Na Vánoce bude nedostatek másla, varuje největší mlékárna

Autor: ČTK - 
26. srpna 2017
08:41

Jako by nestačilo, že cena kostky másla atakuje 50korunovou hranici. Jedna z největších mlékárenských firem na světě varuje, že bude hůř. Celá Evropa čelí nedostatku mléka, smetany a másla. A jejich cena bude ještě vyšší kolem letošních Vánoc!

Podle šéfa dánské společnosti Arla Foods Pedera Tuborgha je mléka málo na celém světě a příčinou je jeho loňská nízká výkupní cena. Celosvětové ceny mléka se sice stabilizovaly, ale jsou meziročně o 28 procent vyšší, protože producenti kvůli nízkým výkupním cenám omezili výrobu. „Všude v Evropě je velký nedostatek mléčných výrobků, vánoční poptávku vůbec nebude možné uspokojit,“ řekl agentuře Reuters Tuborgh.

Družstvo Arla sdružuje 12 500 zemědělců v Dánsku, Švédsku, Německu, Velké Británii, Lucembursku, Nizozemsku a Belgii. V prvním pololetí letošního roku zvýšilo výkupní cenu mléka o 19 procent.

V České republice lidé nakupují kostku másla za 50 korun, v červnu se podle šetření Českého statistického úřadu prodával jeden jeho kilogram za 187,50 korun. To představuje meziročně 43procentní zdražení.

VELKÝ TEST MÁSEL: JAK DOPADLA MÁSLA? POZOR NA NEMÁSLO! VÝSLEDKY TESTU ČTĚTE ZDE>>>

ov21 ( 26. srpna 2017 19:37 )

jenže ty se zas blbě mažou na chleba...

balika ( 26. srpna 2017 18:48 )

Ke zvýšené hladině cholesterolu v krvi, nemocem srdce a cév i obezitě přispívá nadměrná spotřeba nasycených mastných kyselin. Jsou v živočišných tucích zejména v másle. Podle doporučení odborníků by měly tvořit deset procent denního příjmu energie, tedy asi 20 gramů denně.Češi to vysoko překračují. Řešení je jednoduché - jíst méně másla - obezitoložka Alexandra Moravcová.

havran2 ( 26. srpna 2017 15:59 )

Dělají reklamu na máslo,za ty peníze jim to nejde na odbyt ! ! !

nemesis1 ( 26. srpna 2017 15:55 )

Pro máslo si dojedu za hranice, kde jsou ceny úplně jiné a to zdejší si můžou v marketech strčit za klobouk.

arne100 ( 26. srpna 2017 15:34 )

Proč se pořád tak vzrušujete?Máte přeci laciné banány,televize i jabblka 1kg za 40kč.Co byste ještě chtěli víc.Místo másla si mažte na chleba nebo housky hořčici je ji několik druhů tu ještě soukmenovci nezdražili.Od Nového roku se již nebude psát co se zdraží jenom se napíše ve zkratce že se zdražuje všechno i prezervativy tak si je za včas kupte nebudou

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud