Konec nedůstojným frontám? Kotlíkové dotace řeší na Karlovarsku přes internet

Autor: jer, ČTK - 
26. července 2017
19:21

Obyvatelé Karlovarského kraje budou moci od 30. srpna znovu žádat o dotace na výměnu kotlů na pevná paliva. Kraj má vyčleněno z evropských dotací 64,3 milionu korun. To postačí asi na 700 kotlů. Druhou vlnu dotací ve středu schválilo krajské zastupitelstvo. A dochází při ní k důležité změně – místo čekání před úřadem budou žadatelé odkázáni na internet.

Karlovarský kraj je první, který další fázi programu spustil, což umožní výměnu kotlů za ekologičtější ještě před začátkem topné sezony, řekl novinářům ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Ministr Brabec: Nedůstojné fronty skončí

Uchazeči budou žádat o dotaci elektronicky. „Tudíž by měly skončit nedůstojné fronty před úřady,“ uvedl Brabec.

VIDEO: Takhle to vypadalo ve Středočeském kraji: Lidi štvalo kupčení s pořadím ve frontě

Video  Hádky před středočeským hejtmanstvím. Lidi naštvalo, že se kupčilo s pořadím ve frontě.  - Zuzana Štíchová

Dochází však i k dalším změnám. Nově ale už nebudou dotovány výměny za čistě uhelné kotle, ale jen za automatický kotel na uhlí a biomasu, kotle na biomasu, plynové kondenzační kotle a tepelná čerpadla. Podle druhu kotle lze získat 75 až 80 procent výdajů.

Chystají zátěžový test

Před samotným spuštěním rezervace, která začne 30. srpna ve 14:00, kraj prověří systém zátěžovým testem, řekl náměstek hejtmanky Dalibor Blažek (HNHRM).

Na výměnu kotlů za ekologičtější vyčlenilo ministerstvo životního prostředí devět miliard korun. V první vlně to bylo 3,3 miliardy, v druhé to bude 3,4 miliardy a ve třetí, která by mohla být spuštěna na podzim příštího roku, pak 2,3 miliardy korun.

Dotace, které se podle Brabce už zřejmě nikdy nebudou opakovat, umožní v celé ČR výměnu asi 100 000 kotlů. To je asi třetina kotlů, které už nesplňují ekologické normy a od roku 2022 s nimi už nebude možné podle zákona topit.

VIDEO: Hejtmanka Středočeského kraje Jermanová: Co se děje před úřadem, s tím my nic nenaděláme

Video  Hejtmanka Jermanová: Co se děje před úřadem, s tím my nic nenaděláme. Za podmínky se občanům omlouvám, mohou za to úředníci...  - Blesk / Zuzana Štíchová

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

tomik007 ( 26. července 2017 22:21 )

KOTLIKOVE DOTACE - jsou jiz davno rozdelene. Mnohdy i bez kotliku

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud