou Vanoce spis komercni. Drahe darky, prehnane jidlo a sladkosti. A hlavne ze mame volno z prace... Uznavam, i u nas to ted tak je... ale aspon ted vim, proc mam kulaty venec, co znamenaji ty svicky a urcite si to pri zapalovani jich uvedomim. Trosku jsem se nademnou zamyslela, a zkusim tradici Vanoc ozivit...

pelagie ( 1. prosince 2017 08:06 )

na nějaké rozjímání nad adventem, či samotnýmí svátky je tabu,lidi se honí jenom za žrádlem a věcmi, které vlastně nepotřebují, podívejte se do marketů, jsou jako posedlí, já to nechápu.....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud