Billboardy jdou k zemi: Stát se pustil do demontáže nelegálních poutačů

Autor: ČTK, zzu - 
9. října 2017
19:40

Pracovníci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začali v těchto dnech demontovat nelegální billboardy u dálnic. Jako první přišla na řadu dálnice D1 ve středních Čechách a na Vysočině, kde silničáři médiím předvedli odstranění jednoho z billboardů. Nevyhovující reklamní plochy by měly zmizet kromě dálnic také u silnic první třídy. Kraje ale zatím s jejich odstraňováním nespěchají.

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích. Na ministerstvo dopravy bylo zatím odesláno 237 zdokumentovaných reklamních zařízení a od ministerstva přišlo 28 výzev k odstranění adresovaných vlastníkům. Podle mluvčího ŘSD Jana Rýdla se to týká především společnosti Czech Outdoor.

„Zatím se pohybujeme po D1,“ řekl dnes novinářům vedoucí odboru údržby ŘSD František Sedláček. Silničáři podle něj postupují podle zákona, některé poutače zakrývají, jiné po zakrytí rovnou demontují a odvážejí. Podle mluvčího Rýdla se začalo ve střední části D1, tedy kolem střediska údržby dálnic Bernartice. „Přidávají se další střediska,“ dodal.

Jeden billboard za 45 minut

Pracovníci ŘSD dnes novinářům předvedli odstranění nelegální reklamní plochy na odpočívadle dálnice D1 u Humpolce. Demontáž jednoho billboardu zabere podle Sedláčka v průměru 45 minut a neobejde se bez dopravního omezení. Některé poutače lze demontovat celé. Po jiných zůstanou betonové patky, které musí silničáři označit bezpečnostními prvky a následně také odstranit.

Zatímco na dálnicích o odstranění poutačů rozhoduje ministerstvo, na silnicích první třídy jsou to kraje. Většina hejtmanství ale ještě odstraňovat billboardy nezačala, zjistili krajští zpravodajové ČTK.

V řadě krajů úředníci čekají na podnět státních silničářů. „Čekáme na ŘSD, které situaci na silnicích prvních tříd jako jejich správce monitoruje. ŘSD nám musí dodat seznam míst, kde billboardy jsou, včetně jejich přesného zaměření,“ vysvětlil ČTK mluvčí středočeského hejtmanství Pavel Lochař. Podobně se k situaci staví v Karlovarském či Zlínském kraji.

7 tisíc reklam, 3 tisíce odporují zákonu

V Jihomoravském kraji odstraňují silničáři nelegální billboardy od silnic první třídy průběžně. Mluvčí hejtmanství dnes ČTK řekla, že je jich zatím u silnic asi 450, avšak někdy se i po odstranění objeví reklamní panel na stejném místě nanovo.

Naopak Moravskoslezský kraj se k odstraňování či zakrývání billboardů zatím nechystá. „Mapovat billboardy a starat se o to je věc Ředitelství silnic a dálnic,“ vysvětlila mluvčí krajského úřadu Miroslava Chlebounová.

Novela zákona o pozemních komunikacích nařizuje majitelům odstranit reklamy, které jsou blíž než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. Silničáři v září napočítali kolem dálnic a silnic první třídy téměř 7000 reklamních zařízení, z toho asi 3000 jich odporovalo zákonu.

Kdy bude veškerá nelegální reklama odstraněna, nelze podle mluvčího ŘSD předjímat. Část provozovatelů už oznámila, že reklamní poutače neodstraní. Někteří provozovatelé reklamní sdělení nahradili státní vlajkou. Tvrdí, že tím změnili charakter ploch, které již nejsou reklamním zařízením.

salto ( 10. října 2017 07:12 )

Jediné co mě napadá je havlistán. Zákon měl odklad 5 let a cirka měsíc nebo dva před nabytím jeho účinnosti podají senátoři žalobu (kteří to byli a jestlipak za to dostali dobře zaplaceno?). Tito lidé mají zákony tak nějak, ehm u (_!_)

vagen ( 9. října 2017 21:53 )

podivne podsveti kolem billboardu pomalu konci

komin ( 9. října 2017 20:39 )

mafie uz nebude prat spinave penize u dalnic

vagen ( 9. října 2017 20:38 )

korupcnici z bigboardu - czech outdoor zase nekoho spatne uplatili

komin ( 9. října 2017 20:35 )

konecne, to jsem rad, ze zakony u nas plati a nezijeme v anarchii

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud