Úspěch českých egyptologů: Vykopali 3300 let starý chrám

Autor: Jessica Lutišanová - 
1. listopadu 2017
23:33

Nový unikátní objev si na své konto připsali čeští egyptologové. Podařilo se jim v Abúsíru objevit a prozkoumat chrám faraona Ramesseho II. Komplex pochází přibližně z 13. století před naším letopočtem.

Objevený komplex má 32 krát 51 metrů. Vstupovalo se do něj širokou bránou z nepálených cihel a za ní se nacházelo velké nádvoří. Z něj se pak pokračovalo do kamenného dvora a dvou skladišť. „Chrám je postavený zčásti z cihel a zčásti z kamene. Součástí areálu je i vyvýšená svatyně z kamene, která byla rozdělená na tři paralelní kaple,“ popsal Blesku ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta, který se na nálezu podílel. Ve svatyni se v písku našly také fragmenty malovaných reliéfů, které znamenají pro vědce neocenitelný zdroj informací. Můžou díky tomu určit funkci celého komplexu.

Chrám se řadí mezi světové unikátní objevy. Nachází se totiž na pohřebišti. „V průběhu třetího tisíciletí před Kristem tam vznikala celá řada hrobek vysokých hodnostářů starověkého Egypta, kteří pracovali na královském dvoře. Faraon Ramesse II. přišel o tisíc let později a přímo na těchto hrobkách nechal postavit svůj chrám. Na pohřebišti nemá takovýto chrám co dělat, takže panovník musel mít pádný důvod, proč ho tam postavil,“ vysvětlil egyptolog Bárta. A čeští vědci se nyní snaží pomocí každého z písku odhaleného detailu zjistit jaký.

Po objevení chrámu museli vědci celý komplex prozkoumat. Práce trvaly dvě archeologické sezony. „Každá sezona trvala čtyři až pět týdnů. V tuhle chvíli je chrám z velké části vykopán a zdokumentován. Teď tam budou probíhat menší práce zaměřené na hrobky,“ říká egyptolog Miroslav Bárta.

Český egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy je největší českou vědeckou expedicí pracující v zahraničí. „Za rok se v Egyptě vystřídá přes 50 lidí, ale nejsou tu najednou a pořád. Každý přijíždí podle své specializace, takže třeba jen na tři týdny nebo i na dva měsíce. Ten tým je světový, patří sem i vědci z prestižních amerických, evropských či japonských univerzit,“ prozradil profesor Bárta.

VIDEO: Mladík vyšplhal až na vrchol nejvyšší egyptské pyramidy.
Video  Mladík vyšplhal až na vrchol nejvyšší egyptské pyramidy.  - YouTube/Andrej Ciesielski

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud