Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Dvacetileté auto se vydává na cestu do Mongolska, jen na tankování padne 80 tisíc

Video se připravuje ...
7. srpna 2017
15:33
Prezentace klienta: Toto není redakční text. Redakce Blesku nezodpovídá za jeho obsah

Společnost AAA AUTO je na trhu již 25 let a to, že nabízí jen kvalitní a prověřené vozy, už nejednou dokázala - například když loni vypravila dva nezávislé cestovatele Richarda Nemetha a Stefana Stefanova na nízkonákladovou dobrodružnou cestu do Dakaru a zpět Škodou Octavia za 69 000 korun. Dnes se cestovatelé vydávají na další cestu v autě za stejnou cenu, které jim tentokrát vybrali fanoušci na Facebooku z nabídky největšího prodejce ojetin. Společnost jim tentokrát bude dělat zakladatel oděvní značky Galard, autor knihy „Jak jsem stopoval letadlo“ a poradce pro značku Mototechna Stanislav Gálik. Hlavním partnerem výpravy je Česká spořitelna.

„Poslední výprava Richarda a Stefana ukázala, že i s opravdu levným automobilem z naší nabídky lze dojet v zásadě kamkoliv. A protože si stojíme za kvalitou všech našich vozů, dali jsme tentokrát šanci široké veřejnosti vybrat auto do 100 000 korun z celkové naší nabídky více než osmi tisíc automobilů. Úkol bude tentokrát náročnější o to, že oba cestovatele čeká 24 000 km s naším poradcem pro značku Mototechna Standou Gálikem, který je zvyklý spíše na letadla, pětihvězdičkové hotely a luxusní restaurace,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka AAA AUTO.

Pro Richarda Nemetha a Stefana Stefanova to je již třetí nízkonákladová výprava a jsou pro takové dobrodružství v zásadě mazáci. „Hlavní město Mongolska jsme si vybrali jako náročný a hodně zajímavý cíl cesty po tom, co jsme již pokořili Dakar v Senegalu. Mongolsko je jedna z nejvzdálenějších zemí, kam se dá autem po souši dojet,“ řekl Richard a Stefan ho doplňuje: „Chtěli jsme jet prostě dál a náročnější cestu. Celkový rozpočet akce je přibližně 150 tisíc korun. Z toho asi 80 tisíc padne na pohonné hmoty, 40 tisíc na víza a 30 na různé poplatky, pokuty a úplatky v průběhu cesty. Video zařízení nám půjčuje firma Canon a klasické cestovatelské vybavení je naše. Takže reálným nákladem jsou opravdu jenom benzín a víza.“

Stanislav Gálik je naopak zvyklý pohybovat se ve vyšší společnosti a poslední dobrodružná výprava, kterou podnikl, byla pravým opakem nízkonákladové cesty. Během 75 dní projel zadarmo jedenáct států ležících na čtyřech světadílech, přičemž spal a cestoval na náklady bohatých (tzv. richhiking = stopování bohatých). „Bude to pro mě úplně nový typ dobrodružství. Nicméně nikdy jsem se nebál nových zážitků a všechno, co mě v životě potkalo, mě vždy posunulo o něco dopředu. Ne nadarmo se říká, že člověk má vyzkoušet všechno,“ komentoval Gálik cestu.

Příprava na cestu do Ulánbátaru probíhala několik měsíců, aby vše bylo perfektní a mladé cestovatele opravdu nic nezaskočilo. Nejdůležitější jsou víza, která potřebují do Ruska, Uzbekistánu, Tadžikistánu a Mongolska, očkování a také mezinárodní řidičáky. Spát budou pod stanem nebo v autě a každý bude jíst, co si doma nabalí - Stefan sáčkové polévky, Richardovi vaří maminka a Standa si nakoupí něco v bio obchůdku. S sebou si pak berou jen to nejnutnější - Richard se Stefanem pár triček a jedny žabky, Standa se musí vejít do maximálně dvou kufrů s oblečením. Většinu místa v autě zaberou stany, spacáky, vařič, plynová bomba a další cestovatelské vybavení.

Výpravu můžete sledovat ZDE.

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi