Úterý 15. června 2021
Svátek slaví Vít, zítra Zbyněk
Polojasno 27°C

Brambor, obilí i řepky je málo. Zemědělci hlásí špatný rok, pomůže dovoz

Autor: ČTK, zzu - 
13. října 2017
12:55

Letošní sklizeň obilovin je o 15,2 procenta nižší než loni. Včetně kukuřice na zrno se očekává úroda 7,274 milionu tun obilovin. Vyplývá to z odhadu, který podle stavu k 15. září v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziročně nižší je i úroda řepky a brambor, cukrovky se sklidí téměř stejné množství jako v loňském roce. Podle mluvčího Agrární komory Jiřího Felčárka je problém s kvalitou obilovin a s regionálními výpadky úrody, zvláště pak na Moravě. Zvyšování cen by měl zabránit dovoz ze zahraničí.

Předchozí odhady sklizně obilí byly optimističtější, červnový předpokládal pokles o 10,1 procenta, červencový o 13,2 procenta. Podle statistiků je za meziročním poklesem o 1,301 milionu tun snížení hektarového výnosu o 15 procent, osevní plocha se totiž téměř nezměnila. Letošní odhadovaná sklizeň obilovin je nižší než průměr za posledních pět i deset let.

„Zhruba třetina ječmenů přesahuje 12procentní hranici obsahu dusíkatých látek pro využití ve sladovnictví, přičemž si odběratelé budou muset poradit také se sníženou nabídkou kvůli poklesu hektarových výnosů a celkového objemu sklizně,“ upozornil Felčárek. Podle něj byla situace u obilovin dobrá v severozápadní části státu a také ve vyšších polohách, kde byl dostatek vláhy.

Kukuřice je méně o 37 procent

První letošní odhad sklizně kukuřice na zrno 533 tisíc tun je meziročně o 37 procenta nižší a je o třetinu nižší než průměr sklizní za posledních deset let. Řepky sklidili zemědělci o 16 procent méně, a to 1,142 milionu tun. Snížení jde podle statistiků zcela na vrub poklesu výnosu, osevní plocha se mírně rozšířila.

Odhadovaná sklizeň brambor 615 tisíc tun je ve srovnání s loňskou úrodou o 12,1 procenta nižší. „Stejně jako v loňském roce letos osázeli zemědělci bramborami 23 tisíc hektarů,“ uvedl ČSÚ. Z hektaru se sklízí průměrně 26,25 tun brambor, o 3,63 tun méně než loni. Letošní odhadovaná úroda brambor je srovnatelná s pětiletým průměrem a je o 11,1 procenta nižší než průměr sklizní za posledních deset let především kvůli poklesu výměry.

Cukrovka je na tom podobně jako loni

Úroda cukrovky se odhaduje na 4,096 milionu tun, což je téměř na stejné úrovni jako v loňském roce. Očekávaná produkce máku meziročně poklesla o více než čtvrtinu na 21 tisíc tun. Naopak sklizeň slunečnic je v důsledku významného rozšíření osevní plochy podle odhadu vyšší o 3,2 procenta, činí 46 tisíc tun.

Vláda na konci září rozhodla, že zemědělci dostanou jako odškodnění za letošní sucho až dvě miliardy korun. Ovocnáři a školkaři obdrží dalších 208 milionů korun za škody způsobené jarními mrazy. Agrární komora dříve uvedla, že by si přála na odškodnění více než tři miliardy korun.

moiaza ( 13. října 2017 15:27 )

Vidím, že být dnes hlupákem, je velice obtížné. Konkurence je strašně vysoká. Aspoň soudě podle níže napsaných diskuzních příspěvku. Tito ubozí písálkové přesně vědí vše o zemědělství. Jen poznat krávu od býka jim dělá problém. Jediné co vědí jistě je to, že každá kráva se jmenuje Milka a má fialovou barvu.

lalia ( 13. října 2017 13:43 )

Naše zemědělství nás stejně neuživí.Republika je plná dálnic,silnic,křižovatka Evropy.Orná půda zastavěna.Toho se nenajíme.Pomůže dovoz a bude možná levnější,než naši zemědělci,kteří jen brečí a každý rok naříkají a žádají dotace.Jak čtete v článku zdravé výpěstky také nemají,hnojí se neúměrně chemií i u nás,takže nakoupíme v Kauflandu,Lídlu,Albertu atd.To je realita.

Zobrazit celou diskusi
Další videa