Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 11°C

„Mazání křížů je nekulturní,“ zuří kardinál Duka nad letákem Lidlu

Autor: ČTK, mah - 
3. září 2017
14:37

Skandál kolem reklamy diskontu Lidl začal řešit i český kardinál Dominik Duka. Lidl ve svých letácích, kterými lákal zákazníky na „řecký týden“ vyretušoval kříže z kopulí ortodoxních chrámů na řeckém ostrově Santorini. Duka to odsoudil v dopise, který zaslal řeckému velvyslanci v ČR. Podle kardinála jde o bezprecedentní a nekulturní akt. Lidl se hájí shahou o zachování náboženské a politické neutrality.

„Zatím jde ‚jen‘ o falšování fotografií, ale jsou zde obavy, že zakrátko může odejít k odstraňování skutečných křížů i z kostelů. Naše evropská civilizace je tvořena několika kořeny, řecká demokracie a filozofie je jedním z těch nejdůležitějších. Jejich neznalost, ignorování a potlačování jejich vnějšího výrazu svědčí o prioritách, které mají někteří obchodníci,“ uvedl Duka v dopise.

Velvyslanci napsal, aby dopis přijal jako výraz podpory Řecku a také jako výraz odporu před falšováním dějin a útokem na kulturní dědictví celého lidstva.

Již předtím se ke kroku Lidlu vyjádřil také ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Je na zvážení, aby lidé sami zvážili, zda takovouto kampaň na řecký týden podporovat tím, že tam přijdou v týdnu nakupovat,“ řekl Radiožurnálu.

Lidl v pátečním prohlášení uvedl, že cílem firmy rozhodně nebylo kohokoliv urazit, a omluvil se, pokud se tak stalo. „V tomto případě se jednalo o výrobek prodávaný na mnoha evropských trzích současně v rámci tematické akce řecký týden. Design obalu proto nebyl navržen v České republice, ale byl vytvořen mezinárodním týmem,“ uvedla mluvčí Zuzana Holá.

Součástí obchodní politiky Lidlu jako mezinárodní obchodní společnosti je podle ní zachování náboženské a politické neutrality. Do budoucna bude firma při tvorbě dalších návrhů obalů brát v potaz aktuální zkušenost.

Lidl je součástí německé maloobchodní skupiny Schwarz. Má obchody v 27 zemích světa. V Česku ve finančním roce 2015/2016, který skončil koncem února, vykázal rekordní zisk před zdaněním čtyři miliardy korun, meziročně o 55 procent více. Tržby společnosti stouply o 14 procent na 38,3 miliardy korun.

VIDEO: Lidl nevyvolal pozdvižení poprvé.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

rudyptak48 ( 3. září 2017 21:45 )

Tady doslova platí Ježíšovo prohlášení "Nehažte perly sviním, neboť se obrátí proti vám a roztrhají vás". Cokoliv prohlásí kardinál Duka je v ateistické české zemi pokládáno za urážku. Hlavně, že je neuráží pochody hrdosti pořádané gay a lesbami.

milan59 ( 3. září 2017 20:59 )

On chodí na nákup do Lidlu ?

krasomila ( 3. září 2017 20:51 )

Jo, být tam ty kříže obrácený, tak si tu hovadinu snad i dojdu koupit.

znojmacka ( 3. září 2017 20:14 )

Nevím, proc tolik zlosti konkrétně na D.Duku. Jeden -(spíš jedinej) v církvi, co má normální postoj. I co se týče uprchlíků. . Na rozdíl od Halíka a ostatních líbačů nohou a podobných katolických vítačů .

sepondt ( 3. září 2017 19:43 )

montevideo: precliky

Zobrazit celou diskusi