Středa 30. září 2020
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 14°C

České děti neumí jíst příborem. U jídla sledují televizi a nemají čas ani na vidličku

Autor: base - 
29. listopadu 2017
10:45

Čím dál častějším problémem u dětí je neschopnost jíst příborem. Jídlo si nosí k televizi, kterou dítě zaujatě sleduje a aby mu nic neušlo, použije místo příboru ruce. Návyk se poté těžko napravuje. Zprávu přinášejí Lidové noviny.

Na problém s příborem narážejí malí školáci v jídelnách. Kuchařkám tak mnohdy nezbývá nic jiného, než kromě své práce ještě suplovat rodiče. „Jsou děti, které neumějí při jídle sedět u stolu nebo držet příbor,“ řekl Lidovým novinám Karel Jahoda, předseda Asociace školních jídelen.

Mnoho českých rodin volí navíc často studenou večeři anebo fast foody, aby si ulehčily práci. I to je důvod, proč děti pak často neumí použít příbor a jí jídlo rukama. Problém se objevuje ve školách, kdy se dítě pravidelně setkává s teplým jídlem a pedagogové sledují, že si s ním neumí poradit. „Zprávy, že některé děti neumí jíst příborem, se objevují i v zahraničí, kde tento trend dávali do souvislosti právě s tím, že jsou zvyklé zobat jídlo jen holýma rukama – před televizí,“ řekla deníku Michaela Röschová ze Sociologického ústavu Akademie věd.

Pedagogové jsou šokováni, že dítě nedokáže vzít vidličku a nůž a normálně je používat. Odstrašujícím příkladem je škola v britském Buckinghamu, kde byli nuceni upravit jídelníček, aby se tolik neplýtvalo jídlem, které děti nedokázaly sníst.

Stále častěji se s tímto problémem setkávají i v denním stacionáři Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Pacienti s poruchami potravy jsou zvyklí na fast foody, které mohou jíst rukama. „Když je k obědu omáčka, máme někdy problém vysvětlit jim, že se jí vidličkou a nožem,“ potvrzuje vedoucí lékařka Petra Uhlíková.

I přes tyto problémy patří Češi mezi větší procento lidí, kteří společně usedají ke stolu. Studie Proměny české společnosti uvádí, že polovina českých rodin společně jí až sedmkrát týdně. Pouze šest procent spolu nestoluje ani jednou za týden.

Pravidelné společné stolování má vliv na dětské chování

U dětí, které jsou zvyklé na pravidelné stolování se svou rodinou, je menší pravděpodobnost, že budou chodit za školu nebo užívat drogy a alkohol a mají lepší vztahy s rodiči, uvedla Röschová. Jsou také více úspěšné a prospívá to jejich zdraví.

Mezi oblíbené aktivity dětí patří sledování televize. Podle studie Proměna české společnosti se děti soustředí na něco jiného a nemají čas napichovat jídlo vidličkou, tudíž upřednostňují ruce. Důležitý pro děti je sdílený čas, kdy si děti budují zdravé stravovací návyky i sociální dovednosti, dodala socioložka.

VIDEO: Naučte děti v pubertě jíst zdravě.

Video Puberta? Zkuste naučit dospívající děti jíst zdravě. - Vím, co jím

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud