Úterý 18. ledna 2022
Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka
Oblačno 3°C

V Česku odstartovala potravinová sbírka: Kupte jídlo či drogerii lidem v nouzi

Autor: ČTK, ula - 
11. listopadu 2017
09:01

V Česku se dnes od 08:00 do 20:00 koná národní potravinová sbírka. V 750 obchodech mohou dárci zakoupit jídlo a drogistické výrobky a přímo na místě je věnovat potřebným. Zboží, které převezmou dobrovolníci v zástěrách s logem akce, poputuje do potravinových bank v regionech a do organizací na pomoc rodinám a seniorům v nouzi či do dětských domovů. V minulém roce se podařilo shromáždit 312 tun jídla a drogistického zboží.

Ve sbírkovém nákupním košíku mohou být masové a zeleninové konzervy, polévky v sáčku, cukr, luštěniny, těstoviny, rýže, olej, med, čaje, mouka, trvanlivé mléko, džusy, dětské výživy i sladkosti pro děti. Nákupní seznam s potravinami i drogistickým zbožím je ke stažení na stránkách www.potravinypomahaji.cz. Zájemci na webu najdou i mapu prodejen, v nichž se sbírka koná.

Podrobné informace sdělila ve studiu Blesk koordinátorka Národní potravinové sbírky Zuzana Krmelová:

Video Nakupte jídlo nebo drogerii lidem v nouzi: Pro dětské domovy, samoživitelky a seniory. - Andrea Ulagová, Jan Jedlička


Národní potravinovou sbírku pořádá platforma Byznys pro společnost s Armádou spásy, Nadějí, Charitou ČR a federací potravinových bank. Letos se koná pátý ročník akce. Pořadatelé chtějí nejen zajistit jídlo pro potřebné, ale také upozornit na plýtvání. Podle průzkumů až dvě pětiny Čechů vyhazují jídlo několikrát do měsíce. Za rok tak v odpadu skončí 115 kilo potravin na osobu, v přepočtu to představuje až 20 000 korun.

I když Česko patří k zemím s nejnižším podílem chudých, pod hranicí příjmové chudoby loni podle údajů statistiků i tak žil milion lidí. Bylo to 9,7 procenta obyvatel, tedy stejně jako v roce 2015. Člověk se ocitne v příjmové chudobě, pokud nemá ani 60 procent mediánu příjmu. Loni pro jednotlivce částka činila 10 691 korun.

ivopatta ( 11. listopadu 2017 12:51 )

Co není podle Vás pravda? Vaše argumenty jsou z mikroekonomie (žena v supermarketu), moje jsou makroekonomické (45 miliard korun ukradených z rodinných rozpočtů jen v roce 2017). Co se týká politiků, tak ti jako ministři zásadně řídí problematiku o které nic nevědí. Díky tomu nejdříve uplatní všechny varianty špatných rozhodnutí a toho správného rozhodnutí se od nich většinou nedočkáme. Týkalo se to i A. Babiše, protože jako ekonom nevěděl nic o finančních tocích v rezortech ministerstva práce a zdravotnictví. Jen navyšoval peníze M. Marksové a ministrům zdravotnictví. Dnes to jsou 2/3 státního rozpočtu! Týká se to i potenciálních ministrů nové vlády, kteří budou muset Babiše bezpodmínečně poslouchat a oslovovat ho šéfe. To si nedělám legraci. Mám písemný doklad o tom, jak to za něj chodilo na MF ČR.

moiaza ( 11. listopadu 2017 12:19 )

Lidem v nouzi? A kdo to je? Kteří lidé jsou v nouzi? Vždyť kdysi jeden opilec hlásal z balkónu Melantichu něco o světlých zítřkách, o pravdě a lásce, o tom, jak se teprve budeme mít dobře. A najednou lidé v nouzi? Kde se vzali? Za komunistů jsem neviděl na vlastní oči jediného bezdomovce. Když přišla nějaká pohroma, pomohli sousedé a pojíšťovny. Za komunistů po nás nechtěl nikdo pomoc v nouzi. Kde jsou ty sliby?

gabreta ( 11. listopadu 2017 10:55 )

Po vlastních zkušenostech, kdy jsme nabídli zdarma techniku při záplavách a bylo nám odpovězeno, že techniku nepotřebují, ale že máme poslat peníze na konto, veškerá pomoc u mne skončila. Při tom v televizi starostové a zatopení občané o techniku žádali? Důvod byl jasnej! Technická pomoc ne,ale peníze se dají rozkrást! O svoje slabší občany se musí postarat stát a ne nějaký sbírky. Havel nás přeci ujišťoval, že žádná nezaměstnanost a chudoba nebude! Tak že za mne, ani vorla!!!!

wasube ( 11. listopadu 2017 10:38 )

To také není pravda, politici přece tvrdí, zvláště magor Bělohlávek, že děti nejsou proto, že jsou ženy sobecké a dělají kariéru místo dětí. Znám jednu, pracuje za 13 000 u alberta a nájemné v Praze platí 14 000 za minibyteček. To dítě se jí už nevejde ani do peněženky ani do toho nájmu. Neporadili by jí politici ? Třeba paní Němcová, co se má díky nám tak dobře. Má samozřejmě ještě možnost odejít do ciziny, jako to dělá spousta mladých lidí, aby tu neživořili za ty mini mzdy. K čemu tedy děti, když pak je stát přinutí odejít ?

wasube ( 11. listopadu 2017 10:27 )

To není pravda, vždyt paní Němcová nedávno tvrdila toto...a naši politici přece nelžou...ona dokonce pamatuje chudé za bolševiků, kde je viděla ? http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Nemcova-Zijeme-v-nejuzasnejsi-dobe-v-jake-kdy-Ces i-zili-Mame-bezvadne-podminky-k-zivotu-I-chudi-se-maji-lepe-nez-za-komunismu-506491

Zobrazit celou diskusi
Další videa