Sobota 8. října 2022
Svátek slaví Věra, zítra Štefan / Sára
Polojasno 19°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Pečivo ze země zákazníkům a prskání: Obchody v Česku mají problém s hygienou

Autor: ČTK, ula - 
23. listopadu 2017
21:47

Čeští obchodníci mají stále rezervy v dodržování hygieny při prodeji nebalených potravin, na štíru s hygienou jsou ale také zákazníci. Legislativa EU přitom prakticky nespecifikuje hygienické podmínky při prodeji potravin, přesto za přestupky prodejcům hrozí pokuty. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci Svazu obchodu a cestovního ruchu a Sdružení českých spotřebitelů.

Hygiena při prodeji i nákupu nebalených potravin v tuzemsku tak stále není na dostatečné úrovni. Opakovaným nedostatkem na straně prodejců je podle sdružení například smíchávání starého pečiva s novějším, což v mnoha případech platí i pro sortiment ovoce a zeleniny. Mnohdy nejsou k dispozici jednorázové rukavice, kleště a další pomůcky na uchopení nebalených, zejména pekařských výrobků.

Lidé kýchají a prskají na ovoce a zeleninu

Během zimního období jsou lidé častěji náchylní k různým virózám, navíc s blížícím se adventním časem množství nakupujících v obchodech strmě vzrůstá. Potravina může být kontaminována různými viry, bakteriemi či plísněmi na své cestě za zákazníkem mnoha způsoby. Jedním z nich je i nesprávné a nehygienické zacházení ze strany zákazníků. „Jde o probírání se pečivem rukama bez použití mikrotenových rukavic či k tomu určených kleští. Na nechráněné potraviny jako pečivo, ovoce či zeleninu lidé prskají a kýchají. Znehodnocené pekařské výrobky spadlé na zem zákazníci často vracejí zpět do prodejního koše,“ uvedl předseda správní rady sdružení Libor Dupal.

Video  Diskriminace českých spotřebitelů: Méně masa v rybích prstech, slabší prášek na praní?  - Zuzana Štíchová, Petr Soukup
Video se připravuje ...

Podle viceprezidenta svazu Pavla Mikošky řada obchodníků již upravila manuály pro práci s pečivem. Díky tomu je například častější dohled nad úseky nebaleného pečiva, přibyly i nápisy nabádající k hygienickému chování zákazníků, odpadkové koše na pečivo spadlé na zem či dostatek ochranných rukavic na pečivo.

Nařízení o hygieně je vágní

Evropské nařízení o hygieně potravin je formulováno podle Svazu obchodu velmi vágně. Legislativa EU prakticky nespecifikuje hygienické podmínky při prodeji potravin, ale pouze při jejich výrobě. „Přesto za přestupky ze strany prodejců hrozí pokuty od dozorových orgánů, u nás konkrétně od Státní zemědělské a potravinářské inspekce, dále pak negativní medializace a ztráta reputace za nekvalitní zboží,“ dodal Mikoška.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa