Nejdřív máslo, teď vejce: Ceny stoupají, spadnout mají až o Velikonocích

Autor: Zuzana Zelenková - 
20. 10. 2017
05:14

Po másle nebo eidamu Čechům může zdražit další ze základních potravin, vejce. Jejich cena stoupá týden po týdnu a do Vánoc by se mohla dostat ze současných zhruba tří korun až na pět korun za kus. Tvrdí to aspoň drůbežáři a někteří z odborníků. Zdražování způsobuje nedostatek vajec z dovozu, který ovlivnila kauza s jedem fipronilem, ale také silná houbařská sezona nebo dražší obilí. 

„Souvisí to s fipronilem, který byl objeven v některých státech EU. Čísla nemáme oficiální, ale mluví se o milionech kusů slepic, které byly poraženy, popřípadě u nich byla ukončená produkce k využití. To má za důsledek navýšení nákupní ceny,“ uvedla pro Blesk.cz předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.

Video Tisíce lidí zamířily v neděli 1. října 2017 po ránu do prodejen Billa na levnější máslo. Stálo necelých 45 korun. - Hynek Zdeněk

Houby, pšenice, ale i podcenění českých produktů

„Mluví se o dalším výrazném zdražení. Je možné, že zaplatíme pět korun za kus nebo i víc. Ovšem jde pouze o předpoklad. Je pravda, že podzimní nedostatek mohl být způsoben i houbařskou sezonou, o tom se nemluví, ale je to tak vždycky, navíc se zdražilo obilí,“ vysvětlila Dlouhá.

V obchodech pak hrozí i nedostatek vajec. Podle Dlouhé by mohlo chybět až 10 procent poptávaných vajíček, podražit může tedy i pečivo a další výrobky, které vejce obsahují.

Podle Františka Němce z Farmy Němec ze Žďárska ale existují i další důvody, kvůli kterým teď za vejce ze supermarketu spotřebitelé zaplatí podobnou částku jako za vejce v bio kvalitě.

„České potraviny se podhodnotily, stejně se bude muset zdražit. V ekonomickém růstu se zdražuje. A protože proti trendu zákazníci neprotestují, ale prostě to nakupují a ještě mají pocit, že mají všeho málo (jako v případě bitek o máslo, pozn. red.), pak chování zákazníka zvedá cenu. Výrobci totiž mají pocit, že se zvedá poptávka a zdražují,“ dodal pro Blesk.cz Němec.

Čekají Čechy podobné bitky, které zažívali s máslem i v případě vajec?Čekají Čechy podobné bitky, které zažívali s máslem i v případě vajec? | Zuzana Zelenková

Levnější vejce až na Velikonoce

Podle Dlouhé je na současné „vaječné aféře“ pozitivní to, že se v Česku žádné chovy vybíjet nemusely. To podle ní svědčí o přísnosti a důslednosti veterinární správy. Přípravek, ve kterém byl jed v létě objeven, není totiž v Česku registrovaný a legálně se nepoužívá. Vejce by potom podle Dlouhé mohla zlevnit někdy kolem Velikonoc.

Tvrzení odborníků přitakává i ministerstvo zemědělství. „Aktuální zprávy, které má ministerstvo k dispozici, potvrzují určité omezení nabídky vajec na celém evropském trhu. Takové omezení vede k tlaku na růst cen,“ popsala mluvčí rezortu Markéta Ježková.

Růst cen vajec způsobuje podle ministerstva mimo jiné zvýšená poptávka v předvánočním období a nákladná opatření pro zajištění bezpečnosti potravin právě v souvislosti s kauzou fipronilu. „O kolik ale v celé Evropské unii poklesla nabídka vajec kvůli fipronilové kauze, zatím jednotlivé členské státy nekvantifikovaly,“ dodala Ježková.

A proto zatím není k dispozici ani přesnější odhad vývoje cen. S ohledem na čas potřebný na odchov nových nosnic lze podle ministerstva očekávat náhradu produkce vajec v řádu několika měsíců.

 

Vývoj ceny vajec za posledních 5 letVývoj ceny vajec za posledních 5 let | ČSÚ

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

anna1234 ( 20. října 2017 12:54 )

.. ahaaaa, tak takhle to už je nad moje chápání

trkic ( 20. října 2017 11:13 )

Soudruh Zaorálek včera na nově povídal, že za drahé máslo a vejce může ten lotr Babiš z agrofertu. Tak to asi na vánoce vemou důchodci Čapí hnízdo útokem.....

naidka ( 20. října 2017 10:44 )

Kajman, máš recht, není nad vajíčka od domácích slepicemi.

naidka ( 20. října 2017 10:41 )

Že se lidi zaplácnou houbami a místo míchaných vajíček si udělají smaženici, kde tolik vajec není potřeba.

hadraplan ( 20. října 2017 10:05 )

Vše souvisí se vším.Lidé nasbírají houby a dělají si vaječinu.A když nejde elektrika,tak dělají děti a na vejce kašlou

Zobrazit celou diskusi
Další videa