Janouškův případ je justiční omyl, hájí se znalec, který měl úmyslně zkreslit posudek

Autor: ČTK, var - 
15. 9. 2017
14:11

Kauza úmyslného zkreslení znaleckého posudku z dopravní nehody lobbisty Romana Janouška nekončí. Proti srpnovému verdiktu, který uložil bývalému znalci Jiřímu Dolečkovi (84) podmíněný trest na 18 měsíců, se odvolal jak obžalovaný, tak i státní zástupce. Případem se bude muset zabývat ještě pražský městský soud. Doleček přitom označuje samotný Janouškův případ za justiční omyl.

Soudní znalec Doleček i státní zástupce Ondřej Šťastný si po vyhlášení rozsudku u Obvodního soudu pro Prahu 2 ponechali lhůtu na rozmyšlenou, zda se budou odvolávat. Nakonec možnost opravného prostředku oba využili. Čtyřiaosmdesátiletý Doleček trvá na svých odborných závěrech a tvrdí, že případ Janouškovy dopravní nehody byl justiční omyl.

Ženu neviděl, zastal se Janouška posudek

Šťastný pro seniora požadoval dvouletou podmínku a peněžitý trest ve výši 50 tisíc korun. Tomu soud nevyhověl – podle rozsudku má Doleček státu zaplatit 7 800 Kč, které za vypracování posudku pro Janouškovu obhajobu obdržel. Mluvčí městského soudu Markéta Puci na dotaz ČTK uvedla, že termín odvolacího zasedání zatím nebyl stanoven.

Napadený posudek se týkal situace z roku 2012, při níž opilý lobbista Janoušek srazil autem ženu v pražských Nuslích. Doleček na rozdíl od znalce povolaného policií tvrdil, že ženu nenabrala kapota vozu, ale pouze zpětné zrcátko – a že ji řidič neviděl. Tuto verzi však následně vyvrátil revizní posudek a také odposlechy z Janouškova telefonu.

Lobbistův soudce proto podal podnět k prověření toho, zda Doleček nespáchal trestný čin. Znalci hrozilo až tříleté odnětí svobody. Podle nepravomocného rozsudku si Doleček počínal zcela v rozporu jak s etikou, tak i s povinnostmi znalce. Mimo jiné dělal závěry také z odvětví lékařství, což mu jako expertovi na silniční dopravu vůbec nepříslušelo.

Janoušek má výkon trestu dál přerušený

Trestný čin prý spáchal hned dvakrát: poprvé, když nepravdivý posudek vypracoval, podruhé, když jeho závěry prezentoval v hlavním líčení.

Janoušek původně čelil obžalobě z pokusu o vraždu, nakonec byl potrestán odnětím svobody na 4,5 roku vězení za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Do vězení sice nastoupil, výkon trestu má ale dlouhodobě přerušený ze zdravotních důvodů.

Video Soumrak kmotra Janouška: Soud mu napařil 4 roky basy! - Lukáš Červený, Vera Renovica
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
Gentleman3 ( 7. listopadu 2017 11:03 )

Ono se to da posuzovaz vselijak

djaba ( 16. září 2017 20:14 )

Stalo se , baba mu tam skočila a byl pod vlivem ,dobře .Standardní pokuta zákaz řízení by stačily ,zejména když ještě bohatě babu odškodnil .Vězení natvrdo je nepřiměřené a podivují se i odborníci .

a-z- ( 15. září 2017 16:43 )

Justiční omyl je, že z tebe udělali znalce, ty vemeno podplacený.

starypes ( 15. září 2017 16:26 )

Zejména v Praze, tam bylo vždy všem lumpům blaze.

santikxauz ( 15. září 2017 15:44 )

Tito kriminálníci jsou většinou smrtelně nemocní,když něco provedou.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa