Dohra kauzy antibiotických medů odhalených Bleskem: Veterináři stopli Včelpu činnost

Autor: pet, ČTK - 
16. 8. 2017
10:20

Jihomoravští veterináři nepravomocně pozastavili činnost společnosti Včelpo, kterou vlastní Český svaz včelařů. Firma se proti rozhodnutí odvolala, případ posoudí ústředí Státní veterinární správy (SVS), sdělil ve středu zástupce tiskového mluvčího SVS Petr Majer. Včelpo nedokázalo doložit informace o původu surovin k již vyrobeným medům, a nesplnilo kvalitativní požadavky u některých medů. Deník Blesk totiž v některých medech objevil antibiotika. Podniku také hrozí až desetimilionová pokuta.

Kvůli přítomnosti antibiotik v medu, která odhalil Blesk, dostal už podnik a prodejci jeho medu v minulosti milionové pokuty. Podle předsedkyně svazu Jarmily Machové byl odvolán jednatel podniku Panagiotis Margaritopoulos, na jaře ho nahradil Miroslav Kovář.

Jak již dříve informovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce na svém webu, v medu byly například látky, které vznikají při vyšších teplotách při zpracování medu, enzymy v medu nebyly dostatečně aktivní, což je ukazatelem starého medu.

„Důvodem pro pozastavení byla vážná porušení platné legislativy zejména ve vztahu ke sledovatelnosti potravin zjištěná během opakovaných kontrol ze strany krajské veterinární správy v průběhu prvního pololetí letošního roku,“ řekl Majer.

Medy od velkovýrobců nejsou kvalitní.Medy od velkovýrobců nejsou kvalitní. | 

Tehdy bylo podle Machové obměněno vedení podniku. „Když krajská veterinární správa tam začala kontrolovat tři dny poté, co tam nastoupil nový jednatel, který neví, která bije, tak mi to přijde podivné,“ řekla ve středu Machová.

Podnik nedokázal původ medů doložit, protože doklady podle Machové zabavila policie v souvislosti s šetřením, kdo za původ antibiotik v medu mohl. „Těžko můžete prokázat dohledatelnost, když jsou doklady pryč,“ dodala. Policie zatím podle ní v této kauze, kde loni na začátku roku svaz podal oznámení na neznámého pachatele, žádné závěry nemá.

VIDEO: Prezident Zeman mluví o medu s antibiotiky

Video Zeman o antibiotických medech: V zájmu včelařů i zákazníků zlepšeme kontroly. - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

Dva měsíce na kontrolu výroby

Nový jednatel měl podle ní za úkol hned udělat inventuru, aby zjistil, co je ve firemním skladu a v jaké kvalitě. „Medy, které tam zbyly, ale nebyly určené na tuzemský trh,“ poznamenala. Nyní tak čeká na výsledky odvolání.

Pokud by ústředí veterinářů rozhodnutí kraje potvrdilo, schválení činnosti firmy by bylo pozastavené na dva měsíce. „Během této lhůty by v provozovně společnosti probíhaly opakované kontroly ze strany krajské veterinární správy. V případě, že by došlo k opakovanému pozastavení činnosti, lze schválení odebrat natrvalo. V momentě, kdy by Včelpu byla činnost pozastavena, nesmělo by až do zrušení rozhodnutí med uvádět na trh,“ dodal Majer.

Ministerstvo zemědělství sdělilo, že se na fungování Včelpa zaměřilo a bude ho i nadále sledovat, o čemž svědčí právě veterinární kontroly. „V současné chvíli čeká ministerstvo na pravomocné rozhodnutí SVS, na jehož základě bude resort konat,“ řekla mluvčí úřadu Markéta Ježková.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uložila prodejcům medu od výrobce Včelpo loni pokutu 5,9 milionu korun. V medu našla rezidua antibiotik. Včelpo dostalo dříve i pokutu 1,2 milionu korun od veterinářů.

Vedení svazu včelařů předloni v listopadu rozhodlo o zastavení prodeje všech výrobků firmy, protože zatím neodhalený viník přimíchával do českého medu ukrajinský med s antibiotiky. Jejich používání při léčení včel je v Evropské unii zakázané. Loni firma med po veterinárním vyšetření opět začala prodávat.

VŠECHNY SPOTŘEBITELSKÉ TESTY BLESKU NALEZNETE ZDE

Doporučujeme
byvalyvoliccssd4 ( 26. srpna 2017 22:10 )

SVS a Blesk má můj obdiv. O antibiotikách v medu věděli dřív, než byly odebrány vzorky. (něco tu smrdí a není to ten med)

..krakonos500 ( 18. srpna 2017 22:31 )

Černý petr je na straně SVS, která je zodpovědná za kvalitu dovážených potravin. Pustili do republiky (a tedy i do EU) závadný med a teď odvádí pozornost na firmu, která jej rozlévala do skleniček.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa