Ťok: Vlajky na billboardech nás nezastaví. Zakryjeme je a pak zbouráme

Autor: ČTK, Mii - 
1. září 2017
12:45

Billboardy, které i po zákazu zůstaly stát podél dálnic a silnic první třídy, začnou úřady zakrývat v polovině září. Na přelomu září a října je pak začnou odstraňovat. Musí tak učinit kvůli zákonným lhůtám. V pátek to novinářům sdělil ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Majitelé billboardů měli reklamní poutače z blízkosti vozovek odstranit do 1. září. Velká část z nich se rozhodnutí postavila. 

Od pátečního dne běží provozovatelům lhůta pěti pracovních dnů, během nichž mohou ještě poutače odstranit. Poté je sedmidenní lhůta, během níž musí úřady majitele vyzvat, aby zařízení zbourali, následuje pětidenní lhůta na reakci majitelů. Na ni pak navazuje 15denní lhůta, během které budou úřady poutače zakrývat, uvedl Ťok. Vyslovil také naději, že „se ukáže zdravý rozum“ a velká část vlastníků poutače odstraní sama.

Šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kroupa dodal, že ředitelství je na manipulaci s billboardy připraveno. Rozsah nedodržování zákona je ale překvapil, takže nevylučuje, že pokud by billboardů po uplynulé lhůtě bylo moc, k zakrývání a odstraňování by využili služby externí firmy.

Státní vlajka rozvířila diskuzi 

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy vyžaduje novela zákona z roku 2012. Zatímco někteří provozovatelé billboardy začali odstraňovat, jiní jen reklamní sdělení nahradili státní vlajkou. „Tím jsme jednostranně podle právního výkladu, který máme k dispozici, změnili charakter ploch, které již nadále nejsou reklamním zařízením tak, jak je definuje zákon,“ uvedl v tiskovém prohlášení Svaz provozovatelů venkovní reklamy.

Podle ministra si to ale svaz vyložil špatně. Reklamní nosič zůstává reklamním nosičem i s vylepeným státním symbolem a odstraňování nezabrání. Ťokovi to potvrdilo ministerstvo vnitra, uvedl na tiskové konferenci. Právní analýzu si však připravit nenechal.

Video České plány na vysokorychlostní železnici dle ministra dopravy Dana Ťoka - Blesk - Jaroslav Šimáček

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

zdenek43 ( 1. září 2017 22:29 )

Měli jsme na to 5 let, říká šéf firmy, která své billboardy odmontovala.......... Sami zrušili svých zhruba 100 billboardů u dálnic a silnic první třídy k 1. září...... společnost JCDecaux „Byla tady pětiletá lhůta, abychom billboardy odstranili, tak jsme je odstranili. Je to logické,“ tvrdí Pavel Slabý, šéf významného hráče ve venkovních reklamách - firmy JCDecaux. Pravděpodobně jako jediný provozovatel venkovních reklam společnost dodržela lhůtu, kterou jí stanovil zákon.

zdenek43 ( 1. září 2017 22:22 )

Od 1. 9. 2012: Zákaz billboardů.....Další novelou, která začne platit 1. září 2012, je zákon č. 196/2012 Sb., kterým se mění zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích........všechny by ale měly do 5 let zmizet +++ Vláda Petra Nečase (13.07.2010 - 10.07.2013) TAKZE TU MAME ROK 2017 - tak uz mely Z M I Z E T . . . . JAK JEDNODUCHE - Všechny billboardy, které jejich provozovatelé včas neodstranili, pracovníci ŘSD nejprve zahalí a vyzvou majitele k nápravě. Pokud vlastník nezareaguje ani na tuto výzvu, ŘSD poutače odstraní a zlikviduje, veškeré náklady ale naúčtuje vlastníkovi, kterému navíc může být udělena pokuta až do výše 300 tisíc korun.

Bronx ( 1. září 2017 19:52 )

Já si myslím, že právě čumění po reklamách u dálnice udržuje řidiče v pozornosti, takže argumenty nečum po reklamách ale na ceestu, nemusí být tak úplně od věci

vagen ( 1. září 2017 17:18 )

super

vagen ( 1. září 2017 15:13 )

Kolik lidi muselo nesmyslne zemrit kvuli nebezpecnym billboardum kolem dalnic!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud