Pondělí 26. července 2021
Svátek slaví Anna, zítra Věroslav
Oblačno, bouřka 27°C

Počet nových případů HIV klesá: Za prvních 7 měsíců jen 152 nakažených

Počet nových případů HIV klesá: Za prvních 7 měsíců jen 152 nakažených (ilustrační fotografie).
Počet nových případů HIV klesá: Za prvních 7 měsíců jen 152 nakažených (ilustrační fotografie).  (Autor: Foto: scom, profimedia.cz)
Autor: ČTK - 
3. září 2017
17:15

Počet nových případů nakažení virem HIV v Česku letos za prvních sedm měsíců roku meziročně klesl na 152. Loni zaznamenali lékaři za stejné období 186 nových případů. Vyplývá to z údajů, které poskytl Miroslav Hlavatý, ředitel spolku Red Ribbon zabývajícího se prevencí nemoci AIDS způsobené virem HIV. V předchozích dvou letech zatím meziročně nových případů nákazy přibývalo.

Loni počet nových případů HIV podle údajů Státního zdravotního ústavu ke konci roku stoupl meziročně o 20 na 286 a předloni o 34 na 266. Letos se ale zatím nárůst zastavil. Ke konci července bylo nově nakažených o 34 méně než v minulém roce za stejnou dobu. Za samotný červenec se loni objevilo 24 nových případů HIV, zatímco letos 17.

„Na otázku, jak dopadne rok 2017, je odpověď těžká. Dle mého je na odhad celého roku ještě brzy a z minulých let víme, že statistiky problematiky AIDS umí překvapit. V poslední době však vždy nemile,“ sdělil Hlavatý. „Je na nás všech, zdali tento trend změníme,“ doplnil. Od poloviny 80. let 20. století, kdy se výskyt HIV začal v Česku sledovat, zdravotníci zaznamenali do konce letošního července dohromady 3058 HIV pozitivních lidí. Z toho u 571 lidí propukla nemoc AIDS a 272 nemocných zemřelo.

VIDEO: S HIV, ale bez ochrany: Prostitutka z Hradce Králové měla vědomě šířit nakažlivou nemoc

Video S HIV, ale bez ochrany: Prostitutka z Hradce Králové měla vědomě šířit nakažlivou nemoc. - Jitka PecharováBuďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa