Pátek 7. května 2021
Svátek slaví Stanislav, zítra je Den vítězství
Oblačno, déšť 12°C

Drahé máslo v Česku: Reálně stojí 45 korun, tvrdí svaz. Co žene ceny výš?

Autor: ČTK, simao - 
6. září 2017
14:01

Cena kostky másla by se vzhledem k nynějším výkupním cenám mléka měla pohybovat kolem 45 korun. Na úroveň 50 i více korun v obchodech ji zvedá vysoká poptávka. Výroba másla sice letos v Česku proti minulému roku klesla zhruba o pět procent, přesto by ho neměl být nedostatek, uvedl dnes šéf mlékárenského svazu.

Spotřeba másla se dlouhodobě skoro nemění, řekl na dnešní tiskové konferenci k 26. mlékárenskému dnu v Přibyslavi předseda Českomoravského svazu mlékárenského Stanislav Kopáček.

„Mnozí si nakoupili máslo do zásoby, takže ho možná bude dost někde doma v ledničkách a na regálech to někde momentálně může chybět,“ uvedl Kopáček. Podotkl, že roční spotřeba másla u domácích spotřebitelů se od roku 1996 pohybuje mezi pěti až 5,5 kilogramy.

Množí se stížnosti na drahé máslo

Někteří zákazníci si na zdražování másla stěžují ministerstvu zemědělství. „Máme těch dotazů poměrně hodně. Lidé nás žádají, že máslo je drahé, ať regulujeme cenu. My na to můžeme odpovědět maximálně to, že cenu regulovat nemůžeme,“ uvedla Dana Třísková z potravinářského odboru ministerstva.

Podle Kopáčka by se zkraje podzimu mohla situace kolem másla trochu uklidnit. Ale v období předvánočního pečení se spotřeba pravidelně zvyšuje, a tím i cena. „Ale zase to bude sezonnost a cena potom spadne,“ míní předseda svazu.

Spekulace o tom, že na Vánoce máslo nebude, považuje za zbytečné. „Možná že může být másla méně, ale bude a trh si s tím poradí,“ předpokládá.

Máslo už podle Kopáčka ale zřejmě bude dražší než dříve. „Pokud se v minulosti prodávalo kolem 30 korun, tak to bylo proto, že ten sektor byl v hluboké krizi a výrobci prodělávali,“ uvedl. V minulých třech letech byly výkupní ceny mléka velmi nízké, což se už změnilo.

Zatímco před rokem za litr mléka zemědělci v ČR průměrně dostávali 6,10 Kč, nyní jim mlékárny platí kolem 8,60 Kč. Cena stoupla o 41 procent, uvedl Kopáček. Za růst ceny másla může více okolností, včetně letošního poklesu výroby mléka v Česku i v EU. Mléko má také o něco nižší obsah tuku.

Český zákazník tučné výrobky rád

Přitom stoupá produkce tučnějších mléčných výrobků, jako jsou sýry, tvaroh, mléčné pomazánky, smetana nebo plnotučné konzumní mléko. „Český zákazník, a nejen český, má rád tučné výrobky, a tam uniká mléčný tuk, který pak chybí mimo jiné na výrobu másla,“ řekl Kopáček.

Renesance másla se podle něj projevuje celosvětově. Na růst poptávky po kvalitnějších mléčných výrobcích s vyšším obsahem tuku, které mají lepší chuť, má v České republice zřejmě vliv i zvyšování mezd. Odvrácenou stranou mince je podle Kopáčka to, že se teď neprodává mléko, které zbývá po odstředění smetany.

Největšími odběrateli tohoto sušeného mléka jsou arabské země, které v této době nemohou tolik nakupovat. V ČR funguje 35 průmyslových mlékáren a 166 minimlékáren. Z velkých výrobců ale produkuje máslo jen malý počet. Některé mlékárny si u nich nechávají máslo balit, aby ho měly v nabídce.

lahny ( 7. září 2017 08:18 )

Složitý není, jenže denně jsemmpotřeboval vodu, elektřinu, platit nájem ( u mně přicházela v úvahu domovní daň), odpady, nákup uhlí atd.Jak jsem si tenkrát tyto komodity mohl dávat do zásoby a šetřit s tím? Dříve elektřina 0,30 kč za 1 kwh, dnes 4,60, dříve voda paušál, dnes 52 za kubík, dříve domovní daň 30 kč, dnes 560, dříve odpady 0 kč ( bydlím na vesnici kde se zavážely veškeré díry a rovnal se terén), dnes 560 za osobu a rok, dříve 1 q uhlí 18 kč, dnes 360, dříve se neplatila revize za kotel, revize za komín, dnes se platí.Dříve týdenka do města do práce 2 kč, dnes musí být auto, čili náklady na nákup auta a náklady na provoz auta. Takže toto všechno je potřeba dát do spotřebního koše ( přece si denně nekupuju ledničku, pračku, televizi), a rozpočítat to na dny v roce a hned uvidíte o co máme tento spotřební koš dražší než za komunistů. Jenže toto nám už nikde neřeknou, protože dnešní demagogové jsou horší než komunisti.

tgbg ( 6. září 2017 17:17 )

Nekupuju máslo už víc než 20 let. Za komoušů se prodávalo i máslo dvojka!!!! Ovšem jestli to bylo ještě máslo!

milan59 ( 6. září 2017 16:33 )

Záleží na každém z nás jestli si máslo koupíme .Když se mu zdá cena vysoká tak ať si ho nekupujte a koupí si třeba Ramu nebo jiný produkt na mazání. Když drahé máslo nebude nikdo kupovat třeba půjdou s cenou dolů.

lahny ( 6. září 2017 16:00 )

Alůe vždyť modří ptáci nás přesvědčují, že máslo je nejlevnější v historii.Zde odkaz https://www.reflex.cz/clanek/veda/81470/trh-za-komunismu-a-nyni-maslo-je-v-soucasnosti-nejlevnejsi-v -nasich-dejinach.html Takže jak to vlastně je?Ode mně to berte jako ironii.Já jen jak modří ptáci TLUČOU do hlavy mladým, že jsme nikdy neměli tak levné máslo.A mladý jim to baští. Jenže tito pisálkové vždycky vytrhnou jen jednu komoditu a porovnávají ji s cenou za komunistů.Ale NIKDE NÁM UŽ NENAPÍŠOU SPOTŘEBNÍ KOŠ za komunistů a dnes, ALE ROZPOČÍTANÝ NA DENNÍ SPOTŘEBU.

marlen52 ( 6. září 2017 15:49 )

co to tady plácáte kdopak si nakoupí máslo do zásoby.a to že stojí 45kč je kec cena už je na 60kč.asi krávy mají jiné složení mléka ne že museli tak podražit nebo žeby eu

Zobrazit celou diskusi
Další videa