Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 19°C

Gayové a lesby se rozvádí méně než heterosexuální páry. Registrované partnerství už uzavírají 11 let

Autor: jer, ČTK - 
6. srpna 2017
17:20

Je tomu již 11 let od chvíle, kdy bylo v České republice poprvé možné vstoupit do registrovaného partnerství. Zatím co počet nových manželských svazků se každoročně pohybuje kolem 50 tisíc, registrovaných partnerství je ročně v řádu stovek. Mají ale mnohem nižší rozvodovost než heterosexuální svazky.

Registrované partnerství uzavřelo v České republice za 11 let od jeho uzákonění již 2647 párů stejného pohlaví. Za první pololetí letošního roku ho uzavřelo 137 párů, z toho 81 mužských a 56 ženských párů. Meziročně zájem mírně poklesl, loni v prvním pololetí bylo uzavřeno 148 partnerství. ČTK v neděli údaje poskytl Jan Fiala ze spolku Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (Proud), který údaje o registrovaných partnerstvích zaznamenává z matrik.

Registrované partnerství je v Česku možno uzavírat od 1. července 2006. Nejvíce uzavřených partnerství za jedno pololetí bylo hned po uzákonění tohoto svazku. Za druhé pololetí roku 2006 bylo zaznamenáno 235 registrovaných partnerství. Po poklesu v následujícím roce na 109 párů v prvním pololetí a 143 ve druhém se počet uzavíraných partnerství ustálil a v následujících letech se již výrazněji neměnil.

U registrovaných partnerství je výrazně nižší rozvodovost než u manželství. Od uzákonění partnerství se rozvedlo 14,5 procenta z registrovaných párů. U manželství se pohybovala rozvodovost v posledních letech podle údajů Českého statistického úřadu každoročně kolem 50 procent a manželé se nejčastěji rozváděli zhruba po třech až pěti letech od svatby.

Registrovaným partnerům dává zákon například nárok na informace o zdravotním stavu jejich protějšku či možnost dědit stejně jako v manželství. Zákon jim ukládá i vyživovací povinnost. Na rozdíl od manželů ale nemají nárok na vdovský či vdovecký důchod, nemohou svou penzi poukázat na účet svého protějšku a nemají společné jmění.

Původně také nemohli registrovaní partneři podle zákona adoptovat děti, ačkoli svobodným lidem to zákon umožňoval. Ústavní soudci ale loni na návrh Městského soudu v Praze toto ustanovení zákona škrtli, a otevřeli tak registrovaným partnerům cestu k individuálnímu osvojení dětí. Nález se ale nevztahuje na společné osvojení, které občanský zákoník umožňuje pouze manželským heterosexuálním párům. Nález také neřeší situace, kdy chce registrovaný partner či partnerka osvojit partnerovo dítě.

Video  Nečekaná posila Prague Pride: V čele šla ministryně Šlechtová i primátorka Prahy  - Jan Jedlička, David Vaníček
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa