Pátek 4. prosinec 2020
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Zataženo, sněžení 0°C

Letní čas končí. V noci na neděli přeřídíme ručičku o hodinu zpět a přispíme si

Autor: jer - 
24. října 2020
17:30

V noci ze soboty na neděli 25. října skončí letní čas. Změní se na čas standardní, kterému se často chybně říká „zimní“. Na poslední říjnovou neděli si tak přispíme o hodinu déle, ve 3:00 se ručičky hodinek posunou na 2:00.

Lidé mnohdy chybně zimní čas považují za protiklad k času letnímu. Ve skutečnosti se ale poslední neděli v říjnu přechází na čas standardní (středoevropský čas – SEČ), též astronomický.

Důvodem existence letního času (středoevropský letní čas – SELČ) byla původně úspora elektrické energie. K prvnímu zavedení SELČ došlo v roce 1916 během první světové války. Vlády chtěly v letním období zapínat pouliční osvětlení později. Noci jsou totiž v létě kratší a lidé byli aktivnější ve večerních hodinách než v ranních. Bylo tedy potřeba „přesunout večer“ na dobu, ve které ještě svítí slunce. Dnes už jsou ale podle kritiků střídání času úspory energie minimální.

Mezi prvními na SELČ přecházely Německo a Rakousko-Uhersko, tedy i české země. Postupně se přidala i řada dalších zemí. Dnes se čas pravidelně mění na letní ve většině evropských a severoamerických států.

Zimní čas byl jen jednou

Skutečný zimní čas byl u nás v historii zaveden pouze jednou. Stalo se tak 1. prosince 1946 a skončil 23. února 1947. Stejně jako letní, i zimní čas od standardního dělila jedna hodina, čas se ale posouval opačným směrem. Rozdíl mezi letním a zimním časem tak byly dvě hodiny.

Čas se v roce 1946 z letního na zimní neměnil v jeden den. Nejdříve se klasicky poslední neděli v říjnu čas změnil z letního na standardní, poté se v prosinci posunul na zimní.

Také argumentem pro existenci zimního času byla energetika. Elektrárny nedokázaly v ranních (7.–8. hodina) a večerních (16.–20. hodina) špičkách vyrábět dostatek elektřiny. Bylo tedy potřeba „posunout den“ tak, aby v tento čas bylo denní světlo. Noc trvá v zimních měsících přibližně osm hodin.

Příslušný zákon, jehož součástí je i zimní čas, nikdy nebyl zrušen a v České republice a na Slovensku existuje i dnes. Není ale zaveden, v naší zemi se tak střídají pouze SEČ a SELČ.

O vlivu změny času na zdraví čtěte ZDE

ostuda ( 24. října 2020 22:07 )

mohli by to posunout aspoň o hodiny dvě abych už byl vzhůru u okna když zachmuření pracující spěchají do kolbenky. ten pohled je z mých nejmilejších

ostuda ( 24. října 2020 21:57 )

jenže na tom tvým západě vychází slunce o něco později než u vás ve vsi

ostuda ( 24. října 2020 21:54 )

vstávat se slepicema je možné již teď. stačí se provdat do Košic

Jirik-ta ( 24. října 2020 20:21 )

Jirik-ta ( 24. října 2020 20:20 )

tady nejde o soulad s přírodou, ale o pořádek. Pořád neco měnit. Ať něco nechají a už to nemnění a je to.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud